Jablonec soutěží s obnovenými sály o titul Památka roku

30.04.2020 12:48:16 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec soutěží s obnovenými sály o titul Památka roku

Statutární město Jablonec nad Nisou se přihlásilo do 5. ročníku soutěže Památka roku 2019 Libereckého kraje. Soutěž vyhlašuje krajský úřad proto, aby upozornil na zajímavé památky v regionu. Město bude soutěžit s obnovenou fasádou a zasedacími sály radnice.

Fasádu radnice začal Jablonec obnovovat v roce 2016 s tím, že práce rozdělil do několika etap a let. Nejprve se začalo se západní stranou a částí věže, v roce 2017 se pokračovalo s obnovou strany jižní a východní a dokončovala se radniční věž. V roce 2018 byla jižní a východní strana dokončená a započalo se s obnovou fasády severní strany.

Rekonstruované zasedací sály jablonecké radnice<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Zasedací sály se obnovovaly v letech 2016-2018 ve druhém patře budovy. „Jako první přišla na řadu v roce 2016 zasedací místnost č. 203 v jihozápadním rohu, které se kvůli oválnému stolu přezdívalo „kulatá", a o rok později zasedací místnost č. 201 v protilehlém jihovýchodním rohu radnice. V roce 2018 se práce přesunuly na největší zasedací sál jablonecké radnice č. 202, jenž zabírá část druhého i třetího poschodí a jehož sedm vysokých oken dominuje jižní straně budovy," řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Zasedací sály prošly kompletní rekonstrukcí. „Zejména se odstranilo novodobé umakartové obložení zakrývající i některé původní, nyní zrestaurované, dřevěné prvky," doplnil Řeháček. Sály mají kvůli dřevomorce nové parketové podlahy, dominantou sálu 201 je historický oválný stůl, který prošel repasí a vrátil se tak na své původní místo. Další dřevěné prvky se citlivě doplňovaly v podobě replik podle původních návrhů architekta Wintera. Příkladem jsou stoly a židle. Některé prvky vůbec nebyly ve 30. letech minulého století při stavbě radnice realizovány kvůli nedostatku peněz. „Podle původních plánů tak vznikla až nyní například skříň s hodinami, velký těžký lustr s bronzovými rameny i menší lampičky v místnosti č. 203," doplnil tajemník úřadu.

Velký slavnostní zasedací sál je obnovený včetně balkonu pro padesát osob. „Obnovou se mu vrátila jeho podoba ve stylu art deco včetně osazení replik stropních obdélníkových svítidel ze skla a mosazi. U vstupních dveří do sálu jsou čtyři nové kandelábry a zrestaurovaný je i reliéf s motivy jabloneckého průmyslu a znakem města za předsednickým stolem," popsal Marek Řeháček.

Rekonstruované zasedací sály jablonecké radnice<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Liberecký kraj vypisuje soutěž o cenu Památka roku Libereckého kraje proto, aby upozornil veřejnost na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázal na ojedinělé stavby v regionu. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce, nebo etapy obnovy, a dodržení minimálního podílu vlastníka na realizované obnově ve výši 50 tisíc Kč, viz Statut soutěže Památka roku ... Libereckého kraje. Na výherce čeká padesátitisícová odměna a trvalá pamětní deska s označením Památka roku 2019 Libereckého kraje.

Ve 4. ročníku soutěže zvítězil projekt Restaurátorská obnova štukových omítek a výmalby kostela Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou, který trval devět let. Starokatolický kostel byl postavený v letech 1900-1902 v secesním stylu a jeho autorem je významný architekt počátku 20. stolení, jablonecký rodák Josef Zasche.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na jablonecké radnici ukážou opravené zasedačky i modely rozhleden
O prázdninách uvidíte Jablonec z ptačí perspektivy i opravené zasedačky
Práce na jablonecké radnici je pořád hodně
Velký zasedací sál na jablonecké radnici je opět v původní podobě
Obnova jablonecké radnice pokračuje venku i uvnitř
Na věži bude nový hromosvod i s replikou ozdobné kopule
Architektura ve službách první republiky k vidění na jablonecké radnici
Obnova jablonecké radniční fasády pokračuje

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu
Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
V Kokoníně se bude diskutovat o Janu Žižkovi
Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
23.05.: Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
24.05.: Jabloneckým tónům je deset let

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace