Na věži bude nový hromosvod i s replikou ozdobné kopule

28.05.2018 16:00:00 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Na věži bude nový hromosvod i s replikou ozdobné kopule

Opravy radniční fasády jsou v plném proudu a pokračují zdárně podle stanoveného harmonogramu. V úterý 29. května se s pomocí jeřábu bude na věž usazovat hromosvod zakončený ozdobnou kopulí, replikou té původní.

Pověstnou třešničkou na dortu letošní rekonstrukce radniční fasády bude usazování hromosvodu, který bude zakončený ozdobnou kupolí. „Usadit se dá jedině zvenku, proto na tuto práci máme objednaný velký jeřáb," vysvětluje náměstek primátora pro rozvoj města Lukáš Pleticha. Kupole velká 75 cm, je z mědi, hromosvod je nerezový, a pro radnici ji podle dobových výkresů zhotovilo Klempířství Resl. Město za hromosvod s kopulí a jejich instalaci zaplatí milion korun.

„Nejprve klempířská firma demontuje současný hromosvod a rozkryje vrchol věže. Uvolní trubkový prostup střechou a připraví základ pro nový hromosvod," popisuje úterní dopolední práce Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu s tím, že ve stejnou dobu se přistaví a rozloží velký jeřáb. „S jeho pomocí se po poledni přesune nová kopule a její součásti na střechu, věže, kde hromosvod včetně ozdobné kopule osadí firma Indelec," dodává.

„Žádáme proto, aby v úterý dávali všichni, kdo se budou pohybovat v ulici na západní straně radnice o zvýšenou pozornost. Vyhněte se prostoru od vchodu do klenotnictví až po roh radnice směrem ke kinu. Pětimetrový průjezd ulicí bude zachovaný," nabádá k opatrnosti Pleticha.

Na opravách radniční fasády pracuje město od roku 2016, radniční okna intenzívně opravovala už od roku 2011. Zatímco okna jsou již dokončena, na fasádě se stále pracuje. Proměnou prošla nejprve západní strana a věž, jejíž dokončení ohrozily nečekané statické problémy související s technologií betonů ze třicátých let minulého století. Finální fasádu získala věž v roce 2017, nyní se opravuje její interiér. Letos se pokračuje ve vloni započatých pracích na jižní a východní straně radniční budovy. Severní strana, kde je tak vchod do kina Radnice, přijde na řadu pravděpodobně příští rok.

Harmonogram osazení hromosvodu 29. května:
• 8-12 hodin - demontáž hromosvodu a příprava na usazení nového.
• 9-12 hodin - přistavení a rozložení jeřábu.
• 12-13 hodin - přesun kopule a jejich dílů pomocí jeřábu na střechu věže. Usazení jímače a montáž hrotu jímače.
• 13-15 hodin - složení jeřábu a jeho odjezd

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Architektura ve službách první republiky k vidění na jablonecké radnici
Obnova jablonecké radniční fasády pokračuje
Chystají obnovu zasedacího sálu 202 na jablonecké radnici

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace