S bojovností nejdál dojdeš

12.02.2023 11:20:58 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Bůra na Slavii, doma plichta se Zlínem a Ostrava na krku! Takhle byly rozdány karty před sobotním zápasem ve Vítkovicích. Horejš vrátil do brány Hanuše, vsadil na tři stopery, neoslabil ofenzívu a byly z toho tři body, přiznám se, že zřejmě nečekané, o to však více hřejí!

FC Baník Ostrava - FK Jablonec 1:2 (0:1)

Trenéři Hapal s Horejšem poslal do utkání tyto sestavy:

* FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) - J. Juroška, Lischka, Pojezný, Šehić (76. Fleišman) - Mišković (61. Buchta), Kaloč - Cadu (76. Jaroň), Kuzmanović (87. Šín), Plavšić - Ji. Klíma (61. Mu. Tijani). Náhradníci: M. Hrubý - Ndefe, Frydrych, Sanneh, Boula, Bitri. Trenér: Pavel Hapal.

* FK Jablonec: Hanuš - Akpudje, Král, Martinec, Polidar - Šulc, Považanec, Hübschman (C), Jovović (72. Ikaunieks) - Sejk (90. D. Souček), Chramosta (84. Štěpánek). Náhradníci: Surovčík - Heidenreich, Surzyn, Pleštil, Patrák, Černák. Trenér: David Horejš.

Žádná procházka, ale hned hurá fotbal! A již ve 4. minutě se mohl či spíše měl měnit stav. Nejprve Kuzmanovič vypálil přes celou bránu, ale Hanuš vytáhl skvělý zákrok. Na druhé straně se nedomluvil Pojezný s Laštůvkou, ale Sejk netrefil bránu. Ačkoli pánem ve hře byl Baník, ve 29. minutě získali hosté roh, ten na bližší tyč poslal Jovovič a Hübschman míč o Klímu napálil za Laštůvkova záda - šok pro domácí - 0:1. Jablonecký kapitán se navíc stal nejstarším střelcem ligy. A ve 35. to mohlo být lepší, Chramosta si naběhl za ostravské beky, ale míč poslal z velké šance bohužel mimo. Tečkou za poločas byl brutální skluz Lischky na Chramostu a ačkoli ten zákrok splnil veškeré podmínky pro červenou, sudí s varem si vystačili se žlutou. Ohromný kiks hoši!

Ve druhé půli se čekal velký nápor Baníku a on přišel. Držení míče bylo jako když hraje Barcelona s Messim, ale jablonecká obrana stála na pevných nohách a mušku měli jako když to nejde na střelnici Markétě Davidové. V 68. minutě měl Jablonec na lopatě další gólovku, Jovovič přihrál po úniku Chramostovi, ale ten neměl střelecké kopačky, míč skončil opět mimo. V 82. měli zase gólovku domácí, ovšem Buchtova křížná střela se mezi tyče nevešla. A o minutu později přišla lahůdka, Šulc poslal do brejku Ikauniekse, ten zachoval klid, v pravý čas poslal míč Sejkovi a sparťan Václav neměl problém poslat míč do prázdné brány - 0:2! To už zavánělo euforií, ale nebyl všem dnům konec. V 93. jablonecká defenzíva nechala v klidu Plavšiče, a ten poslal levačkou nádherný projektil za Hanušova záda. Naštěstí už bylo příliš pozdě, než aby domácí stihli více.

Zápasová statistika:

Branky: 90+3. Plavšić (Jaroň) - 29. Hübschman (Jovović), 83. Sejk (Ikaunieks).
Karty:   45+2. Lischka (OVA), 64. Kuzmanović (OVA), 87. Mu. Tijani (OVA), 90+5. Jaroň (OVA) - 21. Akpudje (JAB), 90+5. Martinec (JAB).
Držení míče:
73 % : 27 %.
Střely na branku: 3:3. Střely mimo: 10:3. Rohy: 7:7. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 12:8.
Rozhodčí
: Batík - Paták, Podaný, VAR: Machálek.
Diváci: 5405.

Ještě sice není vyhráno a liga bude určitě ještě pro Jablonec dramatická, ale trenér Horejš svoji spokojenost neskrýval: „Dobře nám fungovala organizace hry, dali jsme vedoucí gól a měli i další šance. Po půli se povedl brejk a bylo to. Musím mužstvo pochválit, fungovala nám organizace hry, Baník jsme do ničeho vážnějšího nepustili, skóroval až po nádherné střele z dálky. Věděli jsme, jak hrál Baník v Teplicích, chtěli jsme je proto napadat. Hübschman s Považancem odehráli skvělé utkání, tam byl klíč k úspěchu. Nechci dnes chválit jednotlivce, každý splnil svou roli. Tomáš se stal nejstarším střelcem celé ligy, nezbývá mi než před ním smeknout. Teď si dá v autobuse dvě piva a zase bude čerstvý a připravený na další zápas. On má prostě fotbal rád a Jablonec může být rád, že někoho takového má."

Už jsem zmínil, tři body z Baníku, zvláště po jejich pětigólové exhibici v Teplicích, čekal málokdo. Jenže Horejšův tým zabral, na jablonecké poměry byla ta bojovnost až nevídaná a tak na Střelničním kopci bude určitě veselejší nálada. Liga pokračuje, již v neděli hraje FK Jablonec v 18 hodin na Letné se Spartou.