Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku

25.11.2022 19:15:58 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku

Jako každým rokem dochází v průběhu podzimu k postupnému a očekávanému nárůstu nemocnosti akutními respiračními infekcemi způsobenému cirkulací sezonních respiračních virů. V současné době vrcholí období, kdy je vhodné se očkovat proti chřipce.

„Očkování proti sezonní chřipce je stále nejlepší a nejlevnější způsob, jak snižovat nemocnost a úmrtnost a současně nejefektivnější způsob, jak omezovat šíření chřipky na další vnímavé osoby. Čím více osob je očkováno, tím méně se onemocnění v populaci šíří. Po očkování se přibližně za 14 dní vytvoří protilátky, které poskytují ochranu proti virům obsaženým ve vakcíně. Ochrana trvá obvykle 6-12 měsíců. Nejčastěji se viry chřipky začínají objevovat kolem Vánoc a začátkem ledna," uvedla tisková mluvčí KHS Libereckého kraje Zuzana Balašová.

K charakteristickým příznakům chřipky patří teplota, kašel, bolest v krku, rýma, bolest hlavy, svalů a kloubů, a malátností. Potvrdit chřipku a odlišit ji od infekcí způsobených jinými původci lze pouze laboratorním vyšetřením.

Rizikovými skupinami, u kterých častěji dochází k závažnému průběhu chřipky, jsou: těhotné ženy, děti mladší 5 let, senioři a osoby se základním onemocněním jako je astma, chronické onemocnění srdce, plic či HIV/AIDS.

Viry chřipky umí měnit svoji podobu, aby unikly obranným mechanismům lidského těla. Proto se každý rok na základě toho, jaké viry cirkulují v poslední sezóně, připravuje nová vakcína podle doporučení Světové zdravotnické organizace. V ČR jsou pro sezónu 2022/2023 dostupné vakcíny, které obsahují dva kmeny chřipky A a dva kmeny chřipky B (tetravalentní vakcíny). V porovnání s minulým rokem se mění dva ze čtyř kmenů, které vakcína proti chřipce obsahuje, aktualizace se týká viru chřipky typu A/H3N2 a viru chřipky typu B/Victoria.

Účinnost vakcinace se pohybuje v rozmezí 40-60 %, pokud se viry, ze kterých se připravila vakcína, shodují s viry, které v dané sezóně cirkulují.

Benefity očkování:

  • Očkování proti chřipce chrání před onemocněním chřipkou.
  • Očkování proti chřipce snižuje riziko hospitalizací spojených s chřipkou u dětí, dospělých i seniorů.
  • Očkování proti chřipce je důležitý preventivní nástroj pomocí kterého lze snížit riziko onemocnění chřipkou u osob se základním chronickým onemocněním.
  • Očkování proti chřipce chrání ženy v těhotenství a po porodu.
  • Očkování proti chřipce chrání životy dětí.
  • Očkování proti chřipce snižuje závažnost onemocnění chřipkou u osob, které byly očkovány, a přesto onemocněly chřipkou.
  • Očkování proti chřipce chrání před chřipkou i osoby kolem očkovaných osob, včetně těch, které jsou v riziku závažného průběhu onemocnění chřipkou, jako jsou novorozenci, malé děti, senioři a osoby se základním chronickým onemocněním.

 

Další návyky jako zakrývat si ústa a nos při kašlání či kýchání a často si mýt ruce pomáhají omezit šíření chřipky a dalších respiračních virů.

„Přísná protiepidemická opatření, zejména používání roušek a respirátorů, během pandemie covid-19 snížila cirkulaci jiných respiračních virů a nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstala po většinu loňské chřipkové sezóny na neepidemické úrovni. Letošní situace bude zcela určitě jiná, již nyní dochází k rychlejšímu nárůstu počtu nemocných. Doporučujeme proto využít možnosti očkování proti chřipce a současně dodržovat tzv. nefarmakologická protiepidemická opatření, kam patří zejména efektivní větrání uzavřených prostor, mytí a dezinfekce rukou a užívání ochrany dýchacích cest," řekla Jana Loosová, Ph.D., ředitelka KHS LK a dále dodala: „V případě, že příznaky akutního onemocnění dýchacích cest propuknou pak zůstat doma a vyléčit se."

V Libereckém kraji evidujeme aktuálně 1481 nemocných na 100 000 obyvatel, nemocnost v celé ČR je 1269 nemocných na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost v rámci Libereckého kraje je srovnatelně na úrovni cca 1500 na 100 000 obyvatel v okresech Liberec a Česká Lípa. V okresech Semily a Jablonec nad Nisou je nemocnost také srovnatelná na úrovni cca 1300 nemocných na 100 000 obyvatel.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Jablonecká nemocnice spouští očkování dětí proti Covid-19
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
S kamarády do přírody pro děti zdarma
Jablonečtí atleti pořádají Příměstský tábor 2021
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam

Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.

Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů

Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Jablonci nad Nisou proběhly kontroly ubytoven
Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách

Nejčtenější články

08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
10.10.: K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace