Zaostřeno na Jizerky již potřinácté, nadace vyhlásila další ročník

11.04.2023 18:06:01 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jizerské hory

Zaostřeno na Jizerky již potřinácté, nadace vyhlásila další ročník

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila v těchto dnech třináctý ročník populární fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Hledá tak nejkrásnější snímky Jizerských hor, ze kterých sestaví oblíbený benefiční kalendář.

Své snímky můžete zasílat až do 2. června na email info@nadaceivanadejmala.cz a zároveň vyvolané poštou na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3. Z došlých fotografií vybere odborná porota širší výstavní kolekci, která bude k vidění po celý rok na různých místech nejen Libereckého kraje, nejpovedenější snímky se objeví v kalendáři Zaostřeno na Jizerky 2024. Jejich autoři obdrží hodnotné ceny od společnosti Canon i od samotné nadace.

„V letošním roce oslaví naše nadace 30 let své existence a fotosoutěž k nám již neodmyslitelně patří. Jsem rád, že jsme zde založili pěknou tradici, která má i dobročinný charakter. Výtěžek z prodeje kalendářů totiž putuje na projekty pomáhající přírodě," řekl Ondřej Petrovský, ředitel nadace. Každý soutěžící může zaslat až čtyři snímky Jizerských hor elektronicky i papírově s velikostí delší strany minimálně 28 cm. Fotografie na výšku budou sice hodnoceny, ale nemohou se dostat do kalendáře, volte tedy raději formát na šířku.

Každým rokem se sejde kolem 200 snímků od přibližně 50 autorů včetně zahraničních. Celkově se tak sešlo již 2 349 fotografií Jizerských hor ze všech možných pohledů na ně. „Vím, že některá místa táhnou fotografy pro svou magickou krásu, jiná zas pro jejich tajemnost a v každém ročním období nabízejí jiný úhel pohledu. Ze zkušeností však vím, že nejméně fotografií chodí těch letních, tak zvláště za toto roční období budeme rádi," upozornil Petrovský.

Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky dosáhl loni rekordního nákladu 2 100 výtisků, přesto se vyprodal již před Vánoci. Od počátku fotosoutěže jich nadace nechala vytisknout 17 600 a s navýšením nákladu počítá i letos. Výtěžek z jejich prodeje poputuje na výsadby druhově rozmanitých lesů a záchranu rašeliniště v nejcennější části Jizerských hor. V minulosti už peníze pomohly s výsadbou desítek tisíc sazenic původních stromků do Jizerských hor i jejich okolí, s obnovou návštěvnické infrastruktury, či se zprůchodněním horního toku Smědé. „Zájem lidí o fotosoutěž i benefiční kalendáře mě těší a ukazuje to, že lidé na Jizerky nejen rádi hledí a navštěvují je, ale jsou ochotni jim tímto i pomoci," vysvětlil Petrovský.

Do výstavní kolekce se dostane nad rámec hodnocení odbornou porotou i jeden snímek, který vybere široká veřejnost v průběhu internetového hlasování, které bude probíhat po celou dobu letních prázdnin. Krom oceněných vítězů obdrží každý soutěžící jako poděkování jeden výtisk kalendáře a vyhlášení výsledků s vernisáží proběhne v září tohoto roku.

„Už nyní se opětovně těším na fotografie Jizerek, které k nám dorazí. Každoročně mě nepřestává překvapovat, která místa v horách ještě neznám a nebo jak se dají zachytit i ta notoricky známá. Ukazuje se, že naše relativně malé pohoří je neobyčejně rozmanité. Od vrcholových rašelinišť, přes strmé a monumentální skalní vyhlídky, mohutné bukové lesy i okouzlující přírodní fenomény až po rostlinné i zvířecí obyvatele. Naším posláním a ostatně i celé fotosoutěže je zachovat tyto krásy i pro budoucí generace a já již nyní děkuji všem soutěžícím, že nám s tím pomáhají," uzavřel Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023 bude opět pomáhat přírodě
Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky startuje již podvanácté
Tůně, mokřady, lesy i ekologická výchova. Tak nadace pomohla přírodě
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2022 byl představen veřejnosti
Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky pomáhá již podesáté
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021
Benefiční kalendář pomůže Jizerským horám
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2020
Nadace představila kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019
Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky 2018 opět v Babylonu
Výstava Zaostřeno na Jizerky opět představuje nejkrásnější fotografie
Lidé vybrali nejkrásnější snímek Jizerek roku 2017
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017 opět pomůže Jizerským horám
Výstavu Zaostřeno na Jizerky 2016 zahájili vernisáží v Babylonu
Lidé vybrali nejhezčí fotku v soutěži Zaostřeno na Jizerky
Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace