Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit

26.07.2021 15:38:02 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit

Přemnožená černá zvěř je důvodem zákazu vstupu do honitby v lokalitě Srnčí důl. Zákaz potrvá od 1. srpna do konce října vždy v nočních hodinách. Magistrát vyzývá veřejnost, aby zákaz nepřekračovala, neboť hrozí újma na zdraví i finanční pokuta.

Po celý srpen, září a říjen bude kvůli přemnožení černé zvěře zakázaný vstup do honitby v lokalitě Srnčí důl, a to vždy od 21 hodin večer do 6 hodin ráno následujícího dne. Zákaz bude vyhlášený proto, aby myslivci mohli přemnoženou zvěř odlovit. To není v současné době možné, protože se zde lidé neustále pohybují, a to i v noci. Divočáci tak mohou nekontrolovaně škodit na městských a ostatních pozemcích.

„Honitba je označená výstražnými tabulemi s QR kódem, který obsahuje všechny informace zveřejněné na městském webu včetně mapky s vyznačenými hranicemi území," řekla Petra Němečková z magistrátu, která má na starosti správu lesů, myslivost a rybářství, a dodává: „Je třeba striktně zákaz vstupu dodržovat. Za jeho porušení hrozí pokuta až 10 000 Kč."

„V současné době se v lokalitě Srnčí důl dle odhadu pohybuje cca 30 - 40 divokých prasat. Běžný stav je okolo deseti kusů," uvedl Radek Novotný, myslivecký hospodář honitby Rádlo. Myslivci také upozorňují, že lidé divočáky lákají ke svým domovům velkým množstvím vyhozených potravin, ke kterým mají zvířata jednoduchý přístup.

Co dělat v případě, že zvíře potkáte

„Pokud divoké prase někde v noci potkáte, pak v klidu odcházejte. Nesnažte se jej nějak plašit či dělat rámus. To si může bachna, která si chrání selata, vyložit jako ohrožení a může k obraně selat zaútočit. Ohrožení jsou i volně pobíhající psi, protože jejich přítomnost si dospělý kus opět vyhodnotí jako ohrožení a může na psa zaútočit. Většina takových střetnutí psa s prasaty končí velmi tragicky, nemluvě o možnosti nákazy psa Aujesztskyho chorobou, na kterou není lék a pes do 48 hodin umírá," konstatovala Petra Němečková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Discgolfové hřiště v Srnčím dole otevřely první turnaje
Obrazem: Závod Wild Grizzly v Srnčím dole 2021
Obrazem: Cvičíme se zvířátky v Srnčím dole

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Žáci Průmyslovky Liberec vytvořili kolekci pro CityZen

Žáci oborů Textilnictví a Oděvnictví se podíleli na vzniku limitované kolekce šál a nákrčníků, která již zamířila do běžného prodeje. Výuka se tak posunula od školního cvičení k reálnému produktu a část výtěžku z jeho prodeje se navíc vrací zpět do školy na podporu dalšího rozvoje textilního a oděvního oboru. Spolupráce byla od počátku koncipována jako skutečné zadání odpovídající standardům komerční značky. Cílem nebylo vytvořit modelový projekt, ale zapojit žáky do reálného procesu vývoje produktu, se všemi nároky na kvalitu, odpovědnost a výsledek. „Pro žáky šlo o zkušenost, která výrazně přesahuje běžnou výuku. Pracovali s vědomím, že jejich výstup nebude posuzován jen ve škole, ale obstojí na trhu. To s sebou nese jinou míru odpovědnosti i motivace a zároveň posiluje jejich profesní sebevědomí," řekla Zuzana Pluhařová, zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Liberci.

Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený

Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Odstranění havárie v jablonecké ulici Pražská potrvá několik dní
S přípravou odstartovalo také jablonecké béčko
Kraj vyhlásil Program obnovy venkova 2026. Obcím rozdělí 30 milionů
Jeden muž, dva zásahy a neklidný den pro kontejnery
Změny na Střelnici a turecké soustředění

Nejčtenější články

18.01.: Figurína bez hlavy a ledová křižovatka
19.01.: Ptačí chřipka: Důležitá je prevence a zodpovědné chování
20.01.: Odstranění havárie v jablonecké ulici Pražská potrvá několik dní

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace