Začínají letní dětské rekreace v Libereckém kraji

02.07.2024 07:38:48 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: Krimi | Obce: Frýdštejn,Malá Skála,Janov nad Nisou,Bedřichov,Kořenov,Liberecký kraj

Začínají letní dětské rekreace v Libereckém kraji

Začínají prázdniny a s nimi období letních dětských táborů v mnoha podobách. K dnešnímu dni je v Libereckém kraji hlášeno celkem 125 akcí (zotavovací akce* a jiné podobné akce**) se 187 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 9784.

Jiné podobné akce do výčtu zahrnuje krajská hygiena i přesto, že u těchto typů akcí ohlašovací povinnost není. V porovnání s loňským rokem jsou ve stejnou dobu počty ohlášených akcí o trochu nižší, nicméně jedná se o čísla orientační, protože povinnost ohlásit konání akce mají provozovatelé a pořádající osoby 30 dní před jejím začátkem. V loňském roce se letní dětské rekreace v našem kraji zúčastnilo celkem 16 508 dětí.

Pořadatelé mohou letos nově akci ohlásit elektronicky prostřednictvím datové schránky (Ohlášení akce letní dětské rekreace). „První tábory začínají hned tuto sobotu. Předpokládáme, že organizátoři mají už téměř hotovo, co se týká příprav v podobě úklidu tábořišť, výstavby stanů, přístřešků a latrín. Vzhledem k počasí, které panovalo koncem minulého týdne, zejména z hlediska přívalových dešťů, doporučujeme organizátorům zkontrolovat zdroj pitné vody, pokud je zásobování pitnou vodou zajištěno z individuálního zdroje, a to důkladně alespoň vizuálně. V případě pochybností pak provést opakovaný laboratorní rozbor," popsala Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých a pokračovala: „k ohlášení akce letní dětské rekreace na KHS musí organizátor v případě individuálního zdroje pitné vody doložit vyhovující laboratorní rozbor, který není starší třech měsíců. Už mnohokrát jsme se společně s organizátory přesvědčili, že kontrola individuálního zdroje pitné vody ještě jednou před zahájením akce se vyplatí."

Zdroje pitné vody je třeba průběžně kontrolovat i v průběhu akce. K nejzranitelnějším patří zejména studánky a prameny, obzvláště po dešti. Je třeba kontrolovat pramenní jímku, věnovat pozornost vzhledu, pachu, chuti vody, bezprostřednímu, ale i širšímu okolí. Pokud se voda po dešti zakalí, nejde o spolehlivý a bezpečný zdroj. U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak spoje hadice nesmí ležet na zemi, kde se tvoří (např. při dešti) kaluže vody, popř. v blátě. Po noční stagnaci nebo několika hodinové stagnaci během teplého dne je třeba objem vody v hadici před odběrem pro pitné účely vypustit.

Státní zdravotní dozor nad akcemi letní dětské rekreace je každoročně naší prioritou a je zaměřený na plnění legislativních podmínek - vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny, dezinfekce), zásobování tábořišť pitnou vodou, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje, vybavení kuchyní. Zaměříme se také na plnění režimových požadavků a zdravotnické zajištění - vybavení lékárniček, doložení prohlášení o bezinfekčnosti, posudky o zdravotní způsobilosti dětí a dospělých, vedení zdravotnické dokumentace.

Stejně jako v loňském roce budeme na základě Pyramidy výživy hodnotit skladbu jídelníčků ve smyslu hodnocení pestrosti a čerstvosti používaných potravin a surovin a nově také na obsah soli v pokrmech. „V rámci hodnocení jídelníčků se v letošním roce zaměříme více na sůl, které přijímáme nadbytečné množství. Smyslem je dostat problematiku týkající se soli do povědomí osob, které se pohybují v kuchyni, připravují pokrmy nebo zajištují nákupy surovin tak, aby se u těchto činností zamyslely. Chceme edukovat, jak skládat jídelníček s ohledem na množství soli, jaké potraviny a suroviny nakupovat, jak je při přípravě a vaření dobře kombinovat, jak číst etikety a jak tzv. nesolit od oka. Při snižování obsahu soli v pokrmech lze využít také technologické postupy jako je například restování zeleniny, čímž se zvýrazní chuť připravovaného pokrmu. V důsledku dodržování celkem jednoduchých zásad by mělo dojít ke snížení obsahu přijímané soli a tím ke zdravotnímu zisku pro organismus, k ozdravění jídelníčku, k rozšíření znalostí v této problematice, a navíc k získání nových chuťových zážitků, které by mohly být přenášeny dál. Ráda bych nakonec všem účastníkům letní dětské rekreace v rámci celé republiky popřála spoustu hezkých okamžiků s kamarády a v případě komplikací samé dobré konce," uzavřela Hochmalová.

Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n/J, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n/Nisou, Splzov, Frýdštejn.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zájemci mohou složit zkoušky ze znalosti hub
Projekt Klíšťata ve městě zkoumal výskyt nemocí u parazitů
Kontroly hygieniků na velikonočních trzích dopadly dobře
Krajští hygienici kontrolovali výrobky s obsahem HHC
V kraji narostl počet případů černého kašle
Krajští hygienici kontrolovali adventní trhy
Jaká byla koupací sezona v kraji z pohledu hygieny
Na podzim dochází tradičně k nárůstu respiračních onemocnění
Zájemci mohou složit zkoušky ze znalosti hub
Letní dětská rekreace v Libereckém kraji 2023 z pohledu hygieny
Jaké houby rostou v našem kraji?
Letní dětské rekreace v Libereckém kraji probíhají bez problémů
Průběh letní dětské rekreace v kraji z pohledu hygieny
Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá
Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Listopad v Klubu na Rampě

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války

Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností

Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Babička, Krakonoš i oběti holocaustu. Soutěž Kniha roku zná své vítěze
Jablonecké fotbalisty nepustil do Evropy Sparťan Laci
Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou

Nejčtenější články

24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
24.05.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
24.05.: Obrazem: Koncert Smržováčku na Noci kostelů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace