Utekli hrobníkovi z lopaty

05.02.2023 10:29:28 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Za skutečně zimních podmínek přišel úvod fotbalové ligy i do Jablonce na Střelnici. Byl to zápas o šest bodů, Jablonečtí počítali s nutností tento duel vyhrát, ale nakonec se to nepodařilo a získaný bod je spravedlivým odrazem toho, co se na hřišti dělo.

FK Jablonec - FC Trinity Zlín 2:2 (0:1)

Treneři Horejš a Vrba poslali do zápasu tyto hráče:

FK Jablonec: Surovčík - Surzyn, Martinec, Král, Polidar (55. Černák) - Šulc, Kratochvíl (44. Hübschman), Považanec (C), Jovović - Chramosta (82. Ikaunieks), Sejk. Náhradníci: Hanuš - Štěpánek, Patrák, Pleštil, Akpudje, D. Souček. Trenér: D. Horejš.

FC Trinity Zlín: Rakovan - Fillo (69. Vukadinović), Simerský, V. Procházka (C), Bartošák - Didiba, Hlinka - Reiter (57. Janetzký), Fantiš (90. Balaj), Čanturišvili - L. Kozák. Náhradníci: S. Dostál - Tkáč, J. Hellebrand, Kovinić, Slončík. Trenér: P. Vrba.

Jablonečtí vstoupili do utkání dobře. Byli aktivní, ovládli hru, ale výsledkem byla jediná šance v 8. minutě, kdy Chramosta nalil přihrávku Sejkovi, ale mladý sparťan si s Rakovanem neporadil. Vrba viditelně vsadil na rychlostní typy a dlouho se zdálo, že domácí si chtějí zahrát fotbal a hosté ubojovat bod. Ve 20. minutě přišla pro Jablonec první pohroma, nedáš - dostaneš po další útočné akci Jablonce a Gruzínec Čanturišvili pravačkou k tyči překonal novice Surovčíka poprvé - 0:1. Gól s domácími viditelně otřásl, přibylo nepřesností a byl vůbec problém dostat se s míčem před zlínskou bránu.

Vstup do druhé půle byl opět nadějný, po Surzynově střele do zdi se míč dostal k Šulcovi, a ten trefil břevno. Jenže v 52. Čanturišvili na boku vápna jako kobra uspal Surzyna, v poklidu odcentroval a momentálně nejmenší muž ve vápně, zlínský Fillo hlavou překonal Surovčíka podruhé. Pěkná nedbalost jablonecké defenzívy! Mnohý to brali jako zápasové k.o., naštěstí povstal muž, od kterého by střeleckou etudu čekal málokdo: Považanec! V 58. minutě dal po Šulcově přihrávce gól, za který by se nestyděl ani Neymar, hokejovým blafákem pravá-levá a míč skončil za Rakovanovými zády na 1:2. No a když sudí Zelínka potrestal v 63. minutě necitlivý atak Kozáka na gólmana Surovčíka, ukázal mu žlutou a po ní následně červenou kartu, dostali domácí nabídku na dokonalý zvrat ve svůj prospěch. A v 72. minutě to přišlo, po zmatku ve zlínském vápně se míč odrazil k Považancovi, a ten s pomocí teče poslal míč k tyči na 2:2. Alespoň bod! Ačkoli do konce zápasu bylo dost času, úporně bránící hosté i v deseti už inkasovat nehodlali, a to se jim povedlo - a co víc, v 88. Bartošák vyplašil Surovčíka, ten míč jenom vyrazil ale naštěstí ke kopačkám spoluhráče, jinak to opět smrdělo, a to moc!

Zápasová statistika:

Branky: 58. Považanec (Šulc), 72. Považanec - 20. Čanturišvili, 52. Fillo (L. Kozák).
Karty: 78. Šulc (JAB), 89. Jovović (JAB) - 36. Reiter (ZLN), 45+1. L. Kozák (ZLN), 47. Simerský (ZLN), 90+1. Balaj (ZLN)   63. L. Kozák (ZLN).
Držení míče: 58 % : 42 %.
Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 5:2. Rohy: 7:0. Ofsajdy: 5:0. Fauly: 11:13.
Rozhodčí: Zelinka - Horák, Kotalík.
Diváci: 731.

Trenér Vrba po utkání nejásal, ale ani nebyl nespokojený když pravil:

Máme bodík s Ostravou a uhrát v Jablonci bod, to se také moc nestává. Máme dvě remízy, není to na žádné plácání po zádech, ale vstup je to dobrý. Máme jediný úkol, zachránit Zlín v lize."

To jablonecký trenér Horejš zklamaný byl:

„Rozjeli jsme to tak, jak jsme chtěli. Byli jsme aktivní a vysoko napadali. V těchto chvílích se má ten zápas rozhodovat, měli jsme dvě jasné příležitosti. Gól doslova visel ve vzduchu. Bohužel, pak byl soupeř poprvé za půlkou a šel do vedení. O poločase jsme věřili, že jsme schopni to ještě otočit. Jenže nám tam nepochopitelně hlavičkuje Fillo a stav byl najednou 0:2. Jsem ale rád, že jsme to dokázali srovnat. Terén nebyl jednoduchý, vyhovoval spíše bránícímu Zlínu. Měli jsme to uhrát ještě lépe a zlomit to úplně na svou stranu. Ale s bodem nakonec musíme být spokojeni, přeci jen jsme o dva góly prohrávali. Byl to zápas o zkušených hráčích. I proto jsme to dnes dokázali stáhnout alespoň do remízového stavu."

Na hráče prý apeloval, aby více hrozili z křídelních prostorů. „Furt jsme hráli jen kolem vápna, na tohle dnes nebyl prostor ani vhodný terén. Vůbec nám tam nechodily balony ze stran. Měli jsme tam chodit míči ze strany," zněly jeho pokyny ke hře.

„Pravda, los není jednoduchý. Jedeme do Ostravy a na Spartu, jsou to těžké zápasy. Ale nikde není psané, že nezvládneme zápas na Baníku. Musíme získávat body, každý zápas v lize je enormně těžký,"vidí Horejš nejbližší zápasy.

Výsledek je pro domácí určitě zklamáním, ale to mužstvo je takové někdy podivné a určitě má velké rezervy, které bude mít za cíl Horejš odhalit a uvést do chodu. Zda je v boji o záchranu lepší hrát s dvacetiletým gólmanem než s velezkušeným, je otázka.

Surzyn zatím není Holík co do podpory ofenzívy a rychlostní podpory ofenzívy, Polidar zatím není Krob, bohužel. Oba stopeři Král a Martinec byť mají jméno toho moc zatím nenahráli a určitě bude nějaký čas trvat, než se dostanou do správného varu. Záloha hraje takový fotbal spíše dávné než nedávné historie, stručně řečeno obraně moc nepomůže a útočné vozbě toho moc nevytvoří. A když soupeř pokryje nebezpečí jménem Chramosta či Jovovič, je zle. Jako v sobototu. No nic, všechno teprve začíná, ale pohled do tabulky moc radostný není a Horejš se svými svěřenci bude muset hodně přitlačit na pilu, aby z toho nebyl malér. Ještě ke Zlínu: dva góly Jakuba Považance zachránily týmu naději na lepší zítřky, tak snad přijdou.