Další občerstvení u jablonecké přehrady se objeví už příští sezonu

09.08.2023 07:33:49 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Další občerstvení u jablonecké přehrady se objeví už příští sezonu

Jablonecká přehrada má hotovou první část z řady nového zázemí. Tvoří jej objekt připravený na celoroční provoz, v němž je místo pro občerstvení, sklady, posezení, šatna a toalety. Město chce v budování jednotného vzhledu okolí vodní nádrže pokračovat i na jaře příštího roku.

Vyzvaná architektonická soutěž na řešení objektů zázemí a okolí jablonecké přehrady byla vyhlášená v červenci 2020. Hodnotící komise, která zasedla na začátku prosince téhož roku, z pěti soutěžních návrhů na Objekty zázemí a okolí jablonecké přehrady vybrala ten od ateliéru PROKŠ PŘIKRYL ARCHITEKTI.

Cílem vítězného návrhu je území kolem přehrady vizuálně propojit, očistit a navázat na krajinu bez větších zásahů. „Základním spojovacím článkem jsou objekty zázemí, které jsou opakovatelné, s čitelnou konstrukcí, provozem a uzavíratelnou ochrannou obálkou, jasně vymezující den/noc, otevřeno/zavřeno nebo léto/zima. Polaritu zdůrazňuje kontrastní barevnost vnitřku/vnějšku," řekl architekt Marek Přikryl.

Charakteristickým rysem navržených objektů jsou lámací dveře, které tvoří fasádu, a kryté zápraží. Různé objekty tvoří jednotlivé moduly o velikosti 5 x 6 metrů, v nichž může být kiosek s občerstvením, hygienické zázemí, převlékárny, sezení nebo sklady. Moduly mají lehkou dřevěnou, snadno opravitelnou konstrukci.

Další etapa, další rok

„Projekt byl rozdělen do několika etap. První z nich je realizovaný stánek U Prutu. V další etapě je připraven projekt sezónního objektu toalet a občerstvení v zátoce u bazénu a celoroční toalety u objektu Základny," připomněl jablonecký náměstek pro rozvoj města a digitalizaci Jakub Chuchlík s tím, že stavba druhé etapy by měla skončit před příští letní sezónou. „Na objekty druhé etapy máme stavební povolení a nyní probíhá poslední připomínkování zpracované zadávací dokumentace," dodal Chuchlík.

Výběrové řízení na dodavatele druhé etapy město vypíše v době, kdy poběží výpovědní lhůta k ukončení nájemní smlouvy s dosavadním nájemcem tzv. občerstvení U Davida. „Tříměsíční výpovědní lhůta začne od září, což znamená, že letošní letní sezóna zde bude zajištěná až do konce," doplnil náměstek pro správu majetku Petr Roubíček.

Součástí nového zázemí jsou také toalety, které budou otevřené po celý rok. To je u přehrady novinka. Ve správě je mají Technické služby Jablonec, v letní sezóně budou otevřené denně od 9 do 22 hodin.

„Správu jsme svěřili technickým službám se zcela jasným cílem - toalety jsou připravené pro celoroční provoz a my jsme nechtěli, aby jejich otevírací hodiny závisely na činnosti občerstvení a naopak. Proto jsme se dohodli s provozovateli jednotlivých stánků s občerstvením, že se na provozu toalet finančně podílí, jelikož jsou k dispozici nejen návštěvníkům přehrady, ale také jejich zákazníkům. A jsou zdarma," konstatoval náměstek Roubíček.

Moderní gastronomie

Od pondělí 7. srpna návštěvníci mohou v plném rozsahu využívat nové bistro s celoročním provozem, jehož nájemcem je společnosti KFKS GASTRO, s.r.o. Ta spolupracuje s plzeňským Prazdrojem a počítá s tím, že na čepu bude i jedno regionální pivo. Dále nabídne nealko a oblíbené míchané nápoje, hladový návštěvník si bude moci vybrat z jídelníčku fastfoodového charakteru včetně čerstvých salátů a drobných sladkostí.

V chladných měsících pak počítá s horkými nápoji i polévkami. „Samozřejmostí je platební terminál a otevírací dobu přizpůsobíme pružně zájmu zákazníků," sdělil provozovatel občerstvení František Kozel.

Sluneční lázně

Návštěvníci jablonecké vodní nádrže s nostalgií vzpomínají na bývalé Sluneční lázně, které se tyčily na levém břehu přehrady od roku 1927. Dřevostavbu z popudu města postavil Karl Rössler podle projektu Josefa Ulbricha, zaměstnance místního stavebního úřadu. O rok později byla základní budova rozšířená a ve druhé polovině 20. století přibyly ještě na koncích obou křídel toalety. Už na konci 90. let minulého století vyvstala potřeba lázně upravit, modernizovat a hlavně rekonstruovat. Vzniklo několik návrhů, některé zastaraly, jiné budily emoce. Než však došlo ke konečnému rozhodnutí, podlehly lázně loni v srpnu rozsáhlému požáru.

„Aktuálně probíhá variantní prostorové prověření nové stavby v lokalitě Slunečních lázní. Zadání této koncepční fáze se poučilo z veřejné diskuze nad dřívějšími návrhy a zahrnuje kromě hygienického a gastronomického zázemí také prostory pro vodní záchrannou službu," uvedl náměstek Chuchlík.

Nádrž Mšeno

Jablonecká přehrada Mšeno je součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v podhůří Jizerských hor vybudované v letech 1902-1911. Pět přehrad - v Liberci na Harcovském potoce, v Bedřichově na Černé Nise, ve Fojtce na Fojtském potoce, v Mlýnici na Albrechtickém potoce a v Jablonci na Mšenském potoce - navrhl německý architekt Otto Intze. Důvodem jejich výstavby byla ochrana před povodněmi, které oblast na konci 19. století pravidelně postihovaly. Jabloneckou přehradu vystavěli v letech 1906-1910. Poslední povodně zažil Jablonec v roce 1958 a 1978.

V letech 2011-2013 vznikl nový soubor opatření ke zvýšení ochranné funkce nádrže, zahrnoval rekonstrukci rozdělovacích objektů, zvýšení kapacity Pasecké štoly a výstavbu nového vtokového objektu s navazující 1 259 m dlouhou odpadní štolou raženou ve směru Riegrovy ulice a vyústěnou těsně nad soutokem Lužické a Bílé Nisy.

Od roku 2021 se na hladině jablonecké přehrady objevily malé travnaté ostrůvky. Jde o republikový unikát, neboť zelené ostrovy použila liberecká společnost Photon Water Technology, s.r.o. (PWT), k čištění vody poprvé v ČR právě v jablonecké nádrži. Jde o třetí prvek z celé řady opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady. Tím prvním bylo odkanalizování okolí všech tří přehrad, druhým opatřením jsou plovoucí pontony s ultrazvukovou technologií na první přehradě.

Travnaté ostrůvky instalovala na hladinu společnost PWT, s níž jablonecký magistrát spolupracuje od roku 2019. Tehdy Jablonec poprvé využil plošin s ultrazvukovým zařízením na likvidaci řas a sinic. Před tím město sinice likvidovalo pomocí prostředku PAX XL 19, který následoval po aplikaci elektrokoagulace.

Se sinicemi se Jablonec poprvé potýkal v roce 2008, dočasný zákaz koupání platil v přehradě na konci srpna roku 2018, kdy množství sinic překročilo limit a hodnoty hrozily akutním poškozením zdraví. U Kiosku (Základna) tehdy hygienici naměřili 430 300 buněk/ml a na pláží u Prutu 480 900 buněk/ml, tzn. v obou případech překročila jakost vody limit III. stupně.

Součástí přehrady je od roku 2010 také plovoucí molo o velikosti 30 x 8 m, jehož podobu navrhl jablonecký Atelier4, za pořízení a instalaci radnice zaplatila 2,5 milionu korun. Návštěvníci přehrady molo využívají k opalování nebo rybaření, populární byly na něm také koncerty. Kromě tohoto plovoucího, k hrázi ukotveného mola mohou lidé na přehradě k zábavě a opalování využít i dva modré pontony.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Jablonec vyměřilo developerovi penále ve výši 1,4 milionu korun
Každý den odkladu stánku u přehrady stojí 21 tisíc korun
U jablonecké přehrady vybudují minirampu pro skateboarding
Vodní záchranáře najdete v modrých buňkách
U přehrady v Jablonci jsou otevřené další toalety
Nový stánek U Prutu hledá provozovatele
První nové stánky u jablonecké přehrady budou U prutu
Město Jablonec zadalo úklid pozemku Slunečních lázní
Jablonecká přehrada ztratila svoji dominantu
Požár zachvátil jablonecké Sluneční lázně
Nová tvář břehů jablonecké přehrady
Cesta přes hráz jablonecké přehrady je opět volná
Prochladlé loučení plavců s jabloneckou přehradou
Přes zimu projekt, v létě bude část jablonecké přehrady nová
Zařízení k likvidaci sinic je na přehradě v Jablonci kvůli prevenci
Skvrnu na přítoku jablonecké přehrady tvoří měňavky, bičíkovci a sinice
Skvrna na Mšenském potoce je zatím stále neznámého původu
Na molo jablonecké přehrady nesmí samotné děti a opilí lidé
U jablonecké přehrady je nutná rovnováha mezi zábavou a bydlením
Toalety kolem jablonecké přehrady budou otevřené do 20 hodin
Toalety u jablonecké přehrady se otevřou ve zkušebním provozu
Cyklohlídky městské policie vyrazily kolem jablonecké přehrady
Návrhy občanů chce jablonecká radnice v rozvoji přehrady zohlednit
Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní
Vandal poškodil odpadkové koše u jablonecké přehrady
Letní souznění na Slunkách nabídne tu pravou prázdninovou atmosféru
Sluneční lázně se vlnily v rytmu hudby
Premiérový Den draka ve Slunečních lázních si děti užily
Model návrhu slunečního pavilonu je vystavený na radnici do konce září
Sluneční lázně na pokračování

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.

Další jablonecká uzavírka kvůli havárii plynu

Kvůli havárii plynového vedení v jablonecké ulici SNP včetně křižovatky s ulicí 5. května jsou připravená od pátku 1. března dopravní opatření na některých linkách městské hromadné dopravy. Změny se týkají linek MHD č. 102, 103 a 108. V obou směrech budou od 1. března zrušené zastávky Podhorská a Podhorská, Vikýř. Toto opatření se netýká školní linky č. 132. Náhradní zastávky pro linky č. 102, 103, 108 budou v ulici Bažantí za křižovatkou s ulicí 5. května. Linka č. 102 a 103 v pracovní dny a linka č. 108 o víkendech pojede z autobusového nádraží ulicí 5. května na náhradní zastávku do ulice Bažantí a dále budou linky pokračovat po své standardní trase.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Štěpán Schubert startuje na Mistrovství světa
Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Mistrovství ČR veteránů v jablonecké hale se vydařilo
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: Víkend jablonecké městské policie byl plný alkoholu
27.02.: Primátor Jablonce přijal bronzového cyklistu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace