Zákaz vstupu do lesů končí, lov divočáků však pokračuje

06.01.2023 18:56:29 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Krimi | Obce: Rádlo,Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Zákaz vstupu do lesů končí, lov divočáků však pokračuje

V pátek 13. ledna končí omezení vstupu do lesů v části honitby Rádlo, které patřilo do souboru opatření, jež vydal Magistrát Jablonce nad Nisou s cílem omezit počet divokých prasat. Dále však trvá zákaz vstupu do jablonecké ulice Za Plynárnou, kde je umístěná odchytová klec, a lov v lesích pokračuje. Opatrnost je proto na místě.

„Opatření obecné povahy, omezující vstup do části honitby Rádlo v nočních hodinách, platilo v Jablonci nad Nisou od 1. prosince loňského roku. Důvodem jeho zavedení bylo omezit počet černé zvěře a zamezit jejich vstupu do hustě obydlených městských částí, zvláště na sídliště Horní Proseč. A to se podařilo, i když část veřejnosti zákazy porušovala a činnost myslivců tím velmi komplikovala," řekl jablonecký primátor Miloš Vele s tím, že opatření bylo vydané zvláště s ohledem na ochranu a bezpečí lidí. „K lovu černé zvěře se používá velice výkonné střelivo s dráhou letu kolem pěti kilometrů a se smrtícím účinkem po celé dráze letu," dodal primátor.

Kromě lovu statutární město zajistilo ještě další variantu korekce počtu divočáků. V listopadu loňského roku zakoupilo odchytovou klec, jejímž prostřednictvím se podařilo zlikvidovat další tři kusy, i když výsledek by mohl být lepší, kdyby tu byl klid. Kvůli zdárnému odchytu a bezpečí lidí je do ulice Za Plynárnou, kde je klec umístěná, zakázaný vstup a klec je pod nepřetržitým dohledu kamery. „Vidíme však na monitorech, jak se kolem klece neustále lidé prochází, jak tam chodí dokonce celé rodiny s dětmi nehledě na nebezpečí, aby si ji prohlédli. Proto zde ve zvýšené míře kontrolujeme a v některých případech jsme od domluvy přešli k finančním postihům. Celkem zde strážníci udělili čtyři pokuty," konstatoval Michal Švarc, ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou. Podle jeho slov mohou strážníci udělit blokovou pokutu až do výše 2000 korun.

Součástí opatření byly i úplné zákazy vstupu do lesů na několik dnů v kuse, kdy myslivci lovili formou naháněk. „První prosincová víkendová uzavírka byla velmi úspěšná, během ní se nám podařilo složit pět kusů. Ta druhá o vánočních svátcích se zcela minula účinkem, lidé nám do honitby vstupovali i přes zákaz. Za pět lednových dnů nového roku se nám podařilo složit další tři kusy," potvrdil lesní hospodář honitby Rádlo Radek Novotný.

Ačkoliv v pátek 13. ledna přestane platit zákaz vstupu do lesů, rozhodně není záhodno přestat s obezřetností. „I nadále je třeba být v lese velmi opatrný, odlov stále pokračuje," varoval primátor Vele.

Od začátku aktuální lovecké sezony, která trvá od 1. dubna do 31. března následujícího roku, je v honitbě Rádlo odlovených 70 divokých prasat (údaj je k 6. 1. 2023). V sezoně 2019/2020 myslivci složili 39 kusů, o rok později už jich bylo 45 a v sezoně 2021/2022, kdy bylo třeba také uzavřít část honitby, bylo odlovených 84 kusů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O víkendové uzavírce lesů lidé porušovali nařízení, padaly pokuty
Zlikvidovali pět hnízd bezdomovců na Prosečském hřebeni
Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří
Počet divočáků bude regulovat lov i klec
Od prosince se na noc uzavřou lesy kolem Jablonce
Nesprávně uložený odpad láká zvěř
Africký mor prasat je blíž a blíž našim hranicím s Polskem i Německem
Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů
Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky
Noční zákaz vstupu do Srnčího dolu trvá. Hrozí pokuta až 10 tisíc
Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím
Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit
Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
Na severu Čech je uložen intenzivní lov divočáků. Kvůli africkému moru

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.

Další jablonecká uzavírka kvůli havárii plynu

Kvůli havárii plynového vedení v jablonecké ulici SNP včetně křižovatky s ulicí 5. května jsou připravená od pátku 1. března dopravní opatření na některých linkách městské hromadné dopravy. Změny se týkají linek MHD č. 102, 103 a 108. V obou směrech budou od 1. března zrušené zastávky Podhorská a Podhorská, Vikýř. Toto opatření se netýká školní linky č. 132. Náhradní zastávky pro linky č. 102, 103, 108 budou v ulici Bažantí za křižovatkou s ulicí 5. května. Linka č. 102 a 103 v pracovní dny a linka č. 108 o víkendech pojede z autobusového nádraží ulicí 5. května na náhradní zastávku do ulice Bažantí a dále budou linky pokračovat po své standardní trase.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Štěpán Schubert startuje na Mistrovství světa
Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Mistrovství ČR veteránů v jablonecké hale se vydařilo
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: Víkend jablonecké městské policie byl plný alkoholu
27.02.: Primátor Jablonce přijal bronzového cyklistu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace