Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří
28.11.2022 09:35:54 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko
Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus.
„Divočáci nemají už v lesích klid, ruší je lidé, zvláště pejskaři se psy puštěnými z vodítek. Prasata tak ztrácejí svou plachost a klid hledají paradoxně na okrajích města. Tam se jim často nabízí také dostatek potravy v a okolo popelnic," konstatuje jablonecký primátor Miloš Vele s tím, že město připravilo společně s mysliveckým sdružením a státní správou soubor opatření, která umožňuje zákon.
„Už jsme informovali o tom, že od 1. prosince se na tři měsíce uzavřou na noční hodiny lesy v okolí Jablonce, zvláště v inkriminovaných oblastech. Kvůli odlovu a naháňkám se lesy uzavřou ještě na celé tři víkendy, a to v prosinci od pátku 9. do pondělí 12. 12., o vánočních svátcích od neděle 25. do úterý 28. 12. a poté i v lednu od pátku 13. do pondělí 16. 1., vždy v čase od 18 hodin prvního do 6 hodin ráno posledního dne. O uzavírkách budeme občany aktuálně informovat na webu a sociálních sítích města, na uzavřenou oblast upozorní také tabulky, které krizové oddělení v oblastech rozmístí," dodal primátor Vele s tím, že jablonečtí zastupitelé také na svém posledním zasedání projednávali a schválili dvoutisícovou odměnu za každé prokazatelně ulovené nebo odchycené zvíře na nehonebních pozemcích. Odměnu město vyplatí mysliveckému sdružení na základě jeho faktury. Povolení k lovu na nehonebních pozemcích, tedy na těch v zastavěném území, vydal odbor stavebního a životního prostředí jabloneckého magistrátu.
V posledním listopadovém týdnu statutární město pořídilo také odchytovou klec. Vhodné místo vytipovalo myslivecké sdružení, nyní je třeba vyčkat, až si na ni prasata zvyknou. „Žádáme obyvatele, aby klec nehledali a pokud na ni narazí, aby se k ní nepřibližovali, natož do ní vstupovali. Kromě toho, že to může být nebezpečné, je nutné, aby tu lidé divočáky neplašili. Pohyb kolem klece sleduje kamera dálkově připojená na pult dispečinku městské policie," doplnil vedoucí oddělení krizového řízení Vratislav Pavlín.
Bohužel, praxe ukazuje, že Jablonečané velmi často zákazy a doporučení nedodržují. Tím velmi komplikují účinnost provedených opatření. A tak od 1. prosince zintenzivní městská policie kontroly v uzavřených lesních oblastech a soustředí se mimo jiné na povinnost majitelů psů držet svá zvířata v lesích na vodítku. „Střet prasete se psem může být fatální. Pokud majitelé zákaz venčení psů na volno mimo k tomu vyhrazených ploch nebudou respektovat, mohou dostat pokutu až ve výši 10 tis. korun," upozornil na postihy za nedodržená nařízení Petra Němečková z oddělení životního prostředí a státní památkové péče.
Počet divokých prasat nelze nikdy přesně určit. Jen pro srovnání a dokreslení několik čísel: v sezóně 2019/2020 myslivci odlovili 39 kusů, o rok později už jich bylo 45. Počet divočáků se zvýšil v sezóně 2021/2022, kdy bylo nutné částečné honitbu uzavřít. Pak se podařilo odlovit 84 kusů. Letos od března do října, ještě před omezením vstupu do honitby, myslivci skolili 52 kusů.
Počítání stavu černé zvěře navíc ztěžuje fakt, že zvířata jsou schopná migrovat na poměrně velké vzdálenosti. „V zimě za potravou ujdou v noci až padesát kilometrů. Je velmi těžké a náročné se k nim dostat, stejně jako dlouze vyčkávat i za příznivého větru na jejich příchod na místo, kde mají tzv. zakrmeno. Ani pak se nemusí odlov podařit třeba několik nocí," podotkla Němečková.
Provedená opatření:
• nádoby na bioodpad s pravidelným vývozem;
• uzavírka části honitby Srnčí důl a Prosečský hřeben v noci, tři úplné víkendové uzavírky;
• nákup šesti fotopastí k monitorování prostoru;
• odchytová klec;
• odměna 2 tis. korun mysliveckému sdružení za každý prokazatelně ulovený či odchycený kus černé zvěře na nehonebním pozemku;
• zvýšené kontroly vstupu do uzavřených oblastí a kontroly majitelů psů ohledně vodítek.
Související články
Počet divočáků bude regulovat lov i klec
Od prosince se na noc uzavřou lesy kolem Jablonce
Africký mor prasat je blíž a blíž našim hranicím s Polskem i Německem
Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů
Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky
Noční zákaz vstupu do Srnčího dolu trvá. Hrozí pokuta až 10 tisíc
Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím
Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit
Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
Na severu Čech je uložen intenzivní lov divočáků. Kvůli africkému moru
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
Nejnovější články
V Jablonci nad Nisou proběhly kontroly ubytoven
Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách
Nejčtenější články
08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
10.10.: K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.