Když najdete uhynulého divočáka, hlaste to!

12.06.2024 16:33:41 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Když najdete uhynulého divočáka, hlaste to!

V Libereckém kraji je prokázaná nákaza afrického moru prasat (AMP), týká se i území Jablonecka. AMP byla postupně potvrzena na konci května u pěti nalezených prasat divokých a jednoho uloveného v katastrálních územích Oldřichov v Hájích, Mníšek u Liberce a Raspenava. Celkem bylo v ČR od počátku nákazy v roce 2022 potvrzeno 75 případů AMP u uhynulých či ulovených prasat divokých. Z toho v letošním roce se jedná o 18 případů.

Statutární město Jablonec nad Nisou bojuje s přemnoženými divokými prasaty už několikátou sezonu. Pro jejich odchyt pořídilo na konci roku 2022 i speciální klec, kterou loni v červnu instalovalo do ulice Za Plynárnou. „Nyní je klec v ulici Zlaté v Proseči nad Nisou a platí stejná nařízení, jako v ulici Za Plynárnou, tedy zákaz přístupu, a zvláště vstupu do ní. Je to nebezpečné, klec se může zavřít, když do ní vstoupí třeba malé dítě," říká Vratislav Pavlín, vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu.

„Lidé by si měli uvědomit, že v tuto chvíli chodí bachyně s mladými, na snímcích z kamery u klece v ulici Za Plynárnou jich strážníci loni touto dobou napočítali i dvanáct. Pokud by si děti s malými prasátky chtěly hrát, mohla by to bachyně vyhodnotit jako útok a být velmi nebezpečná," varuje veřejnost jablonecký primátor Miloš Vele s tím, že klec na novém místě bude prostřednictvím kamery městská policie opět hlídat. „Máme zájem, aby se přemnožená zvířata do klece chytila. Ale na to, aby do klece vůbec vstoupila, potřebují klid," dodává primátor s tím, že město podporuje tento způsob odchytu černé zvěře tím, že za každý takto zlikvidovaný kus vyplatí mysliveckému sdružení 2000 korun.

Odchytová klec je jen jedním z opatření, jak regulovat počet černé zvěře. „Během minulé lovecké sezóny, která trvala od 1. dubna 2023 do 31. března 2024, bylo v honitbě Rádlo odlovených 145 kusů divokých prasat a deset uhynulo," připomíná lesní hospodář honitby Rádlo Jan Bejdák. V sezóně 2019/2020 myslivci složili 39 kusů, o rok později už jich bylo 45 a v sezóně 2021/2022, kdy bylo třeba také uzavřít část honitby, bylo odlovených 84 kusů.

Africký mor prasat (AMP) je virové onemocnění domácích a divokých prasat všech plemen a věkových kategorií podobné klasickému moru prasat. Přirozeným rezervoárem viru v Africe je prase bradavičnaté, štětkoun africký a prase pralesní. Dalším rezervoárem viru a současně přenašečem nákazy jsou velcí ovální roztoči - klíšťáci z rodu Ornithodoros. Nákazu AMP je povinné nahlásit, virus není přenosný na lidi a jiná zvířata, kromě prasete domácího, ale jeho léčba neexistuje.

Prokázaná nákaza na Jablonecku, ačkoliv je v uzavřeném pásmu II, v podstatě obyvatele nijak neomezí. „Do lesů je možné nadále chodit, jediné, nač je třeba si dát pozor, je nákup masa z divočáků. Ten je v tuto chvíli zakázaný," připomíná Pavlín a dodává, že informační letáky vydala Státní veterinární správa ČR a jsou k dispozici mimo jiné i na webu instituce. Uzavřené pásmo II je území s výskytem afrického moru prasat. V Libereckém kraji zabírá 786 kilometrů čtvere-čních od hranic s Polskem a Německem a zasahuje až k Jablonnému v Podještědí, Li-berci, Jablonci nad Nisou a na východě k Harrachovu.

Onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo kadáverem toho, které uhynulo na AMP, dále prostřednictvím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených výrobků a odpadků obsahujících infikované vepřové maso, nebo kontaminovanými materiály, krmivem, stelivem, hnojem, dopravními prostředky, obuví či oblečením. Ochrana chovu spočívá zejména v dodržování zásad biologické bezpečnosti - v tomto případě především zamezení kontaktu s volně žijícími prasaty (kvalitní a funkční oplocení) a v bezpečnosti krmiva (zákaz krmení kuchyňskými odpady).

Více informací:www.svscr.cz/zdravi-zvirat/africky-mor-prasat-amp/

V České republice byl historicky první výskyt afrického moru prasat (AMP) potvrzený v červnu 2017 v populaci prasat divokých. Vyšetření provedená ve Státních veterinárních ústavech v Olomouci a Jihlavě prokázala nákazu u dvou uhynulých kusů nalezených v katastrálním území Příluky u Zlína ve Zlínském kraji. Včasný záchyt AMP umožnil celoplošný monitoring, v rámci kterého jsou již od roku 2014 na celém území ČR vyšetřována na AMP všechna nalezená uhynulá prasata divoká. (zdroj: www.svscr.cz)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Veterinární správa zavedla nová opatření kvůli africkému moru prasat
Během uzavírky lovci skolili osm divočáků
V Jablonci se bude lovit, nechoďte do uzavřených lesů!
Zákaz vstupu do lesů končí, lov divočáků však pokračuje
O víkendové uzavírce lesů lidé porušovali nařízení, padaly pokuty
Zlikvidovali pět hnízd bezdomovců na Prosečském hřebeni
Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří
Počet divočáků bude regulovat lov i klec
Od prosince se na noc uzavřou lesy kolem Jablonce
Nesprávně uložený odpad láká zvěř
Africký mor prasat je blíž a blíž našim hranicím s Polskem i Německem
Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů
Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky
Noční zákaz vstupu do Srnčího dolu trvá. Hrozí pokuta až 10 tisíc
Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím
Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit
Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
Na severu Čech je uložen intenzivní lov divočáků. Kvůli africkému moru

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace