Sezona FK Jablonec plná rekordů a jubilejí

08.06.2021 16:44:49 | Autor: Jaroslav Hrabák, Jakub Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Sezona FK Jablonec plná rekordů a jubilejí

Hráči si užívají dovolenou, funkcionáři se zapotili na Valné hromadě, která vyprodukovala nového českého fotbalového šéfa - Petra Fouska. Za mě dobré, Karel Poborský podle mého názoru hodně licitoval, bál se přijít s pravdou ven ohledně svých podporovatelů, a to bylo zřejmě to smítko na misce vah. Nezachránil ho ani zručný náš jablonecký velký Čáp Mirek Pelta. Tak co přinesla právě skončená liga, co do statistiky?

Rekordní počet účastníků: díky tomu, že opavský náhradník způsobil, že se loňský ročník nedohrál, moudré hlavy rozhodly, že nikdo nesestoupí a že se přidají dva týmy navíc - poprvé se tak liga hrála s 18 účastníky a bez nadstavby - jediné plus. A již nyní se spekuluje, jestli by tento formát nebyl vhodný i do dalších let - což by uvítali zejména v Brně a v Příbrami, které by po sestupu zase postoupili. V českém fotbale je možné všechno.

Trenér Rada podruhé dotáhl tým na 3. místo (plus dvě čtvrtá)
Sezona byla rekordní i počtem bodů - 69 a výher - 21. Překonali tak dosud nejlepší sezónu 2014-2015, Šilhavého první = tam měli 19 výher a 64 bodů, ale ve 30 kolech.

V sezoně nastoupilo v jabloneckém dresu 25 hráčů. Trojice Martinec, Haitl a Smejkal nastoupila v lize poprvé, zatímco matadoři Hübschman a Doležal dosáhli (a překonali) za Jablonec dvoustovku. Hübschman je s počtem (211) na třetím místě a Doležal se s 208 starty dělí o čtvrté místo s Jožkou Weberem. Na prvních dvou místech je Špit (262) a Loučka (239). Jovović dosáhl na 100 startů.

Žádný hráč nenastoupil do všech utkání sezony = Považancovi to zkazila čtvrtá žlutá karta v předposledním kole.

Největší jubilant ale byl trenér Petr Rada: hned prvním jarním zápasem v Teplicích se stal prvním trenérem v první lize, který dosáhl na 600 bodů. V průběhu jara potom dosáhl na odkoučovaných 400 zápasů a třetí místo mezi trenéry, a na konci sezóny už je s 413 zápasy jen jediný zápas za Petrem Uličným.

A aby toho nebylo málo, na jaře také dosáhl jubilejní jablonecké výhry číslo 100 a bylo to opět proti Teplicím. Trenérovo ego dostalo zadostiučinění dvakrát, kdy jeho svěřenci sebrali body sousednímu Slovanu Liberec a jeho majitel Ludvík Karl „utřel." Však spolu mají nevyřízené účty ...

Zajímavá je pochopitelně gólová statistika: 15 střelců se podělilo o 59 gólů. Klubovou korunu krále střelců nakonec získal probuzený Martin Doležal se 14 brankami. Třikrát po sobě a celkem počtvrté. Proti Teplicím na jaře vstřelil i svůj druhý jablonecký hattrick a v celkovém jabloneckém pořadí si upevnil druhé místo se 67 góly. Úctyhodná čísla, ale v porovnání s tím, komu patří první místo... Lafata (88 branek, 5 hattricků v jednom kalendářním roce, 6x klubový král střelců, 3x ligový král střelců...) Ale Lafatovu kanonádu tady předváděl v liazácké éře nezapomenutelný Ruda Svoboda, ten dal celkem 92 gólů. Ale Martin určitě neřekl své poslední jablonecké slovo a pokud mu vyroste v mančaftu úspěšný „nabíječ", Lafi třes se!

Teprve potřetí v historii máme dva střelce s 10 a více góly - Doležala 14 a Schranze 13. Předtím 2010/11 Lafata 19 a Pekhart 11, 2018-2019 Doležal 15 a Trávník 10. Doležalův hattrick byl jabloneckým číslo 14. Předtím se hattrick povedl osmi hráčům, vůbec prvním byl Pavel Pěnička při kanonádě proti Budějovicím na jaře 1998. Poprvé v lize se trefil Tomáš Čvančara.

Dalším jubileem byla 100. penalta zahrávaná ve prospěch Jablonce. Kratochvíl ji v bláznivém počasí proti Příbrami proměnil.

Pro mnohé je jablonecký úspěch velkým překvapením a vše se spojuje s trenérem Petrem Radou. Však mu bylo okamžitě nabídnuto prodloužení smlouvy. Ano, jablonecký trenér je určitě svým způsobem svéráz, paličák, který si jde za svým a neuhne. S hráči to umí, umí vycítit, co naše liga potřebuje. Teď jenom vybojovat nějaké evropské body do koeficientu, protože tam to minule hodně zaskřípalo.

Majstrštykem jabloneckého prezidenta byl Ivan Schranz. Z Budějovic ho přivábil po ukončení smlouvy, tudíž zadarmo, Ivanovi to v Jablonci ohromně sedlo, měl nakročeno dokonce i k titulu nejlepšího střelce, ale bohužel ho v závěru zastavilo zranění. A co víc, po roce odchází do pražské Slavie, přijít za něj má na přestup „objevený" stoper Zelený a s ním na hostování rychlík Malinský. A Slováci připravili pro Schranze reprezentační dres a čeká ho Euro. To je tedy příběh!

Na Střelnici mezitím pořídili k Doležalovi dalšího olomouckého odchovance, univerzála Surzyna a ve hře jsou ještě další jména. Těšíme se. Jablonecká sezona měla hlavu a patu, ale jedno jsem nepochopil, a to byl totální bojkot šikovného útočníka Honzy Chramosty. Co proboha Radovi udělal? Chram hrál skvěle s Doležalem ve dvojce, Rada ji roztrhl a dlouho hrál na jednoho. Pak přišel Schranz a Rada najednou začal hrát na dva útočníky. Když byl na Chramostu dotaz, odpověděl Rada jasně: Doležal se Schranzem jsou lepší. Dobře, Ale pak se Schranz zranil a Chram stejně lavičku neopustil. To je také neuvěřitelný příběh do jablonecké fotbalové historie.

Stejně tak přestup zkušeného exreprezentanta Fina Hämäläinena, který svou jabloneckou kariéru kroutí ve Vodičkově béčku. Rada je Rada, s mladými se moc nepáře a postaví je, až když „na to mají", což se na lavičce nepovede tak často. Jsou výjimky, Pleštil, ale jenom výjimky. Zapomenout nemohu na neuvěřitelné výkonnostní vzepětí Jakuba Považance, ten na Střelnici dlouho plnil roli fotbalového lenochoda, ale v závěru soutěže svůj potenciál rozvinul do výborné úrovně. Podivuhodné hostování sjednali Jablonečtí s Ostravou v podobě Roberta Hrubého. Úvod měl skvělý, dával góly, měl skvělé finální přihrávky. Pak mu zahaprovalo zdraví, klub dal od něho prakticky ruce pryč a sjednanou opci neuplatní. Navíc covid zabrzdil spoustu talentovaných hráčů a nepustil je do hry, protože i v jabloneckém béčku u Vodičků by se našli hoši, co by si to předvedení na Střelnici zasloužili. Podobně jako Haitl. No uvidíme.

Další změnou do nové sezony bude obsazení funkce klubového kustoda, rozloučila se jablonecká legenda Aleš Češek, a to po 42 letech, nově se funkce ujme další bývalý jablonecký hráč Luboš Hušek. Tak hodně zdaru!

Jinak si sezonu 2020/21 zapíše klub do své kroniky zlatým písmem. Skvělá sezona - a bez diváků. Tak snad nepřijde další vlna a fotbal konečně roztáhne svoje křídla naplno i v okresech a krajích a diváci se vrátí do ochozů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Michal Surzyn zahájí přípravu v Jablonci!
Osobnost ligy se v ďolíčku předvedla
Skvělé třetí místo patří Jablonci!
Stačil jeden centr Pilíka a bylo po bodech
Zlatý sen trvá: Rada 100 a Doležal 12
Schranz, Ivan Schranz
Z Budějovic tři body po výborné první půli
Hodně vydařené fotbalové představení na Střelnici
Zápas v Plzni pro kardiaky nebyl
Po Spartě a před Plzní: změny v historii
Schranzova hlava znamená opět druhé místo v tabulce!
Doležal nahrával a Zlín to odnesl
Na Spartě šance pro Jablonec jen dvě minuty
Ligový fotbal od desíti k pěti
Příliš mnoho mazáctví Jabloneckých v poháru s Vlašimí
V letošní sezoně derby podruhé vyhrál Jablonec!

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace