Návrhy občanů chce jablonecká radnice v rozvoji přehrady zohlednit

30.09.2019 17:02:22 | Autor: Jana Fričová a Michal Chalupa | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Návrhy občanů chce jablonecká radnice v rozvoji přehrady zohlednit

Aktualizováno: Jablonečtí radní se rozhodli zastavit otevřenou architektonickou soutěž na řešení Slunečních lázní a okolí přehrady. Důvodem jsou vysoké finanční náklady, které město v nejbližší budoucnosti čekají. Rozvoj přehrady tím však nekončí, jen finance určené na soutěž budou směrované přímo do něj.

„Přehrada je důležitou součástí Jablonce. Podobná vodní nádrž v centru města je zcela ojedinělým jevem a my jsme si vědomí toho, že je třeba o ni pečovat. V současné chvíli jsme však nuceni zvažovat míru investic, kterými můžeme město do budoucna zavázat. Proto jsme se rozhodli architektonickou soutěž zastavit," vysvětlil primátor města Jiří Čeřovský.

„Okolo zrušení architektonické soutěže jsme vedli dlouhé debaty. Víme, že i to nám přinese jisté finanční náklady v souvislosti s nutným vypořádáním potencionálních uchazečů dle soutěžních podmínek, a to v rozsahu doložené rozpracovanosti projektu ke dni zrušení soutěže. Přesto po zvážení všech aspektů jsme se rozhodli soutěž v této chvíli zastavit," informoval náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček s tím, že místo do soutěže, by vedení města chtělo investice vložit přímo do zvelebování přehrady.

„Rozhodně nechceme rozvoj kolem přehrady ukončit. Čerpat chceme z projektů, které už máme, a to včetně podnětů občanů, jež podávali například při projednávání před prázdninami ve mšenské škole nebo v rámci participativního rozpočtu," dodal Roubíček a pokračoval: „V první etapě se chceme zaměřit na sociálního zázemí v okolí přehrady a pracovat na řešení v oblasti ulice Průběžná, kde je naším cílem klidnější doprava, bezpečnější pohyb in-linistů, cyklistů, pěších a dětí."

K rozhodnutí zrušit architektonickou soutěž došli radní v okamžiku, kdy byly na stůl položené všechny výdaje související se soutěží. Podle náměstka Roubíčka jen odměny pro vítězné tři návrhy dosahují v součtu 450 tisíc, další, takzvané „tužkovné", je stanovené na 50 tisíc korun za návrh. Když takových návrhů bude deset, je to náklad rovnající se půl milionu korun. K tomu finanční odměny členům poroty, zpracování zakázky je vyčíslené na necelé čtyři miliony. „Když jsme to sečetli, dalo nám to minimálně jedny nové toalety," přidal se náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil.

Se zastavením soutěže nesouhlasí Piráti a Společně pro Jablonec

Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní

Otevřenou architektonickou soutěž na řešení Slunečních lázní a okolí město Jablonec nad Nisou vyhlásilo 10. září. S vysokými částkami v souvislosti se zastavenou soutěží nesouhlasí zástupci klubů Pirátů a Společně pro Jablonec.

„Tvrzení nového náměstka pro rozvoj Petra Roubíčka (ODS), že se odměny mohou zvýšit o další půl milion údajným „tužkovným", je zcela smyšlené. V soutěžních podmínkách je jasně uvedeno, že součet všech cen a odměn v soutěži je zastropovaný na 500 tisíc korun," řekl bývalý náměstek pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti). „Naprosto mylná je také informace, že zpracování zakázky je vyčíslené na necelé čtyři miliony. To už je čistá lež, neboť v soutěžních podmínkách je jasně uvedeno, že předpokládaná cena celé projektové spolupráce od studie, přes všechny projektové fáze až po dozor na veškeré objekty zázemí přehrady definované v podmínkách soutěže, je 2,8 milionu Kč," dodal Chuchlík.

„Údajné ekonomické důvody přehodnocování závazků města také jako důvod neobstojí. Právě díky tomu, že jsme zapojili provozovatele stánků i slunečních lázní do tvorby zadání, potvrdila řada z nich ochotu investovat do zlepšení vlastní peníze, pokud by měli dlouhodobou perspektivu nájmu," vysvětlil bývalý uvolněný radní Petr Klápště (Společně pro Jablonec)

„Z vlastní zkušenosti i z plánovacích setkání s veřejností víme, že stav hygienického a rekreačního zázemí včetně slunečních lázní trápí velké množství obyvatel, stejně jako chybějící převlékárny či přístupy k vodě," uvedl Petr Klápště. Právě architekta všech těchto drobných objektů okolo přehrady soutěž měla nalézt. Jak chce nové vedení města potřebné projekty získat, ovšem neuvádí. Zpráva vytváří dojem, že projektů má město dost a nyní už je potřeba investovat jen do stavby, což podle Pirátů a Společně pro Jablonec není pravda.

„Po nástupu na radnici jsme si vytáhli všechny dokumentace, které město za posledních třicet let na přehradu nechalo zpracovat, a pověřili městského architekta jejich pečlivou inventurou. Projekty, které by odpovídaly aktuálním požadavkům na rozmístění a standard zázemí, město nemá," uvádí Chuchlík.

Pokud by je podle něj město zadávalo po částech jednomu autorovi, bude v podezření z účelového dělení zakázky a obcházení zákona o veřejných zakázkách. Pokud by je zadávalo ad-hoc různým autorům, stěží dojde ke koncepčnímu řešení, které dá prostoru jednotný charakter i jednoduchou správu. Pokud by soutěžilo všechny zamýšlené projekty najednou systémem na nejnižší nabídkovou cenu, stěží výsledek povede ke kvalitnímu a finančně úspornému řešení stavby.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní
Sluneční lázně se vlnily v rytmu hudby
Model návrhu slunečního pavilonu je vystavený na radnici do konce září
Sluneční lázně na pokračování

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánovaná uzavírka od 15. července v Jablonci nad Nisou

Úplná uzavírka bude platit v ulici U Hřiště v jabloneckém Mšeně, a to u fotbalového hřiště za parkovištěm. V době od 15. července do 9. srpna se tu bude opravovat dlážděný retardér.

Nové trasy v audioprůvodci SmartGuide po Geoparku Český ráj

Společnost Geopark Český ráj, o. p. s., ve spolupráci s platformou SmartGuide rozšířila nabídku zajímavých výletů po Geoparku UNESCO Český ráj o další návrhy tras, které vedou v méně turisticky navštěvovaných oblastech Českého ráje. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu
Jablonec úspěšně investuje do svého rozvoje
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k polovině července
Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Nejčtenější články

17.07.: V Jablonci hořel dům v Růžové ulici
16.07.: Jubilejní desátý Pelechovský pohár kořistí pořadatelů z Proseče
17.07.: Střípky Městské policie Jablonec z druhého červencového víkendu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace