Historie jablonecké radnice zůstala pod umakartem

17.07.2015 16:50:33 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Historie jablonecké radnice zůstala pod umakartem

V průběhu léta bude zahájena postupná obnova jedné z původních zasedacích místností jablonecké radnice. Pod umakartovým obložením zasedací místnosti, které se díky dominantnímu stolu říká „Kulatá", čekalo překvapení v podobě originálních dřevěných prvků s ozdobami. Úprava radničních zasedaček je dalším z kroků k navrácení interiérů radnice do původní podoby navržené architektem Karlem Winterem.

„Zasedací místnosti se naposledy upravovaly někdy v 70. letech a na jejich vybavení je to znát," komentoval primátor města Petr Beitl všudypřítomný umakart i nábytek, který má období své slávy již nenávratně za sebou. „Je naším záměrem vrátit radnici postupně původní lesk a krásu," řekl rozhodně primátor.

V posledních pěti letech došlo postupně k renovaci kanceláří i radničních chodeb, vloni byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný parter radnice, který slouží jako prostor prvního kontaktu občana s radnicí, v suterénu budovy vznikl moderní archiv stavebního úřadu, a v neposlední řadě již několik let probíhá postupná repase radničních oken; připravena je i obnova omítek radniční věže.

Zasedací místnost č. 203 neboli „Kulatá"

Letos přišla na řadu zasedací místnost ve druhém patře radnice, které dominuje kulatý stůl a kde probíhají tiskové konference, výběrová řízení nebo setkání jabloneckých spolků. „Byli jsme příjemně překvapeni, když jsme zjistili, že pod umakartem téměř všechno původní dřevo zůstalo," prozradil tajemník magistrátu Marek Řeháček, který má obnovu zasedací místnosti na starosti. Pod umakartovým obložením se skrýval nejen původní dubový dýhovaný stůl, ale i obklady oken s ozdobnými větracími mřížkami. „Okenní parapety kryl rovněž umakart. Po jeho odstranění jsme zjistili, že byly původně mramorové. Bohužel, dochoval se jenom jeden mramorový parapet a ten je prasklý," řekl tajemník Řeháček a dodává, že se počítá i s obnovou tohoto detailu místnosti.

Na obnovu „Kulaté" zasedací místnosti má nyní jablonecká radnice zastupitelstvem schváleno 300 000 korun. V místnosti se bude měnit elektroinstalace, dojde na repasi dveří a budou se restaurovat původní dřevěné prvky. „Necháme dodělat chybějící parapety i dřevěné kryty topení, původní stůl necháme pouze opravit. Je krásný, historický a vyrobený na míru místnosti, bylo by škoda na něm cokoliv měnit, i drobné šrámy na něm jsou svědky minulosti" konstatoval tajemník. Pod starým prošlapaným kobercem jsou parkety, které se nechají pouze opravit.

Pracovat budou odborníci i pracovníci VPP

„Truhlářské nebo podlahářské práce poptáme u odborných firem, ale pro zednické a malířské činnosti samozřejmě využijeme i údržbáře z řad našich pracovníků veřejně prospěšných prací, kteří se již při práci na radnici osvědčili," uzavřel Řeháček. Zasedací místnost by měla být hotová do konce letošního roku.

Velký sál přijde na řadu příště

Ve druhém patře v průčelí radnice směrem do náměstí je kromě „Kulaté" zasedací místnosti ještě velký sál, kde probíhají jednání zastupitelstva a zasedací místnost č. 201, kde jedná městská rada. Velký sál a zasedačka č. 201 jsou také poznamenány nepříliš vhodnými úpravami. „I zde vládne dřevotříska, ale vzhledem k současné zkušenosti se dá předpokládat, že i tady zůstal pod povrchem původní ráz místností zčásti zachován," doufá tajemník jabloneckého magistrátu a dodává, že na další úpravy dojde v příštích letech.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace