Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více
23.07.2019 17:14:40 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Za prvních šest měsíců letošního roku vytřídili obyvatelé Jablonce nad Nisou 951 tun tříděného odpadu. To je o 30 tun více než za první pololetí 2018. Do modrých kontejnerů nanosili 343,7 tuny papíru, do žlutých kontejnerů 258,8 tuny plastů včetně nápojových kartonů, do zelených a bílých kontejnerů 344,2 tuny skla a do šedých kontejnerů 4,51 tuny kovů.
Město proto navýšilo počet kontejnerů i četnost jejich vývozu, zároveň apeluje na občany, aby dodržovali pravidla třídění odpadu. „Od začátku roku vznikla v Jablonci dvě nová stanoviště tříděného odpadu. Celkem jich nyní máme 259 a počet nádob na tříděný odpad se vyšplhal na 914 kusů. Rád bych poděkoval všem občanům, kteří se podílejí na správném třídění odpadů a přispívají tak k ochraně životního prostředí," řekl náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města Štěpán Matek.
Město také zareagovalo na zvýšenou konzumaci tekutin v PET lahvích v letním období. Žluté kontejnery na některých stanovištích jsou proto vyváženy častěji. „Plasty se standardně vyváží v úterý, 115 kontejnerů na 65 vybraných stanovištích se vyváží ještě v pátek," informovala Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství.
„K navýšeným svozům jsme přidali ještě dalších třicet stanovišť, a to v místech, kde bývají žluté kontejnery na plasty v ledních měsících často přeplněné," upřesnil náměstek Matek s tím, že tento požadavek vzešel od občanů města.
Pravidelný svoz kontejnerů určených pro papír probíhá v pondělí. Ve čtvrtek je pak druhý svozový den pro 42 vybraných stanovišť. V průběhu června město vytipovalo dalších 25 stanovišť, kde by bylo potřeba zvýšit četnost na dva vývozy týdně. Četnější vývoz papíru na těchto stanovištích se bude v průběhu léta testovat a pokud bude potřeba, bude pokračovat i v budoucnu.
Město apeluje na dodržování pravidel třídění odpadu
„Podle evidence dotazů a podnětů magistrátu řadě obyvatel Jablonce vadí přeplněné popelnice a nepořádek kolem nich. V mnoha případech by ale stačilo, aby lidé krabice před vložením do kontejneru rozložili a PET lahve sešlapali, potom by nádoby nebyly hned plné," upozornil Štěpán Matek s tím, že je třeba také respektovat značení, co do kterého kontejneru patří.
Často se stává, že pár krabic zcela zaplní kontejner a na ostatní odpad nezbyde místo. Tento nešvar má za následek zvyšující se množství provedených výsypů, zatímco množství papíru odloženého v modrých kontejnerech mírně klesá. Navíc se tak prodražují výdaje na odpadové hospodářství města a roste ekologická zátěž.
Lidé také často odhazují do popelnic na tříděný odpad jiný odpad, než na který jsou určené. Na každém barevném kontejneru je však umístěna nálepka s informací, co do daného kontejneru patří a co ne. „Přesto jsou tací, kteří to nedodržují a znehodnocují tak to, co ostatní pečlivě vytřídili. V neposlední řadě také komplikují proces následného dotřídění odpadu na recyklační lince," uzavřela Šnytrová.
Související články
Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou
Odpady, nemovitosti i komunikace řeší od 1. března technický odbor
V Jablonci se poplatek za odpady v roce 2019 zdražovat nebude
Bioodpad se v Jablonci sváží častěji
V Jablonci nad Nisou přibývají podzemní kontejnery
V Jablonci se nebude zdražovat poplatek za odpady ani daně
Centrum pro zpracování s odpady by mohlo vyrůst na Brandlu
Jablonec bude nabízet kompostéry
Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků!
Navýšení cen za odpad bude v Jablonci o 205 korun ročně
V Jablonci proběhl první vývoz podzemních kontejnerů
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci
Ministr životního prostředí Igor Červený po vzájemné dohodě odvolal z funkce ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Správu KRNAP vedl Robin Böhnisch od ledna 2018. Do jejího čela nastoupil s ambicí propojovat odbornou ochranu přírody s otevřenou komunikací směrem k obcím, partnerům i veřejnosti. Během svého působení organizaci směřoval k moderní, odborně silné a datově podložené instituci. Podílel se na přípravě i prosazení klíčových strategických dokumentů. Více podrobbností na Našem Pojizeří
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
Rekonstrukce inženýrských sítí omezí dopravu v centru Jablonce
V Jablonci nad Nisou shořela kůlna
MP Jablonec: Rychlá jízda, řidiči bez řidičáků a opuštěný pes
Moldavská delegace navštívila Liberecký kraj
Vzácného kakadu zachránili jablonečtí hasiči
Nejčtenější články
09.03.: Vlastníci Krajské nemocnice převzali nové akcie sjednoceného subjektu
11.03.: Vzácného kakadu zachránili jablonečtí hasiči
10.03.: Šenýr Bijoux představil korunku Rising Star pro Miss 2026
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.