V Jablonci nad Nisou přibývají podzemní kontejnery

03.06.2018 10:38:59 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V Jablonci nad Nisou přibývají podzemní kontejnery

Podzemní kontejnery jsou dnes běžnou součástí městských systémů sběru odpadu. V Jablonci nad Nisou jsou aktuálně tři stanoviště s podzemními kontejnery na tříděný odpad - v Arbesově ulici ve Mšeně, v Palackého ulici u letního kina a na tržnici u autobusového nádraží. Osvědčily se a letos přibydou další tři místa.

„Odpadové hospodářství je výraznou součástí městského rozpočtu a jedna ze základních služeb občanům. Věnujeme se mu proto systematicky od základních úkonů sběru a následné likvidace odpadu přes systémová opatření až po plánování koncepce do budoucna," řekl náměstek primátora Miloš Vele. Sběr odpadu do podzemních kontejnerů patří v evropských městech ke standardu a osvědčil se i v Jablonci.

Během května byly kontejnery instalovány v Soukenné ulici u veřejného WC. Fungovat začnou příští týden po dokončení všech prací. I přes komplikace s inženýrskými sítěmi se letos stále počítá s umístěním podzemních nádob na plasty, papír a bílé a barevné sklo také na náměstí dr. Farského vedle kostela. Osazení těchto dvou stanovišť podzemními kontejnery a jejich pořízení je hrazeno z dotačních peněz v rámci OPŽP, celkové náklady činí 2,76 milionu, podíl města je cca 400 tisíc korun. Součástí dotace je i pořízení kontejnerů na velkoobjemový svoz bioodpadu.

Během prázdnin se budou, tentokrát už na náklady města, instalovat podzemní kontejnery na stanovišti sběru tříděného odpadu na křižovatce ulic Růžová a Jarní.

Kovový odpad nově do šedých kontejnerů

Na začátku června se v ulicích Jablonce objeví celkem osm šedých kontejnerů na kovový odpad z domácností. Po zrušení pytlového svozu separovaného odpadu se ozývaly požadavky občanů na možnost třídit kovy, které byli dosud zvyklí v šedých pytlích odevzdávat na stanovištích s barevnými kontejnery. Po dohodě se svozovou firmou SKS, s. r. o. magistrát zavedl kontejnerový svoz.

Občané města do pytlů, které se svážely od stanovišť se separovaným odpadem, vytřídili v loňském roce pouhých 6 tun, což je naprosté minimum ve srovnání s ostatními komoditami a svoz kovu v tomto množství je neekonomický. Proto se kovy po zrušení pytlového svozu odevzdávaly pouze ve výkupnách a některých sběrných dvorech.

„Kovů bývá v porovnání s ostatními druhy separovaného odpadu odevzdáno nejméně, proto jsme původně o zvláštních kontejnerech na kovový odpad neuvažovali. Ukázalo se ale, že poptávka tu je a po dohodě se společností SKS vycházíme občanům vstříc," vysvětlila Barbora Šnytrová z odd. správy veřejné zeleně.

V roce 2017 se v Jablonci nad Nisou celkově vytřídilo 3 652 t odpadu. Je to o 100 t více než v roce 2016. Největší podíl z celkového množství tvořil papír - 1 336 t, kovy - 1 331 t (z toho občané do pytlů vytřídili 6 t), sklo - 561 t (160 t bílého a 401 t barevného), plasty - 417 t kompozitní obaly (tetrapaky a nápojové kartony) - 7 t.

Za sběr využitelných odpadů získává město odměnu od společnosti Eko-kom a.s. Za loňský rok to bylo více jak 5 milionů korun. Tyto peníze jsou dále používány na provoz a zkvalitňování systému třídění odpadů. V průběhu roku 2017 se na řadě míst objevily nové kontejnery, u některých stanovišť se zvýšila četnost vývozů, vznikly dvě nové stanoviště kontejnerů na tříděný odpad, z toho jedno s podzemními kontejnery, několik stanovišť prošlo rozsáhlou rekonstrukcí apod.

Kolik to všechno stojí?

Celkové náklady na svoz, zpracování odpadu, likvidaci černých skládek, provoz sběrných dvorů a v neposlední řadě úklid činí 44,5 milionu korun. Do rozpočtu se vrátí příjmy z plateb od občanů a dalších ve výši 32,6 milionů. Město za odpadové hospodářství ve městě v roce 2018 zaplatí necelých 12 milionů korun. V roce 2017 to bylo 10 milionů. Ceny za komunální odpad pro občany vzrostly po šesti letech od 1. 1. 2017 o 8 %. Nárůst byl cca 200 korun ročně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků!
V Jablonci proběhl první vývoz podzemních kontejnerů
Jablonec má již na dvou místech podzemní kontejnery

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od 8. srpna uzavřou ulice Údolní a Lužická v Rychnově

Od pondělí 8. srpna se uzavřou úplně ulice Údolní a Lužická v Rychnově u Jablonce nad Nisou, a to v okolí objektu čp. 940. Uzavírka potrvá do konce října a jejím důvodem je odkanalizování rodinných domů do nové splaškové kanalizace.

Uzavření lůžkové části ORL a ORL pohotovosti v Jablonci

Od čtvrtka 28. 7. do pondělí 8. 8. 2022 bude z provozních důvodů uzavřena lůžková část oddělení ORL, ambulance zůstává ve standardním provozu. S uzavřením lůžkové části souvisí i uzavření ORL pohotovosti. Pacienty s akutními obtížemi ošetří, mimo klasickou pracovní dobu ambulance, v Krajské nemocnici Liberec.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prázdninové Klekání 2022 chystají v Kittelově domě
Nečekaně vysoká porážka béčka Jablonce na úvod ČFL
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero

Nejčtenější články

06.08.: Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
04.08.: Obrazem: Připomenutí výstavy Křehká krása 2021
04.08.: Velké Hamry v Mol cupu přešly na penalty přes Náchod

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace