Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji

04.07.2023 08:20:30 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji

S nadcházejícími letními prázdninami opět ožívá sezona letní dětské rekreace. K dnešnímu dni je v Libereckém kraji hlášeno celkem 127 akcí (zotavovací akce a jiné podobné akce) se 197 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 10 181.

Jiné podobné akce do výčtu zahrnují hygienici i přesto, že u těchto typů akcí ohlašovací povinnost není. V porovnání s loňským rokem jsou ve stejnou dobu počty ohlášených akcí zatím nižší, nicméně jedná se o čísla orientační, protože povinnost ohlásit konání akce mají provozovatelé a pořádající osoby 30 dní před jejím začátkem.

„Příprava organizátorů letních dětských táborů trvá několik měsíců, kdy je třeba vymyslet témata, sestavit podklady pro děti a rodiče. Jako podporu pro hladký průběh organizujeme v jarním období školení pro pořadatele zaměřené na aktuální legislativu, hygienické minimum, opakování zásad a zcela konkrétní praktické dotazy. V posledních týdnech jistě vrcholí úklid tábořišť, výstavba stanů, přístřešků, latrín a předpokládáme také kontrola zdrojů pitné vody. V případě individuálního zdroje pitné vody musí organizátor letní dětské rekreace na KHS doložit vyhovující laboratorní rozbor, který není starší třech měsíců. V minulých letech jsme se společně s organizátory přesvědčili, že se vyplatí individuální zdroj pitné vody důkladně alespoň vizuálně zkontrolovat ještě jednou před zahájením akce. V případě pochybností doporučujeme provést opakovaný laboratorní rozbor. Například přívalové deště mohou být důvodem náhlého znečištění," popsala Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.

Státní zdravotní dozor nad akcemi letní dětské rekreace je každoročně naší prioritou a je zaměřený na plnění legislativních podmínek - vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny, dezinfekce), zásobování tábořišť pitnou vodou, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje, vybavení kuchyní. Zaměříme se také na plnění režimových požadavků a zdravotnické zajištění - vybavení lékárniček, doložení prohlášení o bezinfekčnosti, posudky o zdravotní způsobilosti dětí a dospělých, vedení zdravotnické dokumentace.

„Nově se více zaměříme na skladbu jídelníčků ve smyslu hodnocení pestrosti a čerstvosti používaných potravin a surovin. Hodnocení frekvence podávaných potravin bude provedeno na základě Pyramidy výživy, která jednoduše ve čtyřech patrech s vrcholem ve skupinách znázorňuje potraviny a nápoje, které patří do stravy každý den. Na základě reálné skladby jídelníčku a požadavků pyramidy budeme identifikovat slabá místa a doporučovat zlepšení a také vyzdvihovat silná místa a soulad s doporučeními. Sankce nebudou v této souvislosti udělovány, jde nám zejména o to, aby i děti na táborech měly zajištěné stravování v souladu se zásadami zdravé výživy," doplnila Kateřina Hochmalová.

Tradičně budou kontroly zásobování pitnou vodou v některých lokalitách spojeny s ověřením jakosti pitné vody, tj. s odběrem vzorku, a to vzhledem k tomu, že povrchové zdroje, které se často pro zásobování táborů využívají, jsou nestabilní, u vody dovážené je problematické udržení její jakosti, což souvisí s nároky na skladování, dopravu a čistotu nádob.

Zdroje pitné vody je třeba průběžně kontrolovat i v průběhu akce. K nejzranitelnějším patří zejména studánky a prameny, obzvláště po dešti. Je třeba kontrolovat pramenní jímku, věnovat pozornost vzhledu, pachu, chuti vody, bezprostřednímu ale i širšímu okolí. Pokud se voda po dešti zakalí, nejde o spolehlivý a bezpečný zdroj. U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak spoje hadice nesmí ležet na zemi, kde se tvoří (například při dešti) kaluže vody, popř. v blátě. Po noční stagnaci nebo několika hodinové stagnaci během teplého dne je třeba objem vody v hadici před odběrem pro pitné účely vypustit.

„V Libereckém kraji máme velmi širokou a stabilní základnu dlouholetých organizátorů, kteří s námi pravidelně spolupracují, což se v pozitivním smyslu promítá do kvality celkového zajištění táborů včetně hygienických požadavků, a to i v případech mimořádných událostí. V letošním roce byla na území našeho kraje v Českém ráji kolaudována táborová základna, což není běžné. S ohledem na sezónnost a efektivitu investic dochází zpravidla k dílčím rekonstrukcím stávajících objektů. Původní již dožilá stavba byla stržena a na jejím místě pak vystavěna dřevostavba, která obsahuje hygienické zázemí pro děti, personál, kuchyni se skladovacími prostory, vytápěnou jídelnu uvnitř i venkovní pod přístřeškem, izolaci se samostatným hygienickým zařízením a dalším prostorem pro využití např. ke hrám dětí. Toto tábořiště je dimenzováno pro 60 dětí a je důkazem toho, že tábory mají a budou mít své místo v zájmových aktivitách dětí a vložená investice se jistě vrátí přinejmenším v podobě spokojených uživatelů. Zbývá už jen popřát všem účastníkům letní dětské rekreace v rámci celé republiky spoustu zážitků a v případě komplikací samé dobré konce," uzavřela Hochmalová.

Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n/J, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n/Nisou, Splzov, Frýdštejn.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá
Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Jablonecká nemocnice spouští očkování dětí proti Covid-19
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
S kamarády do přírody pro děti zdarma
Jablonečtí atleti pořádají Příměstský tábor 2021
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace