Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
16.07.2022 18:44:43 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
V období druhého čtvrtletí 2022 krajská hygiena v zařízeních a provozovnách pro výchovu a vzdělávání pro děti a mladistvé provedla celkem 230 kontrol. V tomto jarním období standardně přibývají do státního zdravotního dozoru takzvané školy v přírodě, kterých zkontrolovali 18. Zpravidla se jedná o pobyty dětí v horských a podhorských oblastech, které jsou navázány na provozovny s celoročním provozem (hotely, penziony).
Za zjištěné nedostatky při provozu MŠ uložili jednu pokutu ve výši 2 000 Kč a za nedostatky z provozu školních jídelen ZŠ a MŠ tři pokuty v celkové výši 6 000 Kč.
„Ve sledovaném období jsme se v rámci plánovaných kontrol mateřských škol zaměřili na kvalitu teplé vody. Ve vybraných MŠ jsme odebírali vzorek vždy na dvou místech - nejblíže ke zdroji ohřevu teplé vody a nejdále od zdroje - jedním místem byla vždy sprcha v umývárnách dětí event. další výtokový kohout s teplou vodou. Odběry byly zaměřeny konkrétně na přítomnost Legionelly a počty kolonií při 36 oC indikující bakteriální znečištění. Ze 40 odebraných vzorků nevyhovělo celkem 10 v ukazateli Legionella a jednom v ukazateli počty kolonií při 36 °C. Uložili jsme šest rozhodnutí o zákazu používání této nejakostní teplé vody," sdělila podrobnosti tisková mluvčí KHS Libereckého kraje Zuzana Balašová.
Zjišťované parametry nedostatků:
● stavebně technické nedostatky - vzlínání vlhkosti, plíseň na stěnách v zázemí kuchyně, porušené podlahové povrchy; nedostatečné prostory pro hygienické provedení všech postupů - chyběly dřezy a plochy pro zpracování surovin, absence úklidové komory; prostorové podmínky v herně
● zaměňování pracovních ploch - křížení činností, neúplná příručka HACCP
● skladování potravin - dodatečné zamrazování pokrmů, prošlá doba spotřeby u skladovaných potravin
● osobní a provozní hygiena - chybějící pokrývka hlavy personálu kuchyně, hmyz v kuchyni.
„K tomuto sledování nás vedla skutečnost, že teplota vody v umývárnách dětí je zregulovaná společnou mísící baterií a teplá voda někdy v důsledku dlouhých rozvodů ani při umývání nestačí dotéct, což je na jedné straně v pořádku, děti se rozhodně neopaří, na straně druhé může tato skutečnost vést právě k vytvoření podmínek pro růst Legionelly. K monitoringu jsem se rozhodli i přes to, že děti nejsou z hlediska zdravotních rizik u Legionell citlivou věkovou skupinou. Množství nevyhovujících výsledků pro nás bylo překvapivé. Dotčené části rozvodů a zařízení byly odstaveny, proběhly sanace celých systémů ať už termické či chemické, důkladné proplachy potrubí a opakované rozbory, které prokazují účinnost nápravných opatření, ty jsou ve všech případech s výjimkou jednoho již v pořádku, ne vždy to však bylo napoprvé," vysvětlila Kateřina Hochmalová, ředitelka odbory hygieny dětí a mladistvých KHS LK.
„Výsledky jsou dobrým argumentem v komunikaci se zřizovateli, provozovateli, výrobci teplé vody pro to, aby byla nastavena v těchto zařízeních, kde je legislativně daná povinnost regulace teploty vody pravidelná opatření ve smyslu například termické nebo chemické dezinfekce, ale i jako podklad pro případnou rekonstrukci, čištění, údržbu rozvodů a koncových zařízení. Riziko onemocnění, kdy je potřebná určitá dávka vodního aerosolu není u dětí sice velké, shodou okolností však není vyloučené. Nadlimitní množství Legionelly, či kolonií při 36 °C být v teplé vodě zkrátka nemá," dodala Kateřina Hochmalová
Za tuto relativně krátkou dobu řešili krajští hygienici osm podnětů z nichž větší část byla vázána na stravování a ty ostatní na vlastní provoz škol, pouze dva byly oprávněné. „V návaznosti na přijatý podnět jsme také iniciovali opakovaná měření azbestových a minerálních vláken s vyhovujícími výsledky v jedné mateřské škole a v jedné dětské skupině," doplnila mluvčí Zuzana Balašová.
Související články
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Jablonecká nemocnice spouští očkování dětí proti Covid-19
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
S kamarády do přírody pro děti zdarma
Jablonečtí atleti pořádají Příměstský tábor 2021
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
Nejnovější články
Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Nejčtenější články
08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
08.10.: Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.