Místo boje o klid další propadák

01.05.2023 12:06:07 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Klokani dvakrát selhali, Jablonečtí zahodili boj o klid hrubými chybami, takže se čekalo kdo z koho. Kdo z koho, ale ne debakl...

Bohemians Praha - FK Jablonec 4:1 (2:0)

Trenéři Veselý a Horejš poslali do posledního kola základní části F:L tyto sestavy:

* Bohemians Praha 1905: Jedlička - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl, Jindřišek (C), Jánoš (69. Morávek), Kovařík - Drchal (90. Mužík), Matoušek (69. Hála) - Puškáč (83. Prekop). Náhradníci: Valeš - M. Beran, Novák, A. Kadlec, M. Dostál, Nový, Necid. Trenér: Jaroslav Veselý.

* FK Jablonec: Hanuš - Akpudje (46. Patrák), Martinec, Král - Šulc, Hübschman (C), Souček, Polidar - Jovović (64. Černák) - Chramosta (74. Ikaunieks), Sejk (14. Štěpánek). Náhradníci: Surovčík - Surzyn, Konda, Heidenreich. Trenér: David Horejš.

Plné ochozy slavící výročí mistrovského titulu Bohemky se dočkaly už v 9. minutě, to Matoušek udělal na vápně kličku, Akpudjemu ještě nevysvětlili, co je to dostupování a překvapený Hanuš lovil - 1:0. Jablonec kontroval ve 13. minutě, to Jovovič vyslal do sóla Chramostu, ale nejlepší jablonecký střelec gólmana Jedličku donutil ke skvělému zákroku. Ve 14. minutě pro ochozy překvapivě odešel ze hřiště Sejk (dle slov trenéra pro svalové zranění si řekl o střídání), nahradil ho stoper Štěpánek... V 19. odpískal sudí Batík faul po vzdušném souboji Akpudjemu na Drchala, přišla penalta a jablonecký odchovanec Jindřišek střelou a la vzpomínaný Ruda Svoboda nejen zvýšil bezpečně na 2:0, ale připravil současně jabloneckého kapitána Tomáše Hübschmana o titul nejstaršího ligového střelce. Jablonec kontroval ve 35. minutě, Martinec akrobaticky přihrál před bránu Polidarovi, ale ten trefil jenom v bráně stojícího protihráče. Trochu smůla, trochu neklid, ale v každém případě velká škoda.

V 54. minutě našlápli domácí k zostuzení soupeře, Puškáč hlavou trefil bránu, Hanuš reflexivně míč vyrazil před sebe, a tam se hýbal jediný Drchal - a míč skončil v síti potřetí. V 79. předvedl velké sólo Šulc, prošel půlkou hřiště, poradil si s několika protihráči a střelou z vápna k tyči zaskočil Jedličku - 3:1. V 81. až nepochopitelný kiks Martince znamenal sólo Drchala na Hanuše, ale Drchal není Poborský, o lob se nepokusil a jasnou šanci zazdil. Klokani zakončili debakl hostů velkou parádou, Drchal zamotal obranu, Král ve skluzu nahrál Prekopovi, ten zametl s Martincem jakoby tam stála popelnice a přesnou pumelicí nedal Hanušovi šanci. Přesto poslední možnost měli hosté, Černák vysunul Ikauniekse, ovšem jeho bodlo na Jedličku neplatilo.

Zápasová statistika:

Branky: 9. Matoušek, 20. Jindřišek (pen.), 54. Drchal, 89. Prekop - 79. Šulc.
Karty:   32. Vondra (BOH), 52. Puškáč (BOH) - 19. Akpudje (JAB), 83. Martinec (JAB).
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 6:2. Střely mimo: 6:3. Rohy: 7:5. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 12:9.
Rozhodčí: Batík - Caletka, Antoníček.
Diváci: 5679.

Trenér Horejš zápas hodnotil jako obrovské zklamání z výkonu, což zapřičinilo pád týmu do barážové skupiny o udržení v lize. Ačkoli viděl na jaře slušné výkony, jedenáct obdržených gólů v posledních třech utkáních práci mužstva znehodnotilo.

K Sejkovu střídání dodal:. „Prasknul mu sval a my jsme na to museli reagovat. Sejky přišel s tím, že nemůže. Nechali jsme na hrotu Pavla Šulce a on byl snad jediný z našich světlých momentů zápasu. Vysvětlení pro poslední výkony nemám. S hráči se bavíme. Absolutně nechápu, jak se chováme směrem dozadu. Bohužel, výsledky nás srazily a hráči si asi přestali věřit."

S kádrem, jaký má Horejš k dispozici, je nutné mít velké obavy o další osud Jablonce v lize, protože ač si pořád na Střelnici nalhávají, jak kvalitní mají tým, tak na hřišti to vidět není. Mužstvo má ve svém středu řadu velmi kvalitních hráčů, ale jako tým je typologicky složen zoufale, což hochům ze Střelnice tak nějak uniká. Co je však mimořádné, to jsou minely v obraně. To, co předvádí ještě nedávno velký talent Martinec, to je až nevídané, ale není sám. Několik jednotlivců na čele s Hanušem, Jovovičem, občas Šulcem a Chramostou je na ligu prostě málo. Je to kruté, ale je to tak. Boje ve skupině zahájí Jablonec u Vrbů ve Zlíně a hned poté přijede na Střelnici nevyzpytatelný Baník Ostrava. Máme se na co těšit, kyblíky na nervy připravit.