Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více

23.07.2019 17:14:40 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více

Za prvních šest měsíců letošního roku vytřídili obyvatelé Jablonce nad Nisou 951 tun tříděného odpadu. To je o 30 tun více než za první pololetí 2018. Do modrých kontejnerů nanosili 343,7 tuny papíru, do žlutých kontejnerů 258,8 tuny plastů včetně nápojových kartonů, do zelených a bílých kontejnerů 344,2 tuny skla a do šedých kontejnerů 4,51 tuny kovů.

Město proto navýšilo počet kontejnerů i četnost jejich vývozu, zároveň apeluje na občany, aby dodržovali pravidla třídění odpadu. „Od začátku roku vznikla v Jablonci dvě nová stanoviště tříděného odpadu. Celkem jich nyní máme 259 a počet nádob na tříděný odpad se vyšplhal na 914 kusů. Rád bych poděkoval všem občanům, kteří se podílejí na správném třídění odpadů a přispívají tak k ochraně životního prostředí," řekl náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města Štěpán Matek.

Město také zareagovalo na zvýšenou konzumaci tekutin v PET lahvích v letním období. Žluté kontejnery na některých stanovištích jsou proto vyváženy častěji. „Plasty se standardně vyváží v úterý, 115 kontejnerů na 65 vybraných stanovištích se vyváží ještě v pátek," informovala Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství.

„K navýšeným svozům jsme přidali ještě dalších třicet stanovišť, a to v místech, kde bývají žluté kontejnery na plasty v ledních měsících často přeplněné," upřesnil náměstek Matek s tím, že tento požadavek vzešel od občanů města.

Pravidelný svoz kontejnerů určených pro papír probíhá v pondělí. Ve čtvrtek je pak druhý svozový den pro 42 vybraných stanovišť. V průběhu června město vytipovalo dalších 25 stanovišť, kde by bylo potřeba zvýšit četnost na dva vývozy týdně. Četnější vývoz papíru na těchto stanovištích se bude v průběhu léta testovat a pokud bude potřeba, bude pokračovat i v budoucnu.

Město apeluje na dodržování pravidel třídění odpadu

„Podle evidence dotazů a podnětů magistrátu řadě obyvatel Jablonce vadí přeplněné popelnice a nepořádek kolem nich. V mnoha případech by ale stačilo, aby lidé krabice před vložením do kontejneru rozložili a PET lahve sešlapali, potom by nádoby nebyly hned plné," upozornil Štěpán Matek s tím, že je třeba také respektovat značení, co do kterého kontejneru patří.

Často se stává, že pár krabic zcela zaplní kontejner a na ostatní odpad nezbyde místo. Tento nešvar má za následek zvyšující se množství provedených výsypů, zatímco množství papíru odloženého v modrých kontejnerech mírně klesá. Navíc se tak prodražují výdaje na odpadové hospodářství města a roste ekologická zátěž.

Lidé také často odhazují do popelnic na tříděný odpad jiný odpad, než na který jsou určené. Na každém barevném kontejneru je však umístěna nálepka s informací, co do daného kontejneru patří a co ne. „Přesto jsou tací, kteří to nedodržují a znehodnocují tak to, co ostatní pečlivě vytřídili. V neposlední řadě také komplikují proces následného dotřídění odpadu na recyklační lince," uzavřela Šnytrová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou
Odpady, nemovitosti i komunikace řeší od 1. března technický odbor
V Jablonci se poplatek za odpady v roce 2019 zdražovat nebude
Bioodpad se v Jablonci sváží častěji
V Jablonci nad Nisou přibývají podzemní kontejnery
V Jablonci se nebude zdražovat poplatek za odpady ani daně
Centrum pro zpracování s odpady by mohlo vyrůst na Brandlu
Jablonec bude nabízet kompostéry
Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků!
Navýšení cen za odpad bude v Jablonci o 205 korun ročně
V Jablonci proběhl první vývoz podzemních kontejnerů

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vize zkorumpované moci ve Verdiho opeře Rigoletto je platná dodnes
Počty covidu v kraji i republice dál stoupají, převládl omikron
Loňské léto bylo slabší. Cestovní ruch zachraňovali domácí turisté
Vloni kraj vysázel více než 6 tisíc stromů. Spustil také aplikaci o alejích
Českolipští ochotníci rozehrají v Josefově Dole hořkou komedii

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
24.01.: Obrazem: Jablonecká hala 2022 splnila očekávání
24.01.: Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace