Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města

27.02.2016 19:13:39 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města

Od května do konce srpna se část jablonecké radnice zahalí do lešení. Na toto období je plánovaná obnova západní fasády a věže radnice i VI. etapa opravy a repase oken. Město tak ke svému 150. výročí dostane dárek za deset milionů korun.

„Při obnově fasády věže a západní strany radnice se vrátíme k autentickému materiálovému a barevnému řešení původní fasády z první třetiny 20. století. Současné nevhodné povrchové úpravy včetně nesoudržných jádrových omítek budou sejmuté a nahrazené novou, barevně sjednocenou vrstvou břízolitové škrábané omítky," řekl náměstek primátora Lukáš Pleticha s tím, že předpokládaná cena obnovy je 7,5 milionů korun bez DPH.

Souběžně bude probíhat také VI. etapa repase oken, přičemž předpokládaná cena zakázky je 1,8 mil. Kč bez DPH. „Konkrétně se jedná o okna na věži, jejichž repasi a výměnu je nutné koordinovat se stavebními pracemi na obnově fasády," konstatoval Pleticha. Obnovou projde 48 věžních oken, z nichž 15 nahradí repliky.

Dalších 14 oken určených k opravě jsou takzvaná americká ve 2. patře západní strany radnice, která jsou atypická a mají různé rozměry. „Jsou dvoukřídlá, vertikálně posuvná a v současné době v havarijním stavu - netěsní, nelze je otevírat, takže není možné větrat a čistit je," vysvětlila Zuzana Bencová z oddělení investiční výstavby a připomněla, že právě pro jejich atypičnost nechalo oddělení ve spolupráci s památkáři a projektantem připravit jiný, tvarově podobný typ oken s odlišným způsobem otevírání a firma Antikhaus, s.r.o., loni dvě vyrobila na zkoušku. Po dobré zkušenosti letos vyrobí i zbylých 14. Celkem by americká okna měla přijít na necelé dva miliony korun.

Jablonci přidělilo Ministerstvo kultury v letošním roce částku 1 435 tisíc korun z fondu na obnovu památek. O přidělení dotace z alokované částky budou jablonečtí zastupitelé rozhodovat v březnu tohoto roku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou
Kino Radnice má nad vchodem opět neonový nápis
Budova jablonecké radnice vydala při rekonstrukci další poklady
Historie jablonecké radnice zůstala pod umakartem
Lepší přístup a větší prostor - to je nový stavební archiv v Jablonci

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie

Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.

Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów

Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj reaguje na posun modernizace KNL úpravou smlouvy
Liberecký kraj jedná dál o koupi Ještědu
Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince

Nejčtenější články

04.12.: Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
05.12.: Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
04.12.: Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace