Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků!

01.06.2017 10:30:34 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků!

Jablonec nad Nisou intenzívně hledá nové řešení, jak zajistit pořádek ve městě. Původně dobře nastavený systém odevzdávání tříděného a komunálního odpadu během posledních měsíců a let postupně naráží na potíže s černými skládkami. Ty vznikají prakticky u každého z 257 kontejnerových stání na separovaný odpad.

Ačkoli mají Jablonečané možnost odevzdat na sběrném dvoře až 200 kg odpadu a libovolné množství bioodpad zdarma, je pro ně zřejmě jednodušší, odložit svůj odpad u kontejnerů i jinde. O úklid se nestarají.

Radnice proti těmto černým skládkám bojuje pomocí fotopastí, které mají usvědčit viníky. Jako účinnější se ukázala být vloni pořízená kamera s nočním viděním a s on-line napojením na dispečink kamerového systému městské policie.

Od dubna byl také v Jablonci zaveden sběr plastového odpadu do žlutých kontejnerů. Do nich dříve patřily jen PET lahve a ostatní plasty lidé sbírali do žlutých pytlů, které pak odkládali do ohrádek na stanovištích separovaného odpadu. Právě ohrádky na pytlový odpad se pravděpodobně staly zárodkem nynějších černých skládek. Změnou systému třídění plastového odpadu funkce ohrádek zaniká a mohou se postupně odstraňovat.

„Zrušení ohrádek v první řadě na těch místech, kde je situace nejhorší a následně u všech stanovišť separovaného odpadu, je prvním krokem ke zlepšení celkové situace. Zároveň s tím musíme přistoupit k optimalizaci počtu kontejnerů a také k četnosti jejich svozu," vysvětlil náměstek pro ekonomiku a majetek města Miloš Vele kroky, které magistrát podniká, aby se Jablonec přestal topit v odpadcích.

Dalším krokem je zajištění rychlejšího odbavování na překladišti v Proseči. Vloni po dohodě s městem provozovatel překladiště na Proseči, společnost SKS a.s., rozšířil provozní hodiny v úterý a ve čtvrtek do půl šesté, aby lidé nemuseli čekat s odevzdáváním odpadů na sobotu. Zavedením konkrétních opatření se také nově zrychlí odbavování lidí, kteří přijedou s odpadem. Mělo by dojít k rozšíření prostoru pro odbavování více vozidel najednou a úprava procesu vážení bioodpadu.

„Společně s růstem životní úrovně, roste i počet vyprodukovaných odpadů. Lidé více nakupují, a také více vyhazují, tomu je potřeba se přizpůsobit. I občané by tak měli zvážit, jestli jim velikost a četnost svozu jejich nádoby na odpad vyhovuje," zamýšlí se Vele.

Konkrétní kroky:

- Využívání fotopastí a kamery s nočním viděním a on-line záznamem k prokazování přestupků - neoprávněného odkládání odpadu
- Od poloviny května 2017 svoz plastového odpadu 2x týdně u 19 stanovišť, kde je situace nejhorší
- Po dohodě se společností SKS optimalizace počtu kontejnerů na jednotlivých stanovištích separovaného odpadu
- Postupné rušení ohrádek na odpad sbíraný do pytlů (po zavedení sběru všech plastů do žlutého kontejneru nejsou ohrádky potřeba)
- V rámci možností společnosti SKS přizpůsobení provozu překladiště na Proseči co nejvíce potřebám občanů - rychlost odbavení, provozní doba

Výzva pro občany: Pomozte nám vytáhnout město z odpadků!

Informujte nás o místech, kde je, podle vašeho názoru, problém v četnosti či termínu svozu tříděného odpadu. Maily můžete zasílat na dotazy@mestojablonec.cz nebo petrovicka@mestojablonec.cz nebo snytrova@mestojablonec.cz, můžete také využít mobilní aplikaci Lepší místo. Buďte ohleduplní ke svým sousedům i životnímu prostředí a odkládejte odpad na místa k tomu určená!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava o recyklaci je k vidění ve vestibulu jablonecké radnice
Navýšení cen za odpad bude v Jablonci o 205 korun ročně
V Jablonci proběhl první vývoz podzemních kontejnerů
Zkušební svoz plastů se v Jablonci rozbíhá postupně
Podzemní kontejnery u Letního kina už jsou provozu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj Den otevřených dveří se konal v sobotu 14. května v nové robotické stáji v Bělé u Staré Paky. Akce probíhala od 9 do 17 hodin a navštívilo ji mnoho zájemců nejen z okolí obce. Byla zde také výstava zemědělské techniky i stavební techniky a probíhala exkurze bioplynové stanice. Podrobnosti, video a fotografie na Našem Pojizeří

Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks

V sedmém ročníku ankety o Cenu Adolfa Heyduka obdržel nejvíce hlasů v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Hospitál Kuks - a to za haptickou „knížku" doplněnou o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků - s počtem 78 hlasů. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
Béčko Jablonce přišlo o bod v Živanicích v poslední minutě
FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
Kraj věnuje statisíce na opravu střechy kostela v Raspenavě

Nejčtenější články

21.05.: Kraj opět ocenil učitele. Bylo to po dvouleté koronavirové pauze
23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
21.05.: Krajští hasiči zasahovali po bouřce, většinou šlo o popadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace