Práce na jablonecké radnici je pořád hodně

03.07.2019 15:47:17 | Autor: Adéla Říhová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Práce na jablonecké radnici je pořád hodně

Na opravách interiéru a exteriéru jablonecké radnice se pracuje už od roku 2013. Tehdy vznikl nový stavební archiv z bývalé vinárny Boccaccio. Nyní jsou opravené zasedací místnosti, natřená okna a zrekonstruované dveře. Na špici věže se leskne obnovená měděná kupole s hromosvodem, fasáda bude dokončená v srpnu. Opravy u konce však ještě nejsou.

Galerie velkého zasedacího sálu

Velký zasedací sál v novém hávu slouží od loňského roku, nedokončená však zůstala jeho galerie. „K rekonstrukci balkonu chceme přistupovat se stejnou pietou jako k opravám předsednického stolu. Nechceme se zbavit všech stop minulosti. Naopak. Je hezké vidět, že na balkoně zasedacího sálu se sedávalo stejně za 1. republiky, za socialismu i v současnosti," řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček. I proto město znovu využije konsorcia restaurátorů vedeného odborným garantem Janem Hrdinou. „Podíleli se už na obnově zasedacích síní 201 a 203 a s jejich prací byla vysoká spokojenost," dodal.

„Je třeba doplnit veškeré chybějící dílce podle původního vzoru, sklížit a doplnit konstrukce, podlepit uvolněné dýhy, opravit sklopné mechanismy a sedla nalakovat odolným přírodním olejovoskem medového odstínu v polomatném provedení," popsal rozsah oprav Jan Hrdina z konsorcia restaurátorů. Sedadel je na balkoně 42, opravou projde zábradlí, parapety, obložení a oboje dveře. Práce začaly 1. července. „Dnes to, co bude možné, odmontujeme a odvezeme do dílny, kde se nám bude lépe pracovat. Ale třeba dřevěné zábradlí kolem sedadel i ostění galerie musíme opravit na místě," doplnil Hrdina. Galerie by měla být hotová v září, cena za rekonstrukci je stanovená na necelých 370 tisíc korun.

Archivy v bytech

Ve 3. a 4. patře radnice byly v době jejího vzniku malé byty přístupné ze zadního schodiště. Ve třetím patře byly dva o velikosti 1+1, ve 4. pak 2+1 a 4+1. Bydleli zde domovník, správce, topič a nájemce pohostinských podniků. A z těchto bytů se citlivými a jednoduchými úpravami stávají nově archivy odborů. „Svépomocí opravujeme podlahy a výmalbu a využíváme na tyto práce pracovníky VPP," dodal tajemník úřadu.

Minimuzeum ve věži

Od letní sezony si lze opět prohlížet okolí Jablonce z radniční věže. „Po domluvě s JKIC jsme zařadili do prohlídkového okruhu také opravené zasedačky a máme další plán," vysvětlil Marek Řeháček.

V minulosti byla ve věži telefonní a hodinová centrála, místnost pro akumulátory, sklady a spisový archiv. „Při opravě věže se zde vylouply dvě krásné místnosti. Z jedné bychom rádi udělali jakousi retrokancelář a zařídili ji dobovým nábytkem, do vitríny bychom umístili drobnosti, které jsme našli v radnici při opravách, jako jsou razítka, barvy nebo krabička sardinek z NDR," uvedl Řeháček s tím, že by návštěvníci takto viděli, jak se v minulosti úřadovalo. A ve druhé místnosti by byly vystavené modely jizerskohorských rozhleden, které městu darovalo Muzeum skla a bižuterie. „Vzniklo by tak jakési minimuzeum, modely byly k vidění naposledy v roce 2011," doplnil tajemník.

Na odhalení přijede Winterova vnučka

V hale magistrátu se rozzářily křišťálové lucerny dle návrhu Karla Wintera teprve v roce 2017. V době stavby radnice na ně nezbyly peníze. Letos přibude do vstupní haly také pamětní deska radničního architekta. Pochází z dílny akad. soch. Jiřího Dostála a odhalená bude za přítomnosti vnučky Karla Wintera 16. srpna.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Severní strana jablonecké radnice je hotová, změní se i neony kina
Kvůli úniku plynu evakuovali jabloneckou radnici
Radniční fasáda spěje v Jablonci do finiše
Velký zasedací sál na jablonecké radnici je opět v původní podobě
Obnova jablonecké radnice pokračuje venku i uvnitř
Po třech letech je možné vidět Jablonec z radniční věže
Na věži bude nový hromosvod i s replikou ozdobné kopule
Obnova jablonecké radniční fasády pokračuje
Na novou tvář čeká ještě severní strana fasády jablonecké radnice
Rekonstruované zasedací místnosti jsou pýchou jablonecké radnice
Zvelebování jablonecké radnice pokračuje i v létě
Letošní opravy jablonecké radnice přijdou na 14 milionů
Opravy jablonecké radnice budou pokračovat a omezí parkování
Jablonecká radnice se vrací ke stylu architekta Karla Wintera
Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města
Historie jablonecké radnice zůstala pod umakartem
Na jablonecké radnici vyměnili dalších 24 oken

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace