Na novou tvář čeká ještě severní strana fasády jablonecké radnice

16.11.2017 14:14:10 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Na novou tvář čeká ještě severní strana fasády jablonecké radnice

Předmětem listopadového jednání zastupitelů byl mimo jiné také stav obnovy fasády radnice. Tu od roku 2016 rekonstruuje firma Syban. Zatímco v předešlém roce komplikovaly stavbu problémy se statikou věže, jejíž oprava se tak protáhla do tohoto roku, letos se zhotoviteli nedařilo dodržet harmonogram prací, protože neměl dostatek dělníků. Zastupitelé nakonec rozhodli stavbu přerušit a dokončit ji dle nového harmonogramu i snížit smluvní pokutu.

V roce 2016 začalo město s obnovou fasády své radnice. Nejprve prošla proměnou západní strana a věž. „Její dokončení ohrozily nečekané statické problémy související s technologií betonů ze třicátých let minulého století. Finální oprava věžní fasády proto proběhla až letos," řekl náměstek primátora pro rozvoj města Lukáš Pleticha.

Letos se zdálo, že společnost Syban, která už měla zkušenosti se specifickým druhem prací z předešlého roku a vzešla z nového výběrové řízení, bude pracovat bez problémů. Co však společnost neočekávala, byl nedostatek lidí na trhu práce. A tak se už od počátku nedařilo dodržovat schválený harmonogram. „Na nedostatek pracovníků jsme upozorňovali při každém kontrolní dnu," konstatuje vedoucí odboru hospodářského a územního rozvoje Otakar Kypta.

Zimní přestávka na stavbě

Na opravě překračující 8 milionů korun včetně DPH se začalo pracovat v polovině června. Fasáda jižní a východní strany radnice a věž měly být hotové do konce října. To se nepodařilo. Jižní strana radnice má jádrovou omítku, chybí břízolitový finál a štuky na ostění oken i říms, klempířské konstrukce a opravy kamenných částí. Opravený není balkon. Na východní straně se dokončují jádrové omítky, také budou chybět ty břízolitové a štukové, stejně jako klempířské prvky. Za stávajících klimatických podmínek nelze pokračovat a je zapotřebí stavbu přerušit.

Společnost Syban požádala o přerušení stavby od 31. října do 14. dubna 2018 s novým termínem dokončení do 31. července 2018 s tím, že jakmile skončí poslední práce na jádrových omítkách východní strany, odstraní lešení včetně staveniště a znovu vše postaví a zřídí na vlastní náklady v dubnu příštího roku. „To pro zhotovitele znamená jeho vícenáklady v odhadované výši cca 1,6 milionu korun i s DPH," konstatoval vedoucí oddělení investiční výstavby Pavel Sluka. Společnost SYBAN rovněž požádala o zmírnění sankčního ujednání plynoucího ze smlouvy o dílo, podle níž může město při nesplněném termínu požadovat smluvní pokutu ve výši 30 tisíc korun za každý započatý den vzniklého prodlení.

„Máme zájem na tom, aby byla stavba dokončena. Se společností Syban jsme proto dospěli k návrhu řešení v příštím roce a možnosti snížení penále. Prioritou je stavbu dokončit, nicméně jakmile nebude dohoda dodržena, budeme vyžadovat původní smluvní sankce bez jakýchkoli výhod," je rezolutní primátor Petr Beitl.

Zastupitelé nakonec rozhodli stavbu přerušit a dokončit ji dle nového harmonogramu i snížit smluvní pokutu na 1500 korun za každý započatý den vzniklého prodlení. „Dohoda ovšem platí pouze za předpokladu, že společnost Syban dodrží harmonogram a rekonstrukci jižní a východní fasády radnice dokončí do 31. července příštího roku," připomíná Pleticha.

Pracovat s historickými technologiemi je složité

Společnost Syban získala zakázku na obnovu východní a jižní fasády radnice na základě veřejné soutěže. Už ta první, na věž a západní fasádu, v roce 2016 naznačila obtížný výběr zhotovitele, jelikož se pracuje s technologiemi používanými v minulosti, které dnes už skoro nikdo neumí, dostupné materiály jsou jiné a v takovémto rozsahu ještě ne zcela vyzkoušené. „Loni se Syban ne svojí vinou dostal do časových problémů kvůli statickým poruchám na věži, které odkryla až stavební činnost, a bylo nutné je odstranit před dokončením věžní fasády," vzpomněl Lukáš Pleticha.

Proběhlo několik rozborů historických stavebních materiálů použitých na věži u renomovaných zkušebních ústavů, a nakonec se společně se Sybanem podařilo vše zrealizovat. „Znamenalo to však posunout dokončení obnovy západní fasády a hlavně věže včetně jejího statického zabezpečení do letošního roku," upozornil Pleticha s tím, že i tento fakt objektivně zapříčinil značné odčerpání pracovníků z letošního projektu obnovy jižní a východní fasády, který probíhal paralelně.

Podle nového harmonogramu by pak jižní a východní fasáda měla být dokončená nejpozději do konce července příštího roku. Souběžně s ní by se měla opravovat také zbývající severní fasáda radniční budovy. O její realizace Jan Syrovátko, majitel a jednatel společnosti Syban projevil zájem s tím, že garantuje městu ceny z roku 2015.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rekonstruované zasedací místnosti jsou pýchou jablonecké radnice
Zvelebování jablonecké radnice pokračuje i v létě
Radniční věž v Jablonci zůstane i letos pro turisty uzavřená
Letošní opravy jablonecké radnice přijdou na 14 milionů
Unikátní lucerny svítí na jablonecké radnici jako symbol lepších časů

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace