Zařízení k likvidaci sinic je na přehradě v Jablonci kvůli prevenci

21.07.2020 19:34:39 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Zařízení k likvidaci sinic je na přehradě v Jablonci kvůli prevenci

Ve středu 22. července bude liberecká společnost Photon Water Technology, s.r.o. (PWT), instalovat na hladinu druhé přehrady ultrazvukové zařízení k likvidaci sinic. Ty se zatím v jablonecké přehradě neobjevily, ve druhé nádrži je však zvýšená koncentrace fosforu. Proto město přistoupilo k preventivnímu opatření, za které zaplatí necelých 400 tisíc korun.

„Zatím jde o preventivní opatření. Kvalita vody dle krajské hygienické stanice je v jablonecké přehradě stále na stupni číslo 1. Už 24. června jsme však uzavřeli smlouvu s libereckou společností Photon Water Technology, s. r. o., která ihned začala provádět monitoring kvality vody," řekl ekonomický náměstek Jablonce nad Nisou Milan Kouřil. To znamená, že PWT odebírá vzorky, měří fyzikálně-chemické parametry a provádí laboratorní analýzy.

I v tomto případě je kvalita vody na odtocích z nádrže první i druhé přehrady vyhodnocena jako velmi dobrá. „Ale koncentrace fosforu ve druhé nádrži je zvýšená, takže za příznivých podmínek se může uvolňovat a přesouvat do první nádrže, kde podnítí nárůst sinic. Proto jsme přistoupili k preventivnímu opatření," dodal vedoucí oddělení správy veřejné zeleně Štěpánka Gaislerová.

Během středy 22. července se tak na hladině vodní nádrže Mšeno objeví dvě jednotky nízkovýkonného rezonančního ultrazvuku, které sníží množství sinic a prodlouží tak koupací období. „Jde o metodu šetrnou k životnímu prostředí, bezpečnou pro ryby i ostatní vodní organizmy, která nezpůsobuje únik toxinů do vody," připomněla Gaislerová.

Pokračování v loňské spolupráci

Jablonecká přehrada Se společností PWT město spolupracovalo už v loňském roce. Instalovaly se rovněž dvě jednotky, ovšem až v polovině srpna, kdy předchozí měření kvality vody v přehradě ukázala 37 - 38 000 buněk v jednom mililitru vody. Šíření sinic velmi napomáhá dlouhodobě horké a suché počasí. To se letos neděje. „Za obě jednotky zaplatíme zhruba 360 tis. korun a zůstanou na hladině přehrady do konce září. Dalších 76 tisíc korun vynaloží město na monitoring, který bude probíhat v celé nádrži Mšeno. Získané údaje se na podzim vyhodnotí a zpracuje se závěrečná zpráva," konstatoval náměstek Kouřil.

Stejně jako v loni použije společnost PWT na vodní nádrž o rozloze 27 ha dvě ultrazvuková zařízení s účinností na sinice i zelené řasy. Umístění ultrazvukové technologie je plánované tak, aby vliv ultrazvuku na zelené řasy i sinice překrýval pláže přehrady. Ultrazvukový vysílač bude ponořený cca 30 cm pod vodní hladinou na plovákovém nosiči s fotovoltaickou jednotkou a ukotvený ocelovým lanem s betonovou kotvou.

Aktuálně je na dvou informačních tabulích u přehrady poblíž odběrových míst U Kiosku a U Prutu i na webu krajské hygienické stanice www.khslbc.cz u vodní nádrže Mšeno modrý smajlík, který značí vodu vhodnou ke koupání. Se sinicemi se Jablonec poprvé potýkal v roce 2008, dočasný zákaz koupání platil v přehradě na konci srpna roku 2018, kdy množství sinic překročilo limit a hodnoty hrozily akutním poškozením zdraví. U Kiosku tehdy hygienici naměřili 430 300 buněk/ml a na pláží U Prutu 480 900 buněk/ml, tzn. v obou případech překročila jakost vody limit III. stupně.

Princip eliminace pomocí ultrazvukového vysílače:

sinice

Sinice pociťují ultrazvukové vibrace jako turbulence vody, a nikoliv jako fyzikální nebo chemické změny. Ultrazvuk způsobuje popraskání plynných měchýřků sinic, jehož důsledkem je, že se buňky potopí, klesnou na dno, kde je nedostatek světla. Zpomalí se jejich růst a úplně se zastaví reprodukce.

řasy

Ultrazvuk poruší vnitřní plazmatickou membránu, která se oddělí od vnitřní strany buněčné stěny zelených řas. Tím dojde k přerušení průniku živin do buněk a odpadních látek ven z nich. Zelené řasy pomalu odumírají. Jakmile je plazmatická membrána odtržena od vnitřní stěny buněk, nejsou schopné udržovat vnitřní tlak a napadají je bakterie, které je ničí zevnitř.

Další informace

Photon Water Technology s.r.o. (PWT) je česká konzultační a inženýrská firma poskytující své služby v oblasti ochrany životního prostředí, vodního hospodářství, hydrogeologie, geologie, sanační geologie. V problematice řešení sinic, řas a biofilmu zastupuje společnost PWT zahraničního výrobce ultrazvukových zařízení. Více na www.photonwater.com

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skvrnu na přítoku jablonecké přehrady tvoří měňavky, bičíkovci a sinice
Skvrna na Mšenském potoce je zatím stále neznámého původu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánovaná uzavírka od 15. července v Jablonci nad Nisou

Úplná uzavírka bude platit v ulici U Hřiště v jabloneckém Mšeně, a to u fotbalového hřiště za parkovištěm. V době od 15. července do 9. srpna se tu bude opravovat dlážděný retardér.

Nové trasy v audioprůvodci SmartGuide po Geoparku Český ráj

Společnost Geopark Český ráj, o. p. s., ve spolupráci s platformou SmartGuide rozšířila nabídku zajímavých výletů po Geoparku UNESCO Český ráj o další návrhy tras, které vedou v méně turisticky navštěvovaných oblastech Českého ráje. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu
Jablonec úspěšně investuje do svého rozvoje
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k polovině července
Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Nejčtenější články

17.07.: V Jablonci hořel dům v Růžové ulici
16.07.: Jubilejní desátý Pelechovský pohár kořistí pořadatelů z Proseče
17.07.: Střípky Městské policie Jablonec z druhého červencového víkendu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace