Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou

25.06.2019 18:46:59 | Autor: Adéla Říhová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou

Odpad povalující se kolem popelnic, pytle v příkopech, starý nábytek na ulici. I to je bohužel k vidění v Jablonci nad Nisou. Na magistrát chodí týdně desítky stížností, že je někde nepořádek. Počet popelnic přitom odpovídá počtu platících obyvatel za svoz odpadu.

Odpadové hospodářství stojí město ročně více než 46 milionů korun, od obyvatel ale vybere bezmála 28 milionů korun. V systému odpadového hospodářství města tak chybí peníze třeba na zvýšení počtu sběrných nádob, zajištění úklidu kolem popelnic a na dalších místech, kam někteří občané odpad vyhazují, a na investice do infrastruktury.

„Pokud chceme mít Jablonec čistší a přívětivější, bude muset město zvýšit cenu za svoz odpadu od roku 2020 minimálně o 30 %," řekl náměstek pro ekonomiku a majetek Štěpán Matek a dodal: „Vedou nás k tomu dva hlavní argumenty. Ceny za svoz odpadu jsou od roku 2010 téměř stejné a nedošlo ani k jejich valorizaci. Náklady však každoročně rostou, za což mohou mimo jiné inflace, zvyšování cen energií a pohonných hmot a také zvýšení minimální mzdy."

ODPADY - přehled výdajů a příjmů v letech 2010 - 2018:

rok

výdaje na odpad. hosp.

příjem od občanů

rozdíl

2010

32 119 tis. Kč

22 146 tis. Kč

-9 973 tis. Kč

2011

33 014 tis. Kč

24 950 tis. Kč

-8 064 tis. Kč

2012

33 134 tis. Kč

25 241 tis. Kč

-7 893 tis. Kč

2013

33 437 tis. Kč

25 520 tis Kč

-7 917 tis. Kč

2014

34 889 tis. Kč

25 061 tis. Kč

-9 828 tis. Kč

2015

39 457 tis. Kč

25 244 tis. Kč

-14 213 tis. Kč

2016

40 605 tis. Kč

25 517 tis. Kč

-15 088 tis. Kč

2017

42 988 tis. Kč

27 465 tis. Kč

-15 523 tis. Kč

2018

46 161 tis. Kč

27 837 tis. Kč

-18 324 tis. Kč

Město rovněž trápí tzv. černí pasažéři. „V Jablonci je tolik popelnic, kolik lidí si je platí. Neplatiči pak plní popelnice poctivých lidí a do systému odpadového hospodářství nepřispívají ani korunu," zdůraznil Štěpán Matek. „Těchto neplatičů může být v Jablonci dle našich odhadů 20 až 30 %. Nic je nenutí si popelnici přihlašovat a efektivní kontrola ze strany města v této oblasti je prakticky nemožná. Byl bych však nerad, aby na to poctiví lidé dopláceli. Proto se snažíme najít optimální cestu, jak celý systém nastavit co nejspravedlivěji," vysvětlil náměstek.

Peníze, které se povede v roce 2020 vybrat navíc, chce město investovat do rozšíření služeb, nákupu popelnic, vybudování nových kontejnerových stání, zajištění úklidové služby a například častějšího mytí nádob na odpady. „V další fázi bychom chtěli peníze investovat do rozvoje infrastruktury, protože ta stávající už nevyhovuje současným trendům. Více možností bychom chtěli do budoucna Jablonečanům nabídnout i v souvislosti s tříděným odpadem," doplnil Matek.

Jablonec chce přejít na jiný systém plateb

V současné době obyvatelé Jablonce platí za svoz odpadu na základě úhradové smlouvy v průměru 600 korun na osobu ročně. To už v roce 2021 možné nebude a město bude muset dle nového návrhu odpadového zákona zavést úhradu formou místních poplatků. Takové opatření náklady na odpadové hospodářství v Jablonci ještě o něco zvýší. Nyní veškerou administrativu za město vykonávají Severočeské komunální služby, které mají v Jablonci svoz odpadů na starosti.

„Kvůli této změně bude muset magistrát nabrat šest nových pracovníků a zajišťovat si tuto agendu sám," upozornil náměstek Matek s tím, že existuje ještě jedna varianta řešení, kdy by město peníze za odpady vybíralo od obyvatel Jablonce prostřednictvím zvýšené dani z nemovitosti. „Přes léto zvážíme všechna pro a proti, abychom na podzim měli jasno, kterou cestou se nakonec vydáme," uzavřel Matek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odpady, nemovitosti i komunikace řeší od 1. března technický odbor
V Jablonci se poplatek za odpady v roce 2019 zdražovat nebude
Bioodpad se v Jablonci sváží častěji
V Jablonci nad Nisou přibývají podzemní kontejnery
V Jablonci se nebude zdražovat poplatek za odpady ani daně
Centrum pro zpracování s odpady by mohlo vyrůst na Brandlu
Jablonec bude nabízet kompostéry
Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků!
Navýšení cen za odpad bude v Jablonci o 205 korun ročně
V Jablonci proběhl první vývoz podzemních kontejnerů

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sdílená kola v Turnově prozatím nebudou

Město Turnov zvažovalo zavedení sdílených kol na základě dotační výzvy Libereckého kraje, anketa měla ověřit také názor veřejnosti. Rada města nakonec od možného zřízení tzv. bikesharingu prozatím upustila. Více podrobností

Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky

Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prioritou je podpora mládežnického sportu a sportování veřejnosti
Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
Druhé kolo atletické ligy bylo opět velmi vyrovnané
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta

Nejčtenější články

06.06.: Jablonecký tým capoeiristů má nové úspěchy
07.06.: Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
06.06.: Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace