Centrum pro zpracování s odpady by mohlo vyrůst na Brandlu

26.10.2017 13:30:16 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Centrum pro zpracování s odpady by mohlo vyrůst na Brandlu

Zastupitelé Jablonce schválili záměr vybudovat v areálu bývalé výtopny na Brandlu centrum pro zpracování odpadů. Během následujících dvou až tří let tam vznikne nejen sběrné místo a překladiště odpadu, ale i kompostárna na zpracování bioodpadu, která v Jablonci stále citelně chybí.

Otázku kam s odpadem si vedení města klade už dvacet let. Již mnoho let se také hovoří o tom, že umístění sběrného dvora a překladiště na Proseči je pouze dočasné. Haldy odpadu, projíždějící velká svozová auta a v neposlední řadě kolony osobních aut s přívěsnými vozíky, která přivážejí odpad z domácností trápí obyvatele, kteří bydlí v sousedství stávajícího překladiště. „Lokalita Proseče je mimořádně atraktivní a je jí pro odpadové hospodářství škoda," je přesvědčen náměstek primátora Miloš Vele.

„Když se nám vloni podařilo vyřešit situaci s teplem a centrální výtopna na Brandlu přestala sloužit svému původnímu účelu, zůstal průmyslový areál s velkými halami. Začali jsme přemýšlet nad jeho dalším využitím," popisuje Vele, jak nápad na nové překladiště vznikl. Celý pozemek je majetku města nebo Jablonecké energetické, což je společnost ve 100% vlastnictví města. „Přístup do areálu umožňuje silnice přes Zelené údolí, přes letos opravený most. V lokalitě nejsou žádné obydlené domy, jimž by mohla projíždějící auta vadit tak jako lidem žijícím na Proseči," vysvětlil Vele.

Využití areálu teplárny pro nakládání s odpady se ukázalo jako ideální i podle studie proveditelnosti, kterou si město nechalo zpracovat u projektové kanceláře ARCHaPLAN, která má zkušenosti s odpadovým hospodářstvím v Hradci Králové nebo v Pardubicích.

Vybudování centra pro nakládání s odpady studie dělí do tří navazujících etap. V té první by došlo ke zřízení sběrného dvora, překladiště a kompostárny, ve druhé etapě je naplánováno vybudování třídících linek na papír a plast a ve třetí etapě technologické zařízení na skleněný odpad. Stavební úpravy nebudou díky vybavení areálu nijak náročné. Půjde spíš o dodatečné zpevnění a opravu stávajících ploch, rozšíření příjezdové komunikace a případně demolice stávajících nevyužitelných objektů. Finanční náročnost na realizaci všech tří etap rozložených do několika let studie odhaduje na 48 milionů korun, zatím se ale jedná o hrubý odhad.

Čistota řeky Nisy v těsném sousedství areálu není nijak ohrožena. Součástí areálu stále ještě jsou dnes již prázdné nádrže a jímky na mazut, kterým se kdysi topilo.

Zastupitelé náměstka Veleho pověřili, aby zajistil zpracování dokumentace a její předložení orgánům státní správy a zároveň aby vedl jednání se společností Severočeské komunální služby s. r. o. o vymístění stávajícího překladiště z Proseče do prostor bývalé výtopny Brandl.

Lokalita Brandl už v historii byla využívaná jako průmyslová. Právě zde stál mlýn, textilka nebo později jablonecká plynárna a elektrárna.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberečtí policisté zachránili lidský život
Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace