Zlikvidovali pět hnízd bezdomovců na Prosečském hřebeni

08.12.2022 21:52:01 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Zlikvidovali pět hnízd bezdomovců na Prosečském hřebeni

Jablonecký primátor Miloš Vele společně se svou náměstkyní pro oblast humanitní Janou Hamplovou navštívili místní azylový dům. S oblastní ředitelkou neziskové organizace Naděje Milenou Havrdou se domluvili na pravidelných setkáních, jejichž náplní bude výměna informací o problematice bezdomovectví.

„V minulém týdnu jsme společně s městskou policii zlikvidovali pět hnízd, v nichž na Prosečském hřebeni žila skupina bezdomovců. Podle našich informací se jich zde pohybovalo kolem deseti. Chtěl jsem se proto přesvědčit, jaké možnosti lidé bez domova v Jablonci mají," prohlásil jablonecký primátor Miloš Vele. Navštívil proto azylový dům, který ve městě provozuje nezisková organizace Naděje. „Byl jsem příjemně překvapený. Naposledy jsem tu byl při otevření domu před sedmi lety a vidím, že je ve velmi dobrém stavu, že si ho klienti opravdu udržují," zmínil primátor s tím, že výsledkem schůzky je dohoda na pravidelných setkáních.

„Byla to zajímavá návštěva. Prošli jsme celý dům, sledovali dílny v denním centru i přípravu vánočního cukroví ve zdejší kuchyni. S ředitelkou naděje i terénními pracovníky jsme hovořili o konkrétních problémech a dohodli jsme se na nastavení spolupráce. Problematika lidí bez domova je teď v zimních měsících naléhavější než kdy jindy," sdělila náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Návštěva primátora v azylovém domě<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Místa, která pracovníci veřejně prospěšných prací likvidovali, byla na Prosečském hřebenu, v části honitby Rádlo, která se v noci kvůli přemnožené černé zvěři uzavírá a o víkendu 9.-12. prosince se vymezené oblasti uzavře zcela. Protože se tu bude lovit, bylo nutné odsud veškeré lidi odsunout a les uklidit. „Pracovníci VPP odsud odnesli 2,5 tuny odpadu," informovala Martina Vacková, vedoucí kanceláře tajemníka jabloneckého magistrátu.

Někteří z „lesa vystěhovaných" lidí bez domova hledali nocleh právě v azylovém domě. „V noclehárně se mohou vyspat, mohou se tu vysprchovat, vyprat si prádlo, mohou se tu najíst a ohřát, z našeho šatníku jim můžeme dát základní oblečení a boty. Musí však dodržet základní pravidlo - nesmí být opilí nebo zdrogovaní. Koupel a praní využívají zvláště, pokud mají jít na úřad," řekl Tomáš Šretr, vedoucí Domu naděje.

Dům v Plynární ulici nabízí služby azylového domu a noclehárnu, ale také denní centrum pro 40 klientů. „K dispozici máme 55 lůžek v azylovém domě a noclehárně a šest lůžek v tréninkových bytech. Loni jsme poskytli 12 233 noclehů a vydali 8038 jídel pro lidi bez domova, v terénních programech jsme podpořili 529 klientů, z toho 171 rodin, 143 lidem jsme poskytli dluhové poradenství," konstatovala oblastní ředitelka Naděje Milena Havrdová s tím, že v současné době je kapacita jabloneckého domu naplněná.

Pokud však je zima, nabízejí lidem bez domova také tzv. horké židle. „To je služba, kdy klient může strávit noc v nízkoprahovém denním centru vsedě a bezpečí u stolu na židli. Není to sice komfortní, ale může to mnohdy zachránit život. V minulých dvou letech ji kvůli pandemii nebylo možné využívat," dodala Havrdová.

Azylový dům v Plynární ulici, který spravuje nezisková organizace Naděje, se otevřel v listopadu roku 2015. Vznikl přestavbou městského objektu, který v minulosti sloužil jako ubytovna pro matky s dětmi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hlaste nepořádek, pomůžete tím s úklidem města
První týdny fungování potvrzují význam K-centra v Jablonci
Plechová garáž v Plynární ulici v Jablonci je minulost
Horké židle do konce nouzového stavu v Jablonci nebudou
Nádoby na použité injekce budou v Jablonci dvě
Hádka o alkohol mezi partnery bezdomovci skončila ve Mšeně vraždou
Zastupitelé Jablonce odsouhlasili příspěvek Mostu k naději
Jablonecký azylový dům bude lidem bez domova nabízet iglou
Obrazem: Otevření nového azylového domu
Rekonstrukcí Jablonec přeměnil dům rozpadající v moderní azylový
Azylový dům Za Plynárnou v Jablonci otevřou za přítomnosti ministryně

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Středověká romantika aneb rytíř na nádvoří Severočeského muzea
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jenom poločas na Slavii nestačil

Nejčtenější články

29.01.: Policie hledá svědky dopravní nehody ve Smržovce
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
28.01.: Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace