Král kraloval + Hanuš čaroval = záchrana!

25.05.2023 14:33:32 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Oběma týmům Jablonce a Brna šlo o hodně! Zápas také ukázal, proč jsou oba týmy tam kde jsou, byla to bída! Trenér Hašek šokoval, když nechal na lavičce vedoucího kanonýra ligy Řezníčka, chyběl mu také za chvíli sparťan Ševčík, Horejšovi chyběl zraněný Jovovič a na lavičce byla kuriozita: tři stopeři - Heidenreich, Martinec a Akpudje!

FK Jablonec - FC Zbrojovka Brno 1:0 (1:0)

Na trávník tak vyběhly tyto sestavy:

* FK Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Král, Považanec - D. Souček, Šulc, Hübschman (C) (90. Heidenreich), Polidar, Černák (76. Surzyn) - Sejk (76. Ikaunieks), Chramosta (81. Patrák). Náhradníci: Surovčík - Martinec, Akpudje, Štěpánek. Trenér: David Horejš.

* FC Zbrojovka Brno: Berkovec - Nečas (46. Řezníček), Hrabina, Mo. Tijani (67. Fousek), Koželuh (68. Matejov) - Endl, Hlavica, Texl (C), Alli - Hladík, Falta (68. Blecha). Náhradníci: V. Hrubý - Štěrba. Trenér: Martin Hašek.

První půlka byla na hranici koukatelnosti, byť před brankami se párkrát zablýskalo. Již v 6. minutě dlouhý mladík Endl v šanci netrefil bránu. Ve 13. prošel Hladík jabloneckou obranou jako řídkým lesem, byla z toho šance jako hrom, ale teč zabránila míči v cestě do sítě. V 16. pobavil auditorium Hanuš, zahrál si na stopera, míč mu Hladík málem sebral, ale sudí Radina byl k domácí opoře milosrdný - zapískal faul, který nebyl. Ve 28. minutě si Střelnice oddechla. Považancův roh vrátil před bránu Souček a Královy centimetry překonaly nejen Tijaniho, ale hlavně i Berkovce a míč skončil v síti - 1:0. Ve 31. minutě po Hübschmanově přihrávce pálil Šulc směrem na svoji domovskou Plzeň, ve 34. šel Chramosta sám na vyběhnuvšího Berkovce, na kličku si netroufl, střelu mu brněnský gólman zlikvidoval. Ve 41. minutě viděla Střelnice nebývalou minelu brankáře Berkovce, když podběhl před vápnem míč, Sejkovi se otevřela šance dát gól do prázdné, ovšem mladý sparťan více přemýšlel, než běžel - a toho využil Hlavica a odvrátil na roh.

Toto se v bleděmodrém opakovalo ve 47. minutě, když tutovku sebral Sejkovi Hrabina. Do druhé půle přišla Zbrojovka už s Řezníčkem, a bylo to znát. V 51. naservíroval do šance Allimu, ale Hanuš vytáhl nikoli první ani poslední fantastický zákrok. V 52. po rohu poslal do Hanušova protipohybu hlavu Hladík, ovšem jablonecký gólman vytáhl další skvělý zákrok. V 58. zahrál střelou na housle Šulc Hrabinovi, ale míč se do brány nevešel. V 63. minutě se odhodlal k velkému sólu Štěpánek, prodral se až k vápnu, ale ta střela byl spíš odkop než střela... Závěr zápasu, stejně jako celá druhá půle, se odehrávala v brněnské režii. V 80. až neuvěřitelně netrefil bránu Fousek, v 87. pohotovou střelu Řezníčka k tyči zpacifikoval Hanuš, v 87. minutě pálil po obléhání jablonecké brány Matějov, ale Hanuš byl opět fantastický. Brněnská střelecká nemohoucnost vyvrcholila v 95. minutě, kdy propadl míč na penaltě k Endlovi, ale ten místo gólu vypálil pánu Bohu do oken.

Zápasová statistika:

Branky: 28. Král (D. Souček).
Karty: 5. Štěpánek (JAB), 90+3. Ikaunieks (JAB) - 90. Blecha (BNO).
Držení míče: 40 % : 60 %.
Střely na branku: 4:6. Střely mimo: 9:12. Rohy: 9:9. Ofsajdy: 3:3. Fauly: 11:8.
Rozhodčí: Marek Radina.

Jak to viděl trenér Horejš:

Kouč Jablonce David Horejš si po výhře nad Brnem mohl vydechnout, Jablonec je dvě kola před koncem nadstavby zachráněn. „Jsem rád, že nám to vítězství přineslo klid a jistotu. Bylo vidět, že šlo o hodně. Nervozita tam byla vidět. Po vstřeleném gólu jsme měli ještě dvě jasné možnosti, pak by se to vyvíjelo jinak. Chyběl klid. Poslední krok bývá nejtěžší. Chramosta dneska nedal, kdyby proměnil, asi by nás to uklidnilo a Brno asi zlomilo. Nedali jsme to, Brno pak nasadilo Řezníčka a mělo více ze hry. Nám chyběla větší kvalita a klid, byla tam patrná nervozita. Ale podržel nás Hanuš. „Co se týče výkonu hlavně v druhém poločase, s tím spokojení být ale nemůžeme. Stále máme hodně zraněných, teď nám k tomu vypadl ještě Jovović, který má trhlinu ve svalu," prozradil jablonecký kouč po výhře nad Zbrojovkou.

To podstatné se podařilo, záchrana! Jednou to vypadalo na první šestku, nakonec jsou hoši ze Střelnice rádi za záchranu. Tenhle kádr zřejmě na víc nemá, kromě Jovoviče a občas Šulce nemá tým žádného rychlíka, všichni jablonečtí záložníci hrají upachtěný, nikoli vrtkavý a rychlý fotbal, to je pro ně španělská vesnice, a ta hrůza již trvá dva roky. Kdyby téměř sestupující Brno nebylo v koncovce tak neuvěřitelně zoufalé, tak svoji rychlou hrou mohlo uštědřit svému jabloneckému soupeři pěknou nadílku. Z jabloneckého celku podali nejlepší výkon dva borci: Jan Král jako stoper to ve vzduchu uhrál všechno a byl často poslední instancí. Hanuš si s fandy v první půli zalaškoval, ale potom předvedl celou řadu naprosto famózních zákroků, mnozí vzpomínali na Zdendu Jánoše blahé paměti. Pokud si na Střelnici i nadále nechají nasazené růžové brýle a nepřivedou novou zálohu celou, tak by to v příští sezoně dopadlo zřejmě baráží, ne-li sestupem. O tom, že se na tu hru velmi často nedá koukat, ani nehovořím.

Ligu zakončí Jablonec ve středu v Pardubicích (hraje se od 19 hodin) a na domácí trávě pak v neděli od 17 hodin, kdy přijedou Teplice se svým trenérem, co svého času krotil i jablonecké hráče, Zdenko Frťalou.