Africký mor prasat je blíž a blíž našim hranicím s Polskem i Německem
08.03.2022 11:03:04 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko
V okolí českých hranic se opět objevily u prasat případy nákazy africkým morem. Bylo tomu tak v Německu a Polsku. Liberecký kraj i Krajská veterinární správa se připravují na možnost, že se nemoc objeví i v České republice.
„V současné době se nákaza drží ve vzdálenosti pět až deset kilometrů od naší hranice. Situaci bedlivě monitorujeme, všechna odlovená i nalezená uhynulá prasata se na nákazu vyšetřují, kontrolují se také chovy prasat. Neponecháváme nic náhodě," prohlásil ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta.
V duchu hesla Kdo je připraven, není překvapen, chystá veterinární správa ve spolupráci s krajským úřadem, obcemi i myslivci opatření, která by se uvedla v život v případě, že by nákaza české hranice prolomila.
Pokud by se tak stalo, měli by myslivci v pásmu infekce zakázáno lovit veškerou volně žijící zvěř. „Předpokládáme, že by toto omezení mohlo trvat pouze měsíc. Je pravděpodobné, že během této doby by se podařilo nákazu dostat pod kontrolu tak, aby se mohlo přejít k organizovanému odlovu přeživších prasat. Pro lovce by byla motivací k odlovu i sběru uhynulých kusů finanční odměna," doplnil Šebesta.
Pro chovatele prasat by výskyt afrického moru na našem území zpočátku dočasně znamenal konec chovu prasat ve výbězích a zákaz přesunu prasat. „V průběhu zhruba čtrnácti dnů od vydání zákazu bychom situaci vyhodnocovali a poté by se mohly na přesuny vydávat výjimky. Dohlížela by na ně veterinární správa. Pravidla by se vztahovala i na chovatele miniprasátek," sdělil Šebesta.
Nelze zároveň vyloučit možnost výrazného omezení či úplného zákazu vstupu do lesů, přičemž těm, kteří by do nich museli z pracovních či dalších důležitých důvodů, například vlastnických práv, by vstup povolen byl. „Dále by pak byli lidé nabádáni, aby výrazně omezili v lesích volnočasové aktivity, popřípadě do nich nevstupovali vůbec. „Lidskou přítomností se zvěř nejen plaší a migruje, což by napomohlo šíření nákazy, ale i samotný člověk, materiál a technika, kterou používá, může k šíření nákazy velmi přispět," upřesnil Šebesta.
Již nyní platí důležité upozornění. „Pokud někdo nalezne uhynulý kus prasete divokého, ať informuje příslušnou obec, místní myslivce nebo krajskou veterinární správu, případně policii nebo hasiče. Dále prosím, aby lidé na uhynulou zvěř nesahali a současně před kontaktem chránili i své psy," prohlásil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Africký mor prasat je virové, vysoce přenosné nakažlivé onemocnění, pro prasata smrtelné, které představuje vážnou hrozbu i pro chovatele prasat domácích. Naštěstí se nepřenáší na člověka ani jiné živočišné druhy."
Související články
Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky
Noční zákaz vstupu do Srnčího dolu trvá. Hrozí pokuta až 10 tisíc
Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím
Od srpna nechoďte v noci do Srnčího dolu. Bude se tu lovit
Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých
Na severu Čech je uložen intenzivní lov divočáků. Kvůli africkému moru
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Dočasné uzavření jabloneckého sběrného místa v Belgické ulici
Ve dnech 17. - 18. 1. 2025 bude z technických důvodů uzavřeno sběrné místo v Belgické ulici. Občané Jablonce mohou v těchto dnech využít ostatní sběrné dvory - například na Proseči nebo v Želivského ulici.
Liberecký kraj nakoupil 12 moderních sirén pro Frýdlantsko
Celkem 12 moderních digitálních sirén, jejichž zvukový signál doprovází i slovní informace o druhu poplachu v polštině a češtině, mohou od prosince loňského roku využívat na Frýdlantsku. Jejich nákup podpořily peníze z česko-polského projektu s názvem Přeshraniční výměna informací o hrozbách PL-CZ. „Liberecký kraj se zapojil spolu s polskými okresy Zhořelec a Lubań do projektu, jehož hlavním cílem je kvalitní přeshraniční výměna informací během krizových stavů a hrozeb. Jsem rád, že jsme nyní mohli pokrýt dvanácti novými digitálními sirénami oblast Frýdlantska. Ty spadají do jednotného systému varování a vyrozumění v Libereckém kraji a spouští se podobně jako všechny ostatní sirény Krajským operačním střediskem Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Sirény jsou od 16. prosince 2024 umístěny na budovách obecních úřadů. Poté máme v plánu je do vlastnictví obcí převést," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Nejnovější články
Kraj zná vítěze výtvarné soutěže k olympiádě dětí a mládeže
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má sedm nových sanit
Pořadatelé chystají již 52. ročník mítinku Jablonecká hala
Terminál je klíčovou investicí pro veřejnou dopravu i centrum
Druhý rok sdílených kol v Jablonci byl úspěšný
Nejčtenější články
16.01.: Terminál je klíčovou investicí pro veřejnou dopravu i centrum
15.01.: Manuál usnadní výběr i správu jabloneckého městského mobiliáře
15.01.: Vyšperkuj Jablonec: nový dvouročník participativního rozpočtu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.