30.01.2023 12:52:29 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Začínat jarní část ligy v Edenu v situaci, kdy Slávie věděla, že ji tři body vynesou do čela tabulky, to bylo pro Jablonec za trest.

SK Slavia Praha - FK Jablonec 5:1 (1:1)

K jarní premiéře poslali oba trenéři svoje svěřence v těchto sestavách:

* SK Slavia Praha: O. Kolář - Schranz (46. Douděra), Ousou, Santos, D. Jurásek - Hromada, P. Ševčík - Jurečka (46. M. Jurásek), Lingr (72. Provod), Olayinka (80. Ewerton) - Tecl (C) (61. Van Buren). Náhradníci: Mandous - Ogbu, Oscar, Hronek, Traoré, Kričfaluši. Trenér: Jindřich Trpišovský.

* FK Jablonec: Surovčík - Surzyn, Král, Akpudje, D. Souček - Šulc, Považanec (C), Jovović (46. Pleštil), Kratochvíl, Černák (80. Patrák) - Ikaunieks (68. Chramosta). Náhradníci: Hanuš - Hübschman, Štěpánek, Konda.  Trenér: David Horejš.

Favorit vstoupil do zápasu zostra. Pohyb, presink a jablonečtí hráči jakoby nevěděli kam dřív skočit. Již ve 12. minutě debutant a odchovanec Slávie Surovčík lovil ze své sítě. Přišlo to po rohovém kopu, míč se odrazil od dezorientované obrany k Jurečkovi, a ten zblízka nenechal Surovčíka vyniknout. Za pár minut tentýž hráč opět skóroval, ovšem to už VAR upozornil sudího Černého na ofsajd a gól neplatil. Potom se hra uklidnila, tempo zvolnilo a na konci velkého prodloužení první půle přišel šok - 51. minuta, Jovovič si to od půlky namířil před bránu Slavie, jejíž defenzíva mu sehrála obecenstvo v divadle a z vápna napálil balón nad Kolářovy ruce a bylo vyrovnáno - 1:1.

Naději na dobrý výsledek vzal Jabloneckým střídající van Buren, v 65. minutě po přihrávce Olayinky poslal k tyči pěkný projektil, Surovčík zřejmě okamžik kopu neviděl, odrazil se pozdě a míč skončil u tyče v síti na 2:1. To sešívané nakoplo a o dvě minuty později po pěkném uvolnění van Burena se proti Surovčíkovi prosadil Lingr a bylo vymalováno 3:1. Slavia naprosto ovládla hru a jedinou otázkou bylo, kolk ještě nastřílí gólů. Odpověď dal další střídající hráč M. Jurásek, ten v 76. a 85. poslal míč do jablonecké brány a potřetí v poslední době tak Jablonec inkasoval od Slavie bůra.

Zápasová statistika:

Branky: 12. Jurečka, 65. Van Buren (Olayinka), 67. Lingr (Van Buren), 76. M. Jurásek (Olayinka), 85. M. Jurásek - 45+6. Jovović (D. Souček).
Karty:   56. Šulc (JAB) Držení míče: 64 % : 36 %.
Střely na branku: 9:3. Střely mimo: 4:0. Rohy: 9:4. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 17:14.
Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Machač (Opočenský).
Diváci: 13 742.

Jablonecký trenér Horejš viděl zápas takto:

Trenér Horejš řešil problémy se sestavou před zápasem v Edenu i během něj. „V týdnu vypadl stoper Martinec, tým trápila viróza, najednou nebyl ani Houska a Polidar. Ani Vlado Jovović na tom nebyl úplně dobře, ale šel do toho aspoň na poločas. Dobře se mu ale nedýchalo, po poločase už jsme to riskovat nechtěli," vysvětloval kouč důležité střádání v našem celku.

„Konečný výsledek je pro nás ale hodně nepříjemný. Připravovali jsme se na to, že budeme chtít být i na Slavii nebezpeční směrem dopředu a nějakých šedesát minut se nám to i dařilo. Slavia do zápasu dobře vstoupila, měla převahu, přišel první gól. Pak jsme byli docela nebezpeční především ze strany Jovoviće. Hráli jsme ke konci půle dobře a povedlo se nám vyrovnat po krásné akci právě Jovoviće. Pak už musel střídat a tam se to lámalo. My jsme to drželi, ale už jsme nebyli nebezpeční dopředu. Slavia si vytvořila tlak a po fatálních chybách jsme inkasovali góly," vysvětloval jablonecký trenér, podle kterého rozhodla síla lavičky soupeře. „Slavia poslala do hry z lavičky další hráče a tím to rozhodla. Ohromně jim pomohli, hlavně Van Buren tam vnesl ohromnou kvalitu," uznal kouč Jablonce.

Trenér přesto pochválil i novou tvář mezi třemi tyčemi gólmana Jakuba Surovčíka, který si v Edenu připsal premiérový start v lize. „Myslím si, že vypadal velmi dobře a působil jistě. Předvedl i dobrý výkon v rozehrávce. Jen mě mrzí, že jsme to neustáli a dostali tolik branek," konstatoval na adresu teprve dvacetiletého ligového debutanta trenér Horejš.

Četnost kádru Slavie a jeho kvalita je někde jinde, než je tomu na Střelnici. Navíc marodka krutě oslabila tým. Otázkou je, jestli po uzdravení hráčů bude tým schopen lepších výkonů. Už to píši více než rok, ale jablonecká záloha je slabá, hodně slabá. Jakmile soupeř zařadí vyšší rychlostní stupeň, je po Jablonci. A přesto to hoši ze Střelnice přes zimu vůbec neřešili, a tak zřejmě nezbývá věřit v malý zázrak, ale nevypadá to dobře.

V sobotu v 15.00 se na Střelnici představí Zlín, a tak se modleme, aby po utkání, bude-li se vůbec hrát, nedopadl trávník jako svého času po Příbrami. No a pak čeká na Horejšův tým dvakrát výlet na půdu soupeřů, nejprve do Ostravy na Baník a potom na Letnou na Spartu. Žádná legrace.