Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více

23.07.2019 17:14:40 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více

Za prvních šest měsíců letošního roku vytřídili obyvatelé Jablonce nad Nisou 951 tun tříděného odpadu. To je o 30 tun více než za první pololetí 2018. Do modrých kontejnerů nanosili 343,7 tuny papíru, do žlutých kontejnerů 258,8 tuny plastů včetně nápojových kartonů, do zelených a bílých kontejnerů 344,2 tuny skla a do šedých kontejnerů 4,51 tuny kovů.

Město proto navýšilo počet kontejnerů i četnost jejich vývozu, zároveň apeluje na občany, aby dodržovali pravidla třídění odpadu. „Od začátku roku vznikla v Jablonci dvě nová stanoviště tříděného odpadu. Celkem jich nyní máme 259 a počet nádob na tříděný odpad se vyšplhal na 914 kusů. Rád bych poděkoval všem občanům, kteří se podílejí na správném třídění odpadů a přispívají tak k ochraně životního prostředí," řekl náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města Štěpán Matek.

Město také zareagovalo na zvýšenou konzumaci tekutin v PET lahvích v letním období. Žluté kontejnery na některých stanovištích jsou proto vyváženy častěji. „Plasty se standardně vyváží v úterý, 115 kontejnerů na 65 vybraných stanovištích se vyváží ještě v pátek," informovala Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství.

„K navýšeným svozům jsme přidali ještě dalších třicet stanovišť, a to v místech, kde bývají žluté kontejnery na plasty v ledních měsících často přeplněné," upřesnil náměstek Matek s tím, že tento požadavek vzešel od občanů města.

Pravidelný svoz kontejnerů určených pro papír probíhá v pondělí. Ve čtvrtek je pak druhý svozový den pro 42 vybraných stanovišť. V průběhu června město vytipovalo dalších 25 stanovišť, kde by bylo potřeba zvýšit četnost na dva vývozy týdně. Četnější vývoz papíru na těchto stanovištích se bude v průběhu léta testovat a pokud bude potřeba, bude pokračovat i v budoucnu.

Město apeluje na dodržování pravidel třídění odpadu

„Podle evidence dotazů a podnětů magistrátu řadě obyvatel Jablonce vadí přeplněné popelnice a nepořádek kolem nich. V mnoha případech by ale stačilo, aby lidé krabice před vložením do kontejneru rozložili a PET lahve sešlapali, potom by nádoby nebyly hned plné," upozornil Štěpán Matek s tím, že je třeba také respektovat značení, co do kterého kontejneru patří.

Často se stává, že pár krabic zcela zaplní kontejner a na ostatní odpad nezbyde místo. Tento nešvar má za následek zvyšující se množství provedených výsypů, zatímco množství papíru odloženého v modrých kontejnerech mírně klesá. Navíc se tak prodražují výdaje na odpadové hospodářství města a roste ekologická zátěž.

Lidé také často odhazují do popelnic na tříděný odpad jiný odpad, než na který jsou určené. Na každém barevném kontejneru je však umístěna nálepka s informací, co do daného kontejneru patří a co ne. „Přesto jsou tací, kteří to nedodržují a znehodnocují tak to, co ostatní pečlivě vytřídili. V neposlední řadě také komplikují proces následného dotřídění odpadu na recyklační lince," uzavřela Šnytrová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou
Odpady, nemovitosti i komunikace řeší od 1. března technický odbor
V Jablonci se poplatek za odpady v roce 2019 zdražovat nebude
Bioodpad se v Jablonci sváží častěji
V Jablonci nad Nisou přibývají podzemní kontejnery
V Jablonci se nebude zdražovat poplatek za odpady ani daně
Centrum pro zpracování s odpady by mohlo vyrůst na Brandlu
Jablonec bude nabízet kompostéry
Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků!
Navýšení cen za odpad bude v Jablonci o 205 korun ročně
V Jablonci proběhl první vývoz podzemních kontejnerů

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Kokoníně se postaví provizorní objízdná trasa

Jablonec zřídí v Kokoníně provizorní objízdnou trasu ulice Kaštanová z vedlejší slepé ulice přes soukromé pozemky. Důvodem jsou výkopy a úplná uzavírka ulice Kaštanové kvůli stavbě dešťové kanalizace, přeložkám sítí a rekonstrukci ulice. „SVS chce v ulici Kaštanová vybudovat splaškovou kanalizaci a přeloží vodovod, město postaví kanalizaci dešťovou, přeloží plynovod a pak zajistí kompletní rekonstrukci ulice Kaštanová. Proto je však třeba nejdříve zřídit provizorní objízdnou trasu," informuje náměstek pro rozvoj Petr Roubíček s tím, že zakázku zadá Jablonec přímo a zaplatí za ni více jak milion korun včetně DPH. Stavět by se mělo v létě, hotovo by mělo být do konce stavební sezony.

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovskou ulici se Střelnicí v Jablonci spojí nové schodiště
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie o prázdninách
František Hošic oslavil pětadevadesátku!
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Prázdninový program akcí Kultury Jablonec

Nejčtenější články

03.07.: Hasiči zachránili psa po pádu z maloskalské vyhlídky
04.07.: Obrazem: Oslavy 120 let ozubnicové trati v Kořenově
02.07.: Vzpomínka na známé kutuzovské pravidlo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace