Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
25.11.2022 19:15:58 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Jako každým rokem dochází v průběhu podzimu k postupnému a očekávanému nárůstu nemocnosti akutními respiračními infekcemi způsobenému cirkulací sezonních respiračních virů. V současné době vrcholí období, kdy je vhodné se očkovat proti chřipce.
„Očkování proti sezonní chřipce je stále nejlepší a nejlevnější způsob, jak snižovat nemocnost a úmrtnost a současně nejefektivnější způsob, jak omezovat šíření chřipky na další vnímavé osoby. Čím více osob je očkováno, tím méně se onemocnění v populaci šíří. Po očkování se přibližně za 14 dní vytvoří protilátky, které poskytují ochranu proti virům obsaženým ve vakcíně. Ochrana trvá obvykle 6-12 měsíců. Nejčastěji se viry chřipky začínají objevovat kolem Vánoc a začátkem ledna," uvedla tisková mluvčí KHS Libereckého kraje Zuzana Balašová.
K charakteristickým příznakům chřipky patří teplota, kašel, bolest v krku, rýma, bolest hlavy, svalů a kloubů, a malátností. Potvrdit chřipku a odlišit ji od infekcí způsobených jinými původci lze pouze laboratorním vyšetřením.
Rizikovými skupinami, u kterých častěji dochází k závažnému průběhu chřipky, jsou: těhotné ženy, děti mladší 5 let, senioři a osoby se základním onemocněním jako je astma, chronické onemocnění srdce, plic či HIV/AIDS.
Viry chřipky umí měnit svoji podobu, aby unikly obranným mechanismům lidského těla. Proto se každý rok na základě toho, jaké viry cirkulují v poslední sezóně, připravuje nová vakcína podle doporučení Světové zdravotnické organizace. V ČR jsou pro sezónu 2022/2023 dostupné vakcíny, které obsahují dva kmeny chřipky A a dva kmeny chřipky B (tetravalentní vakcíny). V porovnání s minulým rokem se mění dva ze čtyř kmenů, které vakcína proti chřipce obsahuje, aktualizace se týká viru chřipky typu A/H3N2 a viru chřipky typu B/Victoria.
Účinnost vakcinace se pohybuje v rozmezí 40-60 %, pokud se viry, ze kterých se připravila vakcína, shodují s viry, které v dané sezóně cirkulují.
Benefity očkování:
- Očkování proti chřipce chrání před onemocněním chřipkou.
- Očkování proti chřipce snižuje riziko hospitalizací spojených s chřipkou u dětí, dospělých i seniorů.
- Očkování proti chřipce je důležitý preventivní nástroj pomocí kterého lze snížit riziko onemocnění chřipkou u osob se základním chronickým onemocněním.
- Očkování proti chřipce chrání ženy v těhotenství a po porodu.
- Očkování proti chřipce chrání životy dětí.
- Očkování proti chřipce snižuje závažnost onemocnění chřipkou u osob, které byly očkovány, a přesto onemocněly chřipkou.
- Očkování proti chřipce chrání před chřipkou i osoby kolem očkovaných osob, včetně těch, které jsou v riziku závažného průběhu onemocnění chřipkou, jako jsou novorozenci, malé děti, senioři a osoby se základním chronickým onemocněním.
Další návyky jako zakrývat si ústa a nos při kašlání či kýchání a často si mýt ruce pomáhají omezit šíření chřipky a dalších respiračních virů.
„Přísná protiepidemická opatření, zejména používání roušek a respirátorů, během pandemie covid-19 snížila cirkulaci jiných respiračních virů a nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstala po většinu loňské chřipkové sezóny na neepidemické úrovni. Letošní situace bude zcela určitě jiná, již nyní dochází k rychlejšímu nárůstu počtu nemocných. Doporučujeme proto využít možnosti očkování proti chřipce a současně dodržovat tzv. nefarmakologická protiepidemická opatření, kam patří zejména efektivní větrání uzavřených prostor, mytí a dezinfekce rukou a užívání ochrany dýchacích cest," řekla Jana Loosová, Ph.D., ředitelka KHS LK a dále dodala: „V případě, že příznaky akutního onemocnění dýchacích cest propuknou pak zůstat doma a vyléčit se."
V Libereckém kraji evidujeme aktuálně 1481 nemocných na 100 000 obyvatel, nemocnost v celé ČR je 1269 nemocných na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost v rámci Libereckého kraje je srovnatelně na úrovni cca 1500 na 100 000 obyvatel v okresech Liberec a Česká Lípa. V okresech Semily a Jablonec nad Nisou je nemocnost také srovnatelná na úrovni cca 1300 nemocných na 100 000 obyvatel.
Související články
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Jablonecká nemocnice spouští očkování dětí proti Covid-19
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
S kamarády do přírody pro děti zdarma
Jablonečtí atleti pořádají Příměstský tábor 2021
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Firmy v regionu Tanvald
SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Zahájili příjem žádostí o dotaci na akumulační nádoby u domácích kotlů
Podpora ekologického vytápění - to je hlavní cíl programu s názvem Podpora dodatečné instalace akumulační nádoby u domácích kotlů na pevná paliva. V úterý 1. dubna 2025 zahájil Liberecký kraj příjem žádostí o dotaci. „Žádosti o dotaci je možné podávat na akumulační nádoby, které již byly pořízeny a připojeny na otopnou soustavu, a to po 1. červenci 2024. Dotace může činit až 70 % ze způsobilých nákladů s limitem 50 000 korun. Příjem žádostí bude pokračovat až do 15. října 2025," uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.
Přechodně uzavřou průchod přes železniční most v Turnově
Od úterý 22. dubna 2025 bude přechodně uzavřen průchod přes železniční most na trati Turnov - Jičín! Na obou březích Jizery budou provedeny stavební úpravy na nájezdech na most. Hotovo by tady mělo být dokonce června 2025! Více podrobností na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Pálení čarodějnic v Tanvaldě opět s lampionovým průvodem
Program kina Jas a kultury v Tanvaldě na duben
Patnáctý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen
O velikonočních svátcích si někteří řidiči vykoledovali
1925 – sto let příběhů psaných uměním – 2025
Nejčtenější články
24.04.: Pes se vydal na noční dobrodružství, dveře od domu to odnesly
25.04.: Jablonec má novou koncepci veřejné dopravy od roku 2028
24.04.: Prodej pěstebního substrátu na Proseči
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.