Jablonecká radnice se vrací ke stylu architekta Karla Wintera

24.02.2017 08:17:44 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká radnice se vrací ke stylu architekta Karla Wintera

Interiéry jablonecké radnice prochází dalšími stavebními úpravami. Pokračuje tak snaha vedení města navrátit radničním prostorám jejich původní vzhled v podobě, v jaké byly navrženy architektem Karlem Winterem ve 30. letech minulého století.

Ve druhém patře právě započala rekonstrukce zasedací místnosti č. 201 a pracuje se i ve vestibulu.

Po symbolickém odhalení městského znaku na vstupním schodišti vloni v prosinci se opravují vnitřní omítky a obnovuje výmalba stěn a stropů do původních odstínů bílé, okrové a zelené barvy. Do prázdnin by měly na obě strany vstupního schodiště přibýt velká svítidla, která původně architekt Winter navrhl, ale z důvodu nedostatku financí po dokončení radnice nikdy nebyly realizovány. „Necelý metr vysoké lampy z mosazi, bronzu a křišťálového skla jsme nechali podle původních plánů vyrobit u specializované firmy Houska & Douda, která již vyráběla repliky svítidel v divadle. Umístěny budou na architektem připravených místech po stranách vstupního schodiště," řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček.

„V současné době je hospodaření Jablonce na takové úrovni, že si můžeme dovolit i to, co si naši předkové při stavbě radnice právě dovolit nemohli. Nové lampy můžeme chápat i jako symbol světla a faktu, že se našemu městu daří," uvedl primátor Jablonce Petr Beitl.

Zasedací místnost č. 201 ve druhém patře, kde probíhají jednání Rady města, sousedí s velkým zasedacím sálem zastupitelstva, s nímž byla původně propojena širokými posuvnými dveřmi. Právě tyto intarzované dveře, mramorové parapety na oknech a další ozdobné prvky se částečně dochované objevily pod dřevotřískovými deskami, které pracovníci správního oddělení odstranili začátkem letošního roku.

„V současné chvíli s odborníky a restaurátory diskutujeme o nutných úpravách zasedací místnosti, která ve 40. letech minulého století sloužila i jako obřadní síň," prozradil Řeháček. „Stejně jako v případě zasedací místnosti na druhé straně velkého sálu, která prošla rekonstrukcí v loňském roce, budeme se i tady snažit zachovat duch Karla Wintera a zároveň ctít současné potřeby úřadu," dodal tajemník.

Náklady na obnovu zasedací místnosti budou stejně jako v případě místnosti č. 201 zhruba 1 milion korun. Největší položkou budou i v tomto případě restaurátorské práce, výroba nábytku a elektroinstalace. Místnost pro zasedání rady města musí být mimo jiné vybavena nahrávacím zařízením pro záznamy z jednání. Všechny zasedací sály radnice slouží jednání orgánů města, ale hojně využívány jsou i různými neziskovými organizacemi a spolky pro jejich schůzovou činnost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odhalením znaku Jablonec zakončil rok městských oslav
Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města
Budova jablonecké radnice vydala při rekonstrukci další poklady

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace