Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů

10.11.2021 19:11:36 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů

Od srpna byl v noci zakázaný vstup do lesa v lokalitě jabloneckého Srnčího dolu. Důvodem bylo přemnožení černé zvěře. Zákaz trval tři měsíce, během této doby se počet snížil o 42 kusů.

„Je třeba poděkovat veřejnosti, protože ve většině případů respektovala zákaz vstupu do lesa, podřídila se opatřením, a tak se podařilo počet černé zvěře zredukovat," konstatoval jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

Uspokojení vyjádřil také Radek Novotný, myslivecký hospodář honitby Rádlo. „Snížení počtu divokých prasat se podařilo dobře zvládnout, během října už bylo znát, že lidí v lese ubylo a zvěř byla klidnější. Za tři měsíce jsme slovili tolik kusů, kolik jindy za celý rok," řekl Novotný s tím, že počet černé zvěře se mění v závislosti na ročním období. „Když je v kraji sklizená zvláště kukuřice, začnou se prasata stahovat za potravou sem," dodává myslivecký hospodář. Proto podle jeho slov stále platí, aby lidé neodhazovali zbytky potravin kolem popelnic a kontejnerů, nechodili prasata krmit, nesypali například jablka na okraj lesa. „Tím je lákají do obydlených částí. Je to nebezpečné zvláště nyní, kdy v příhraničních oblastech Německa a Polska řádí africký mor," upozornil Radek Novotný.

„Zatím nemáme o šíření nákazy africkým morem na území Česka žádné informace, ale je možné, že k nám nákaza doputuje," varoval veřejnost Vratislav Pavlín, vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu. Nákazu, která napadá pouze divoká a domácí prasata, mohou šířit jiná zvířata, ale také člověk, a to buď na šatech nebo prostřednictvím špatně ošetřených potravin z kančího masa.

„Proto se doporučuje, aby lidé nyní omezili vycházky do lesa. A pokud už tam půjdou, tak aby všechno, co měli na sobě, okamžitě vyprali a umyli," doporučila Petra Němečková z magistrátu, která má na starosti správu lesů, myslivost a rybářství. „Pokud by se však stalo, že byste narazili na uhynulé divoké prase, pak s ním rozhodně nijak nemanipulujte, ale okamžitě nahlaste nález i jeho přesné místo krajské veterinární správě na telefon 720 995 207," připomněla Němečková.

Africký mor prasat je virové, obvykle smrtelné onemocnění prasat divokých i domácích, proti nákaze neexistuje očkování, ani léčba. Nemoc není přenosná na člověka a na jiné druhy zvířat, avšak lidé i zvířata mohou být přenašeči. Přenáší se přes dutiny ústní a nosní, kontaktem s nakaženými prasaty domácími i divokými, tepelně neopracovanými odpady ze společného stravování, kontaminovanou podestýlkou, slámou apod., výjimečně je možný přenos kanibalismem, klíšťaty a hmyzem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky
Noční zákaz vstupu do Srnčího dolu trvá. Hrozí pokuta až 10 tisíc
Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím
Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit
Obrazem: Discgolfové hřiště v Srnčím dole otevřely první turnaje
Obrazem: Závod Wild Grizzly v Srnčím dole 2021
Obrazem: Cvičíme se zvířátky v Srnčím dole
Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
Na severu Čech je uložen intenzivní lov divočáků. Kvůli africkému moru

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v prosinci
Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Smetanovo trio uchvátilo publikum

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace