Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

28.11.2022 09:35:54 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus.

„Divočáci nemají už v lesích klid, ruší je lidé, zvláště pejskaři se psy puštěnými z vodítek. Prasata tak ztrácejí svou plachost a klid hledají paradoxně na okrajích města. Tam se jim často nabízí také dostatek potravy v a okolo popelnic," konstatuje jablonecký primátor Miloš Vele s tím, že město připravilo společně s mysliveckým sdružením a státní správou soubor opatření, která umožňuje zákon.

„Už jsme informovali o tom, že od 1. prosince se na tři měsíce uzavřou na noční hodiny lesy v okolí Jablonce, zvláště v inkriminovaných oblastech. Kvůli odlovu a naháňkám se lesy uzavřou ještě na celé tři víkendy, a to v prosinci od pátku 9. do pondělí 12. 12., o vánočních svátcích od neděle 25. do úterý 28. 12. a poté i v lednu od pátku 13. do pondělí 16. 1., vždy v čase od 18 hodin prvního do 6 hodin ráno posledního dne. O uzavírkách budeme občany aktuálně informovat na webu a sociálních sítích města, na uzavřenou oblast upozorní také tabulky, které krizové oddělení v oblastech rozmístí," dodal primátor Vele s tím, že jablonečtí zastupitelé také na svém posledním zasedání projednávali a schválili dvoutisícovou odměnu za každé prokazatelně ulovené nebo odchycené zvíře na nehonebních pozemcích. Odměnu město vyplatí mysliveckému sdružení na základě jeho faktury. Povolení k lovu na nehonebních pozemcích, tedy na těch v zastavěném území, vydal odbor stavebního a životního prostředí jabloneckého magistrátu.

V posledním listopadovém týdnu statutární město pořídilo také odchytovou klec. Vhodné místo vytipovalo myslivecké sdružení, nyní je třeba vyčkat, až si na ni prasata zvyknou. „Žádáme obyvatele, aby klec nehledali a pokud na ni narazí, aby se k ní nepřibližovali, natož do ní vstupovali. Kromě toho, že to může být nebezpečné, je nutné, aby tu lidé divočáky neplašili. Pohyb kolem klece sleduje kamera dálkově připojená na pult dispečinku městské policie," doplnil vedoucí oddělení krizového řízení Vratislav Pavlín.

Bohužel, praxe ukazuje, že Jablonečané velmi často zákazy a doporučení nedodržují. Tím velmi komplikují účinnost provedených opatření. A tak od 1. prosince zintenzivní městská policie kontroly v uzavřených lesních oblastech a soustředí se mimo jiné na povinnost majitelů psů držet svá zvířata v lesích na vodítku. „Střet prasete se psem může být fatální. Pokud majitelé zákaz venčení psů na volno mimo k tomu vyhrazených ploch nebudou respektovat, mohou dostat pokutu až ve výši 10 tis. korun," upozornil na postihy za nedodržená nařízení Petra Němečková z oddělení životního prostředí a státní památkové péče.

Počet divokých prasat nelze nikdy přesně určit. Jen pro srovnání a dokreslení několik čísel: v sezóně 2019/2020 myslivci odlovili 39 kusů, o rok později už jich bylo 45. Počet divočáků se zvýšil v sezóně 2021/2022, kdy bylo nutné částečné honitbu uzavřít. Pak se podařilo odlovit 84 kusů. Letos od března do října, ještě před omezením vstupu do honitby, myslivci skolili 52 kusů.
Počítání stavu černé zvěře navíc ztěžuje fakt, že zvířata jsou schopná migrovat na poměrně velké vzdálenosti. „V zimě za potravou ujdou v noci až padesát kilometrů. Je velmi těžké a náročné se k nim dostat, stejně jako dlouze vyčkávat i za příznivého větru na jejich příchod na místo, kde mají tzv. zakrmeno. Ani pak se nemusí odlov podařit třeba několik nocí," podotkla Němečková.

Provedená opatření:

• nádoby na bioodpad s pravidelným vývozem;
• uzavírka části honitby Srnčí důl a Prosečský hřeben v noci, tři úplné víkendové uzavírky;
• nákup šesti fotopastí k monitorování prostoru;
• odchytová klec;
• odměna 2 tis. korun mysliveckému sdružení za každý prokazatelně ulovený či odchycený kus černé zvěře na nehonebním pozemku;
• zvýšené kontroly vstupu do uzavřených oblastí a kontroly majitelů psů ohledně vodítek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Počet divočáků bude regulovat lov i klec
Od prosince se na noc uzavřou lesy kolem Jablonce
Africký mor prasat je blíž a blíž našim hranicím s Polskem i Německem
Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů
Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky
Noční zákaz vstupu do Srnčího dolu trvá. Hrozí pokuta až 10 tisíc
Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím
Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit
Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
Na severu Čech je uložen intenzivní lov divočáků. Kvůli africkému moru

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci
Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským
Smržovské kulturní a zábavné akce v březnu

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace