V letošní sezoně derby podruhé vyhrál Jablonec!

21.03.2021 09:46:53 | Autor: Jaroslav Hrabák, lj | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Hoši co se starají o trávník, udělali další zázrak, snad už letos proboha naposledy, protože se Zlínem to 10. dubna bude klimaticky snad už příjemnější. Zápas tentokrát favorita neměl, Radův tým tak trochu ubral na plynu a naopak, trenér Liberce Hoftych přijel s vítěznou šňůrou.

FK Jablonec - FC Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Oba trenéři poslali do 56. derby tyto hráče:

* FK Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Pleštil (67. Pilař), Považanec, Kratochvíl (81. Hübschman), Jovović (90+1. Smejkal) - Doležal, Schranz (90+1. R. Hrubý). Náhradníci: V. Hrubý - Podaný, Hübschman, R. Hrubý, Pilař, Smejkal, Chramosta.

* FC Slovan Liberec: Knobloch - Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula - Koscelník (64. Pešek), M. Sadílek, Pourzitidis (46. Faško), Mosquera (64. Nečas) - Rondić, Rabušic. Náhradníci: Nguyen - Cancola, Faško, Michal, Nečas, J. Šulc, Pešek.

První minuty naznačily, s čím Liberečtí přijeli. Rychlost, rychlost, agresivita a rychle vpřed. A už ve 3. musel Hanuš likvidovat gólovou šanci Koscielníka. Po deseti minutách se domácí zvedli a ve 12. minutě po Krobově centru vyzkoušel hlavou výtečný Zelený Knoblochu bystrost. V 17. minutě to přišlo, Hanušův výkop, Jovovičova kličkovaná a kolmá přihrávka, nabíhající Schranz a míč skončil Knoblochovi u tyčky v síti - 1:0. Domácí hru vyrovnali a do poločasové pauzy byli pány na svém hřišti.

Po změně stran do toho hosté vlétli jako uragán, jinak výtečný Hanuš si zalaškoval s míčem i terénem, šlápl přitom Rondičovi na kopačku a VAR ho usvědčil. Proske nařídil penaltu a z ní v 51. minutě Rabušic vyrovnal. Domácí odpověď byla rychlá a skvostná a přišla hned v 54. minutě: Krobova kouzelná levačka poslala centr na přední tyč liberecké brány, tam nejvýše vyskočil Kubista a hlavou poslal míč přes celou bránu do sítě na 2:1.

A začala mela. Slovan se do toho vložil až nevídaně a až do takové 70. minuty domácí jenom odkopávali od vápna, nezmohli se prakticky na nic a vypadalo to, že už slušivě oholený Rada připravuje ručník... Vyvrcholení libereckého snažení přišlo v 72. minutě, kdy střídající (naštěstí střídající) Pešek přihrál do vyložené šance Rondičovi, ale ten promáchl. A pak už měli šance jenom domácí. V 74. do té dob výborný Chaluš se nedomluvil s Knoblochem, ale Jovovič prázdnou branku z úhlu netrefil. Další tutovku si Radův tým vypracoval v 84. minutě, to Doležal si poradil s Chalušem, ten nahrál do šance Jovovičovi, ale Knobloch předvedl skvělý zákrok. Zápas co rozhodně nebyl pro kardiaky, dospěl do konce a závěrečný hvizd sudího Proskeho vnesl do jabloneckých řad zaslouženou euforii.

Zápasová statistika:

Branky: 17. Schranz (Jovović), 54. V. Kubista (Krob) - 52. Rabušic (pen.).
Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 4:4. Střely mimo: 3:1. Rohy: 8:6. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 18:17.
Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler.

Derby nazvané před časem v rozporu se zeměpisnou logikou jako Podještědské vyhrál Jablonec podruhé, protože vyhrál i to podzimní hrané u Nisy. Oslavenec trenér Rada (400 odkoučovaných zápasů v lize) má důvod k prodloužení oslavy, stejně jako Vojta Kubista, který o den dříve oslavil své osmadvacetiny. Vyhrát oba zápasy v lize se Jablonci povedlo teprve podruhé - předtím v sezoně 2014/2015, to Libereckým se to povedlo pětkrát, naposledy v sezoně 2013/14. Ale k oslavě toho je víc. Tomáš Hübschman sehrál v jabloneckém dresu zápas číslo 200 a je třetí za Michalem Špitem 262, Lubošem Loučkou a Jožkou Weberem, oba shodně mají 208 zápasů. Mladý Pleštil má těch zápasů rovných 40 a Schranz s Hanušem oba rovných 20. Penaltu, kterou zahrával Rabušic, byla 80. v pořadí, která se proti Jablonci v lize kopala a navíc i na podzim za stavu 1:0 pro Jablonec kopal Slovan penaltu taky, byť nakonec také 1:3 prohrál.

Náročný terén není šitý na většinu jabloneckých hráčů, to Liberečtí se s ním popasovali na pohled lépe, ovšem výtečný Hanuš, skvělá obrana vše vydržela, Krob navíc skvěle obstarával centry, Doležal se Schranzem byli vepředu hodně nebezpeční a bojovní a nakonec to domácím vyšlo. Bylo to derby jako hrom a co bych vyzvedl nejvíce je fakt, že i když se hrálo o bronzovou příčku v lize, žádný z hráčů na hřišti, ač do utkání dali všechno, se nesnížil k představení a la skotský Rangers. Bravo pánové!

Ligu nyní čeká reprezentační přestávka, Holíkovi budeme držet palce na euro 21, kam míří. Příští sobotu hraje Jablonec odložený pohárový zápas ve Vlašimi, týden na to u klokanů na Bohemce a 10. dubna se v Jablonci představí Zlín.