Jak probíhala letní dětská rekreace v Libereckém kraji v roce 2025

16.09.2025 21:14:46 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Jak probíhala letní dětská rekreace v Libereckém kraji v roce 2025

V průběhu letošních letních prázdnin bylo v Libereckém kraji nahlášeno 216 akcí letní dětské rekreace ve 297 bězích, kterých se zúčastnilo celkem 15 032 dětí, což je o něco méně v porovnání s rokem 2024, kdy proběhlo 228 akcí v 318 bězích a celkem se zúčastnilo 16 415 dětí.

Zaměstnanci odboru hygieny dětí a mladistvých zkontrolovali 85 táborů, 7 jiných podobných akcí a 6 provozovatelů stravovacích služeb. Uložili pět pokut v celkové výši 5 000 Kč. Nezjistili žádný neohlášený tábor a řešili jeden případ epidemického výskytu onemocnění.

Zjišťované nedostatky byly v zásobování pitnou vodou, ve zdravotním zajištění akce (chybějící zdravotnická dokumentace u jednoho z účastníků) a v ubytování (úklid).

V rámci kontrol ověření jakosti pitné vody tam, kde není primárně veřejný vodovod, nebo se voda z veřejného vodovodu dováží odebrali zaměstnanci KHS LK 9 vzorků pitné vody na 9 tábořištích zásobovaných z individuálních vodních zdrojů, z nichž u 5 vzorků laboratorní rozbor prokázal mikrobiologickou závadnost.

Ve zdravotních denících se objevovaly běžné záznamy o přisátých klíšťatech, odřeninách, drobných úrazech, bolestech hlavy, apod. Vyskytovaly se také potíže spojené s chladnějším a deštivým počasím jako například bolesti v krku nebo rýma. Výskyt klíšťat a obtěžujícího hmyzu se letos lišil dle lokality.

Druhým rokem bylo možné ke splnění ohlašovací povinnosti využít elektronického ohlášení konání zotavovací akce prostřednictvím datové schránky (Ohlášení akce dětské rekreace). V průběhu léta nebyla tato možnost provozovateli příliš využívána, nicméně mohou jí použít i školy pro ohlášení jimi pořádaných škol v přírodě či lyžařských výcviků, sportovní i jiné zájmové kluby či organizace k ohlášení jejich tzv. soustředění.

V průběhu léta byl řešen pouze jeden podnět na podmínky při konání jiné podobné akce. Na základě tohoto podnětu byl proveden státní zdravotní dozor, při kterém nebyly zjištěny závady a podnět byl vyhodnocen jako neoprávněný. I přes nepřízeň počasí nebyla tento rok ukončena předčasně žádná akce. Stále častěji se zaměstnanci KHS setkávají se „stížnostmi" pořadatelů a vedoucích, že rodiče posílají děti na tábor ze zdravotními obtížemi, přičemž mají řádně vyplněné a podepsané tzv. prohlášení o bezinfekčnosti. Tímto nezodpovědným chováním přidělávají nejen starosti a práci vedoucím a zdravotníkům, kteří o jejich děti pečují, ale častokrát zkazí pobyt na táboře i dalším dětem, které se nakazí a onemocní.

„Je třeba si uvědomit, že pořádat dětský tábor není jednoduché. Často jej zajišťují lidé ve svém volném čase, bez nároku na odměnu, a nesou přitom vysokou odpovědnost. Organizace je náročná nejen na logistiku, ale i na dodržování legislativních požadavků a hygienických pravidel," uzavřela letošní sezonu letních táborů Hochmalová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 15. 8. 2025
Hygienici kontrolovali stánky na Keltské noci
Průběh letní dětské rekreace v kraji za červenec z pohledu hygieny
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 15. červenci
Na letní dětské rekreace bude dohlížet i krajská hygiena
Krajská hygiena sleduje kvalitu vod ke koupání
KHS informuje o zkouškách ze znalosti hub
Jaké byly dětské zimní pobyty a lyžařské výcviky v Libereckém kraji
Se začátkem školního roku došlo v kraji ke zvýšení respiračních infekcí
Koupací sezona 2024 v Libereckém kraji z pohledu hygieny
Nepříznivá situace v kraji ve výskytu žloutenky
Letní dětská rekreace v Libereckém kraji v roce 2024
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 31. červenci 2024
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k polovině července
Začínají letní dětské rekreace v Libereckém kraji
Zájemci mohou složit zkoušky ze znalosti hub
Projekt Klíšťata ve městě zkoumal výskyt nemocí u parazitů
Kontroly hygieniků na velikonočních trzích dopadly dobře
Krajští hygienici kontrolovali výrobky s obsahem HHC
V kraji narostl počet případů černého kašle
Krajští hygienici kontrolovali adventní trhy
Jaká byla koupací sezona v kraji z pohledu hygieny
Na podzim dochází tradičně k nárůstu respiračních onemocnění
Zájemci mohou složit zkoušky ze znalosti hub
Letní dětská rekreace v Libereckém kraji 2023 z pohledu hygieny
Jaké houby rostou v našem kraji?
Letní dětské rekreace v Libereckém kraji probíhají bez problémů
Průběh letní dětské rekreace v kraji z pohledu hygieny
Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí

Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.

Likvidace havárie vodovodu v jablonecké ulici Pražská

V úterý 17. března v ranních hodinách započne likvidace havárie vodovodu v jablonecké ulici Pražská (silnice I/14). Oprava potrvá několik dní a vyžádá si uzavírku jednoho jízdního pruhu, přičemž autobusy MHD budou moci s opatrností projíždět oběma směry. Pro ostatní provoz povede objízdná trasa ulicemi Skřivánčí, Vodní, U Nisy a dále variantně na ulice Budovatelů / Liberecká.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ochotníci z Děčína přivezou Loupežnické koření
Body odevzdalo i béčko Jablonce
Strážníci měli napilno: rychlá jízda, zmatený muž i silně opilí lidé
V Jablonci obnovují plynárenskou síť, ovlivní i provoz MHD
Meziročně došlo k zvýšení počtu nezaměstnaných v kraji o 20 procent

Nejčtenější články

16.03.: Strážníci měli napilno: rychlá jízda, zmatený muž i silně opilí lidé
15.03.: Samaritáni z Jablonce věnovali další body tonoucímu
16.03.: V Jablonci obnovují plynárenskou síť, ovlivní i provoz MHD

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace