Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů

10.11.2021 19:11:36 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů

Od srpna byl v noci zakázaný vstup do lesa v lokalitě jabloneckého Srnčího dolu. Důvodem bylo přemnožení černé zvěře. Zákaz trval tři měsíce, během této doby se počet snížil o 42 kusů.

„Je třeba poděkovat veřejnosti, protože ve většině případů respektovala zákaz vstupu do lesa, podřídila se opatřením, a tak se podařilo počet černé zvěře zredukovat," konstatoval jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

Uspokojení vyjádřil také Radek Novotný, myslivecký hospodář honitby Rádlo. „Snížení počtu divokých prasat se podařilo dobře zvládnout, během října už bylo znát, že lidí v lese ubylo a zvěř byla klidnější. Za tři měsíce jsme slovili tolik kusů, kolik jindy za celý rok," řekl Novotný s tím, že počet černé zvěře se mění v závislosti na ročním období. „Když je v kraji sklizená zvláště kukuřice, začnou se prasata stahovat za potravou sem," dodává myslivecký hospodář. Proto podle jeho slov stále platí, aby lidé neodhazovali zbytky potravin kolem popelnic a kontejnerů, nechodili prasata krmit, nesypali například jablka na okraj lesa. „Tím je lákají do obydlených částí. Je to nebezpečné zvláště nyní, kdy v příhraničních oblastech Německa a Polska řádí africký mor," upozornil Radek Novotný.

„Zatím nemáme o šíření nákazy africkým morem na území Česka žádné informace, ale je možné, že k nám nákaza doputuje," varoval veřejnost Vratislav Pavlín, vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu. Nákazu, která napadá pouze divoká a domácí prasata, mohou šířit jiná zvířata, ale také člověk, a to buď na šatech nebo prostřednictvím špatně ošetřených potravin z kančího masa.

„Proto se doporučuje, aby lidé nyní omezili vycházky do lesa. A pokud už tam půjdou, tak aby všechno, co měli na sobě, okamžitě vyprali a umyli," doporučila Petra Němečková z magistrátu, která má na starosti správu lesů, myslivost a rybářství. „Pokud by se však stalo, že byste narazili na uhynulé divoké prase, pak s ním rozhodně nijak nemanipulujte, ale okamžitě nahlaste nález i jeho přesné místo krajské veterinární správě na telefon 720 995 207," připomněla Němečková.

Africký mor prasat je virové, obvykle smrtelné onemocnění prasat divokých i domácích, proti nákaze neexistuje očkování, ani léčba. Nemoc není přenosná na člověka a na jiné druhy zvířat, avšak lidé i zvířata mohou být přenašeči. Přenáší se přes dutiny ústní a nosní, kontaktem s nakaženými prasaty domácími i divokými, tepelně neopracovanými odpady ze společného stravování, kontaminovanou podestýlkou, slámou apod., výjimečně je možný přenos kanibalismem, klíšťaty a hmyzem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky
Noční zákaz vstupu do Srnčího dolu trvá. Hrozí pokuta až 10 tisíc
Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím
Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit
Obrazem: Discgolfové hřiště v Srnčím dole otevřely první turnaje
Obrazem: Závod Wild Grizzly v Srnčím dole 2021
Obrazem: Cvičíme se zvířátky v Srnčím dole
Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
Na severu Čech je uložen intenzivní lov divočáků. Kvůli africkému moru

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberecký kraj spojení mezi Rumburkem a Prahou zajistí

Na trase z Rumburku přes Českou Lípu do Prahy před nedávnem přestal jezdit dopravce Quick Bus. Cestující se však o ztrátu spojů obávat nemusí. Liberecký kraj totiž od 12. prosince, se změnou jízdních řádů, plánuje v tomto úseku zajistit svoji linku 400. Ta bude mít stejné dojezdové časy jako předchozí dopravce Quick Bus, a to přibližně půldruhé hodiny. „Pro cestující, a ti jsou v této situaci nejdůležitější, zajistí Liberecký kraj ve spolupráci se Středočeským krajem celodenní a celotýdenní nabídku spojení. Část linek bude vedena také z Ústeckého kraje, přičemž Liberecký kraj již v minulosti navíc nabídl možnost rozšířit nabídku o autobusy směrem na Varnsdorf," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Městská knihovna Lučany nad Nisou v pondělí 6. prosince zavřena

V pondělí 6. prosince 2021 bude z důvodu nemoci knihovnice Městská knihovna Lučany nad Nisou celý den zavřena.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V nemocnicích v Libereckém kraji je aktuálně 212 pacientů s covidem
Dopravně bezpečnostní akce Mikuláš proběhla v neděli 5. prosince
Město Jablonec stanovilo nájemné ve svých opravených bytech
Krajský projekt hospodaření s vodou získal cenu Chytrá města 2021
Fešáci letos čtyřiapadesátiletí, fanoušků však mají stále dost

Nejčtenější články

06.12.: Policie hledá svědky dopravní nehody v jablonecké ulici 5. května
06.12.: Vodorovné značení v jabloneckých ulicích budou dělat ještě dva dny
06.12.: Parkoviště v Tržní ulici v Jablonci má nový povrch

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace