Jablonecká radnice 16. září oslaví 90 let od uvedení do provozu

13.09.2023 22:21:32 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká radnice 16. září oslaví 90 let od uvedení do provozu

Aktualizováno: V sobotu 16. září se v Jablonci nad Nisou opět otevřou veřejnosti památky, respektive jejich části, které nejsou běžně přístupné, a to v rámci Dne evropského dědictví. Národní témě letos zní: Život v památkách. Jablonci nad Nisou letos dominují oslavy 90 let od uvedení radnice do plného provozu.

Uskuteční se nejen přímo uvnitř budovy, ale i na náměstí před ní. Chybět však nebudou ani další oblíbené programy jako je rodinná trasa, jízdy historickým autobusem nebo ražba památečního žetonu s motivem EHD 2023. Vstupné na program i do památek je zdarma a organizátoři věří, že si každý najde něco zajímavého. Pamáky jsou většinou přístupné v čase od 9 do 17 hodin.

Nová radnice, Mírové náměstí 3100/19

Přístupná je radniční věž s miniexpozicí rozhleden nazvanou Hemmrichovy krásky a dobovou kanceláří. Obřadní síň je otevřená od 11 hodin, vystavené zde jsou pamětní knihy a bud možné si pohovořit s kronikářkou města. Lidé mohou navštívit také sekretariát a do původní podoby zrekonstruovanou pracovnu primátora, v níž si mohou prohlédnut pamětní medaile, primátorský řetěz a pečetidlo, které k 90. výročí radnice vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou na základě návrhu Jakuba Sládka. V zasedací místnosti č. 202 se bude po celý den promítat nový krátký film Martina Wenzela k výročí radnice, ve 4. patře je výstava 90 let radnice očima žáků výtvarného oboru ZUŠ, kterou zahájí vernisáž ve středu v 17 hodin. V provozu budee po celý den také páternoster.

Program k výročí 90 let otevření Nové radnice

(Mírové náměstí)
10.00 zahájení - primátor Miloš Vele a hosté z partnerských měst
10.15 Janovec Jazz Band - 1. část, swing 30.-40. let
11.00 Sacra Circus: Neviditelný cirkus - akrobaté, pantomima
12.00 Janovec Jazz Band - 2. část, swing 30.-40. let
13.00 Letenský dixieland
14.30 Royal Dixieland Jazz Band - 1. část
15.15 Sacra Circus: Pan Bonobo - cirkusová klaunérie
16.15 Royal Dixieland Jazz Band - 2. část

Stan na Mírovém náměstí: 9.00-17.00 řemeslné dílny DDM Vikýř
9.00-18.00 prodejní stánky na Mírovém náměstí
10.00-14.00 přítomnost autoveteránů (na parkovišti u radnice vpravo)

Venkovní výstava: Radnice v proudu času (8.-30. 9. 2023), Komenského ulice

Kino Radnice, Mírové náměstí 3100/19, . www.kinajablonec.cz
Od 9 do 14 hodin tu bude každou hodinu připravená prohlídka prostor s průvodcem s ukázkou promítací kabiny, techniky a předváděním filmových efektů. Odnést si bude možné filmové plakáty na památku

Městská knihovna, Dolní náměstí 600/1, www.knihovna.mestojablonec.cz
Od 9 do 16.30 hodin bude jedním ze stanovišť dětské poznávací trasy oddělení pro děti a mládež. Nabídne také možnost prvoregistrace do městské knihovny zdarma. V audiovizuálním sále se bude dopoledne promítat filmy 100 let Jablonce nad Nisou ve filmu a Jablonec nad Nisou 1356-1945. Ve 13 hodin pak zájemci mohou do sálu přijít na přednášku Jizerské hory v krásné literatuře. Díla krásné literatury o Jizerských horách a jejich podhůří na Jablonecku, Frýdlantsku a Liberecku a stopy spisovatelů v této krajině představí Františka Dudková Párysová a Marek Sekyra.
V prostoru u multimediálního oddělení je výstava Nesem vám noviny aneb Jak šel čas s jabloneckými novinami. Výstava u příležitosti 90. výročí otevření české čítárny v Jablonci nad Nisou.

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, Kostelní ulice 1/6, www.kulturajablonec.cz
Zde bude otevřené Turistické informační centrum, Městská galerie MY a výstavní síň v podkroví.

Kostel sv. Anny, Kostelní ulice, www.kulturajablonec.cz
Kostel bude otevřený v časech 9-13 h a 17.30-20 h. Vernisáží se v 18 hodin v horní oratoři otevře výstava fotografií Tanec jako záliba - Jablonec nad Nisou 20 let městem tance, kterou připravil NIPOS - ARTAMA. Vernisáž je spojená s tanečním vystoupením Modlitba za svobodu Tanečního a pohybového studia Magdaléna z Rychnova u Jablonce n. Nisou.

Muzeum skla a bižuterie, ulice U Muzea 398, www.msb-jablonec.cz
nabídne zdarma vstup na aktuální výstavy Trendy, design, produkce a Cesta ke hvězdám - Ptáčková / Prokop / Jungvirt. Snížené vstupné je pak nabízeno do celého muzea na stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století a Svět zázraků.

Kostel Dr. Farského, náměstí Dr. Farského, www.ccsh.cz
Zde budou moci návštěvníci absolvovat prohlídku s průvodcem.

Sokolovna, Fügnerova ulice 1054/5 (Tyršovy sady), www.sokol-jablonec.cz
Připravená je prohlídka budovy od suterénu až po věž! Tělocvičná herna, gymnastický sál, oživení Fűgnerovy ulice před sokolovnou. V 19.00 hodin začne vernisáž výstavy Studna za přítomnosti autorů instalace Vítězslava Plavce, Idy Chuchlíkové a Dity Procházkové.

Hotel a restaurace Petřín, Petřínská 6, www.hotelpetrin.cz
Volně přístupná bude nově zrekonstruovaná vyhlídková věž.

SUPŠ a VOŠ, Horní náměstí 1
Prohlídka školy (vstup ze dvora - průchodem z Kubálkovy ulice), otevřené budou dílny a ateliéry školy. K vidění budou také historické stroje a vybavení ryteckých dílen. Připravená je ukázka ražby žetonu k EHD 2023 v dílnách SUPŠ a VOŠ. Galerie Dvorek nabídne výstavu studentských prací.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Horní náměstí, www.farnostjablonec.cz
Možná bude prohlídka interiéru kostela.

Kostel Povýšení sv. Kříže, nám. B. Němcové, www.starokatolici-jablonec.cz
Prohlídka interiéru kostela, v případě zájmu návštěvníků komentovaná.

Schneiderova vila, Zlatá ulice 2912/9
Komentované prohlídky objektu po rekonstrukci interiéru s doplněným vybavením ve stylu Art deco pro skupiny do 12 osob v každou celou hodinu kromě poledne: 9, 10, 11, 13, 14, 15 h. Omezená kapacita - nutná rezervace vstupenky předem na portálu evstupenka.cz.

Kantorova vila, Palackého ul.
Komentované prohlídky interiéru v každou celou hodinu (9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 h) do naplnění kapacity 20 osob / 1 skupina.

Kaplička sv. Anny, Palackého ul.
K nahlédnutí přes mříž interiér kapličky s výstavou Petry Švecové.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně, ulice U Kostela, www.farnostjablonec.cz
Zpřístupněn interiér kostela.

Muzeum výroby korálků, G&B beads, Mšeno, Janovská ulice 132/39, www.nisafactory.cz, www.muzeumkoralku.cz
Volný vstup do galerie současného umění NISA FACTORY, kde je výstava Vladimír Svoboda - Krajina a do Muzea výroby korálků (v 11 a 14 hodin komentovaná prohlídka Zrození korálku). Korálková dílna, mozaikové a korálkové workshopy pro děti. Ateliér NISA FACTORY - workshop kinetické bižuterie.

Galerie N, Jehlářská 14 (u divadla), www.katedradesignu.cz/galerie-n
Výstava: Sklo a šperk (semestrální práce TUL).

9.00-16.30 Rodinná poznávací trasa
Na zábavné a poznávací trase čeká účastníky sedm zastavení s úkoly. Putování je možné začít kdekoli, na prvním zvoleném stanovišti si každý vyzvedne pracovní list s podrobným popisem úkolů a ten pak vyplněný odevzdá v cíli. Splnění minimálně pěti úkolů opravňuje k vyzvednutí odměny. Stanoviště se uzavírají v 16.30 hodin, odměnu je možné si převzít v cíli v turistickém infocentru v radnici do 17 hodin. Rodinná trasa seznámí účastníky se zajímavostmi kolem stavby radnice. Součástí je i zastavení na Petříně, kde se nově nabízí výhled na celé město a pozorovatel tak může porovnat starou a novou radnici z (téměř) ptačího pohledu.

Stanoviště trasy:
• Dům Jany a Josefa V. Scheybalových
• Sokolovna
• Městská knihovna
• Muzeum skla a bižuterie
• Arboretum pod Petřínem
• Petřín - rozhledna
• Cíl: Nová radnice
Kompletní info na webu www.kulturajablonec.cz

Jablonecká radnice 1931-1933 - Příběh stavby architekta Karla Wintera

Jablonecká tzv. nová radnice letos slaví 90 let od uvedení do provozu. Architektonická soutěž byla vyhlášená v listopadu 1928, do 15. března 1929 se do ní přihlásilo neuvěřitelných 177 architektů a kolektivů z celé střední Evropy. Do čtvrtého kola postoupilo 12 návrhů, z nichž porota nevybrala vítěze, druhý v pořadí však byl návrh libereckého architekta Karla Wintera.

Definitivní podoba projektu byla dokončená v prosinci 1930, prvně se koplo 15. dubna 1931 a stavebně hotovo bylo v říjnu roku 1932. Tehdejší zastupitelé města poprvé zasedli ve velké síni 10. února 1933.

Jablonec dostal k narozeninám pečeť

Statutární město Jablonec nad Nisou mělo od roku 2009 staré zlaté prsteny v souhrnné váze 728,70 g a ryzosti 585/1000, pro které nemělo využití. Šperky město převzalo od puncovního úřadu, který mu je odevzdal na základě tehdy platného občanského zákoníku, který říkal, že pokud se o nález se nikdo důvěryhodný nepřihlásí, připadá obci. Společnost SOLITER, a. s., prsteny roztavila a zlato upravila do polotovaru dle parametrů pro další zpracování. Původní záměr byl vytvořit z části zlata městské pečetidlo.

„Mít městskou pečeť, která by se stala součástí insignií, se nám zdálo vzhledem k 90. výročí uvedení radnice do provozu jako adekvátní počin. Proto jsme požádali Střední uměleckoprůmyslovou školu a Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou o vyhlášení soutěže na jeho podobu. Navázali jsme tak na dlouhodobou dobrou spolupráci obou institucí," říká jablonecký primátor Miloš Vele.

Podle odborníků je však zlato na výrobu pečetidla příliš měkké. Nicméně nástroj skutečně vznikl. Autorem vítězného návrhu je student VOŠ Jakub Sládek. Tělo pečetidla z ebenového dřeva má jednoduchý tvar symbolizující jabloň, vlastní pečeť o průměru 40 mm z kovu alpaka/pakfong nese stylizovanou podobou městského znaku a kolem něj je nápis statutární město Jablonec nad Nisou. Také miska, do níž se pečetidlo ukládá, je z ebenového dřeva. A ze zlata, které má město k dispozici, vyrazil primátor na konci srpna 2023 jeden zlatý odražek o průměru 50 mm.

Městská pečeť je primátorskou insignií, její užívání je ve výhradním právu primátora a je nepřenosné. Primátor může darovat vyobrazení městské pečeti občanům města a dalším fyzickým osobám, které se zasloužily o rozvoj města, jeho propagaci, ochranu jeho práv a zájmů apod., nebo významným zahraničním návštěvníkům. Jablonec nad Nisou, na rozdíl od jiných českých měst, prozatím městskou pečeť nemělo, její pořízení tak doplnilo primátorský řetěz.

Postupná obnova budovy

Na opravách budovy, která letos slaví své devadesátiny od uvedení do provozu, se pracuje postupně od 90. let minulého století. Největších zásahů se však dočkala v posledních zhruba sedmi letech. Celkem město za opravy své dominanty dosud zaplatilo řádově sto milionů korun.

Fasáda radnice

První velkou opravou prošla fasáda radnice v letech 1987-1989. Použitá technologie byla ale nevhodná pro místní klima, omítka se začala záhy odfukovat, opadávat a stav byl stále méně utěšený. Od července do prosince 2004 se opravily omítky radničního dvora nákladem 5,5 milionu korun. K radikální rekonstrukci fasády s návratem k původní barevnosti město přistoupilo v roce 2016. První etapa se týkala západní strany radnice s věží a náklady přesáhly 13 milionů korun.

V roce 2017 se dokončovala věž a v plánu byla oprava fasády strany jižní a východní. Harmonogram zpozdil nedostatek pracovních sil, takže finální omítky včetně klempířských prvků a opravy balkonu provedla firma až v roce 2018. Druhá etapa oprav vyšla na 8,1 milionu. Poslední, severní strana radniční budovy přišla na řadu na podzim 2018, dokončená byla v roce 2019. Celkové náklady na obnovu radniční fasády a věže byly vyčíslené na více jak 25 milionů korun.

V roce 2018 se na vrchol nerezového hromosvodu vrátila také pětasedmdesát centimetrů velká kopule z měděného plechu, která vznikla dle dobových výkresů. Výroba, usazení a práce s tím spojené přišly město na jeden milion korun.

V pátek 16. srpna 2019 byla v přízemí radnice odhalena pamětní deska Karla Wintera, architekta budovy. Autorem díla je akademický sochař Jiří Dostál. Slavnostnímu odhalení byla přítomná také vnučka architekta, paní Daniela Schejbalová.

V roce 2020 prošel generální opravou radniční oběžný výtah včetně všech dřevěných a mosazných prvků. Ta přišla na celkem šest milionů korun bez DPH.

Úpravy radničních interiérů

V roce 2011 se upravovalo západní křídlo ve druhém patře, kde je kancelář primátora, následovaly úpravy radničních chodeb a dveří, postupná obnova některých kanceláří. V roce 2014 se rozsáhle rekonstruoval parter, který se změnil na informační centrum za 8,5 milionu. V roce 2015 byla zahájena obnova zasedacích místností ve 2. patře, v roce 2017 se představily dvě menší zasedací místnosti poprvé veřejnosti na den památek. Celková cena za jejich rekonstrukci je cca 6 milionů korun.

V prosinci roku 2016 byl na schodišti slavnostně odhalený městský znak, který je kopií žulového znaku z radniční fasády. Úprava schodiště a pořízení znaku stálo necelých 230 tisíc korun. Na jaře 2017 se v radničním vestibulu poprvé rozsvítily dvě velké lucerny vyrobené podle původních výkresů architekta Wintera. Za zhotovení a instalaci luceren město zaplatilo 440 tisíc korun. Rekonstrukce velkého zasedacího sálu 202 v roce 2018 vyšla na 6,3 mil. korun, obnova galerie velkého sálu o rok později pak vyšla na 400 tis.

Radniční okna

Opravy radničních oken v celkem osmi etapách proběhly od roku 2011 do roku 2017. Dubová okna v zasedačkách získala červenohnědou lazuru, ostatní jsou v odstínu historicky správné vanilkově žluté. Renovace a repase radničních oken stála celkem 13 milionů korun, přičemž součet dotačních peněz na jednotlivé etapy činí 3,7 milionu korun. V současné době se pracuje na opravě vitrážových oken v chodbách radnice. Celkové náklady přesáhnou pět milionů korun včetně DPH, město na obnovu oken využilo dotaci Ministerstva kultury (400 tis. Kč) i stotisícový dar Libereckého kraje za titul Historické město LK 2022.

Aktuální opravy

Za 90 let už dosloužilo i sociální zařízení v budově. Proto se v posledních dvou letech všechny toalety, kromě těch pro veřejnost, přebudovaly. Nyní splňují požadavky současnosti a vyhovují hygienickým předpisům. Navíc jsou i velmi pohledné. Byť moderní, zachovávají rysy architektury počátku minulého století. Celkem za jejich přestavbu během roku 2022 a 2023 město zaplatilo 4,7 mil. korun.

Novotou ještě voní zcela nová dubová podlaha v kanceláři primátora i přiléhající zasedací místnosti. Finální cena je necelých 400 tis. korun. Podle dochovaných nákresů architekta Karla Wintera je v primátorově kanceláři také impozantní psací stůl, který se v duchu moderních trendů trochu zvětšil. Ve stejném stylu a materiálu přibyl i jednací stůl a komoda. Nábytek v pracovně primátora stál 675 tis. korun. Pracovna i zasedací místnost může být nově osvětlená LED lištami skrytými ve fabionech, v obou místnostech se rekonstruována elektroinstalace a vedení je v podlahách přivedené ke stolům. Všechny vypínače a zásuvky jsou porcelánové v jednotném retro stylu. Všechny tyto práce včetně výmalby a opravy omítek, nátěru oken, zrestaurovaného lištování a oprava i vybavení koupelny a záclon přišlo na necelých 280 tis. korun.

Nová radnice nebyla levná

Stavba vyšla na 22,5 mil. Kč - město se muselo zadlužit, na druhou stranu se tak na čas zmírnila nezaměstnanost. Snaha o minimalizaci nákladů se projevila tlakem na co nejkratší dobu realizace a přísnou kontrolu dodržování velmi striktního harmonogramu. Karl Winter s radnicí strávil pět let života. Podrobné plány, návrhy interiérů a vybavení architekt zpracoval v průběhu stavby na tisícovce výkresů.

Stavět se začalo 15. 4. 1931, od 25. 4. se práce rozdělila do dvou směn, v nichž se od května činilo 120 dělníků. Od 11. 6. se síly rozšířily na tři směny po stovce dělníků a začalo se betonovat. Beton míchaly dvě rychlomíchačky o obsahu 350 l, ve sklepě byly další dvě s obsahem 150 l a namíchaný beton přepravovaly dva věžové jeřáby.

Na základy budovy dělníci vyhloubili 17.500 m3 zeminy, kterou uložili na dnešním Horním náměstí. V severovýchodní části současného Mírového náměstí byl výkop pět metrů pod úrovní terénu, v severní osm a v jihovýchodní 12. Stavba radnice trvala 20 měsíců, podílelo se na ní 135 převážně jabloneckých firem a postupně přinesla na delší či kratší čas práci pro asi 1900 dělníků a nepřímo dalším 3000 lidem.

Náklady:

klempíři

11 firem

200 tis.

pokrývači

3 firmy

80 tis.

truhláři

18 firem

2100 tis.

zámečníci

6 firem

400 tis.

sklenáři

8 firem

300 tis.

natěrači

7 firem

155 tis.

malíři

9 firem

170 tis.

instalatéři

6 firem

2210 tis.

kameníci

3 firmy

1700 tis.

obkladači

6 firem

240 tis.

městská elektrárna a plynárna

 

3000 tis.

výroba osvětlovacích těles a práce z bronzu

 

550 tis.

Zajímavosti z historie

Radnice má čtyři křídla kolem uzavřeného dvora. Je široká 45,10 m, dlouhá 52,50 m, zastavěná plocha je 2449 m2, zastavěný prostor 57.650 m3, z toho obchodů bylo 24.138 m3 (tj. 41,87 %), obytných místností 1814 m3 (3,15 %), kanceláří včetně zasedacích sálů 31.698 m3 (tj. 54,98 %).
V suterénu byla část pohostinských zařízení a technické zázemí, ve zvýšeném suterénu sklady a provozní místnosti, v přízemí obchody se zázemím v mezipatře a kino, v prvním patře druhá část pohostinských podniků, kino a kanceláře, druhé až čtvrté patro patřilo převážně úřadu.

Po třech stranách budovy architekt umístil obchody. I přes velký sklon terénu jsou všechny v úrovni ulice. Pronajímáno bylo celkem 12 moderně zařízených obchodů se sklady, vše o celkovém objemu 5123 m3. K nájemcům na počátku patřily například firmy Meinl, optika Kolbe, Městské elektrické podniky nebo kadeřnictví Heinrich.

Zdroj: Jablonecká radnice 1931-1933 - Příběh stavby architekta Karla Wintera: J. Strnad, Z. Lukeš, J. Křížek, J. Jaroš

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

90 let radnice očima žáků výtvarného oboru ZUŠ
Vitrážová okna na jablonecké radnici nahradily OSB desky
Opraví vitrážová okna k 90. výročí jablonecké radnice
Jablonecká radnice oslaví 90. narozeniny
Jablonecká radnice se zahalí do trikolory na oslavu legionářů
Nový páternoster na jablonecké radnici voní dřevem a leskne se mosazí
Město Jablonec reklamovalo omítku na věži radnice
Jablonec soutěží s obnovenými sály o titul Památka roku
Balkon zasedacího sálu na jablonecké radnici má nový kabát
Na jablonecké radnici ukážou opravené zasedačky i modely rozhleden
O prázdninách uvidíte Jablonec z ptačí perspektivy i opravené zasedačky
Práce na jablonecké radnici je pořád hodně
Radniční fasáda spěje v Jablonci do finiše
Velký zasedací sál na jablonecké radnici je opět v původní podobě
Obnova jablonecké radnice pokračuje venku i uvnitř
Po třech letech je možné vidět Jablonec z radniční věže
Na věži bude nový hromosvod i s replikou ozdobné kopule
Obnova jablonecké radniční fasády pokračuje
Na novou tvář čeká ještě severní strana fasády jablonecké radnice
Rekonstruované zasedací místnosti jsou pýchou jablonecké radnice
Zvelebování jablonecké radnice pokračuje i v létě
Letošní opravy jablonecké radnice přijdou na 14 milionů
Opravy jablonecké radnice budou pokračovat a omezí parkování
Jablonecká radnice se vrací ke stylu architekta Karla Wintera
Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města
Historie jablonecké radnice zůstala pod umakartem
Na jablonecké radnici vyměnili dalších 24 oken

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravotnické memorandum umožní spolupráci na simulační výuce

Cvičení za pomoci modelů a využití nahraných situací v praxi - to je simulační výuka. Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci, Krajská nemocnice Liberec a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje podepsaly memorandum, v němž se zavazují ke spolupráci v této oblasti. Záštitu memorandu udělili rektor Technické univerzity Miroslav Brzezina a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Je to další krok k tomu, aby byli absolventi univerzity a pracovníci v nemocnici a na záchrance ještě lépe připravení a vyškolení na řadu situací, jež mohou v jejich praxi nastat. Díky zkušenostem, které nasbírají při simulační výuce, budou schopni poskytnout odbornou a účinnou pomoc tam, kde to bude potřeba," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 6. května

Od 6. května se začne budovat chodník v ulici Pražského povstání včetně osazení veřejného osvětlení. Z toho důvodu je třeba počítat s částečnou uzavírkou ulice Janovská u křižovatky s ulicí Pražského povstání, která bude úplně uzavřená, a před pp. č. 1171/3. Práce potrvají do 6. června a objízdná trasa značená nebude.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Plánované jablonecké uzavírky od 6. května
Do roka by měl mít Jablonec Portál Jablonečana
Oprava havárie výměníku ZŠ Šumava vyjde Jablonec na milion
Infarktový závěr a zlaté tři body
Vítězové okresních olympiád se setkali na jablonecké radnici

Nejčtenější články

04.05.: Infarktový závěr a zlaté tři body
03.05.: Střípky Městské policie Jablonec ze závěru dubna
04.05.: Vítězové okresních olympiád se setkali na jablonecké radnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace