Lidé vybrali nejhezčí fotku v soutěži Zaostřeno na Jizerky

23.09.2016 21:03:05 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jizerské hory

Lidé vybrali nejhezčí fotku v soutěži Zaostřeno na Jizerky

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky již zná vítěze v kategorii hlasování veřejnosti. Stal se jím snímek Jiřího Fejkla s názvem Přes kameny. Po celou dobu letních prázdnin probíhalo hlasování na internetových stránkách. Postupně se zde představilo 209 fotografií od 58 autorů, kteří své snímky do soutěže zaslali.

Nejdříve proběhlo osm kol a z každého postoupily do finále dvě nejlépe hodnocené fotografie. Těchto 16 snímků se pak utkalo mezi sebou v závěrečném čtrnáctidenním hlasování. „Celkem bylo odevzdáno skoro 9 000 hlasů, a tak obrovský zájem mě opravdu mile překvapil. Je vidět, že lidé se o přírodu stále zajímají a rádi si prohlédnou krásné pohledy, které Jizerské hory nabízejí. Obrovskou zásluhu na tom mají samozřejmě samotní fotografové, neboť ti dokáží zachytit objektivem i to, čeho si běžný návštěvník hor nemusí ani všimnout," řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerkých hor, která tuto akci pořádá již pošesté.

Celá soutěž však tímto rozhodně nekončí. Do hodnocení došlých snímků se ihned po červnové uzávěrce pustila i odborná porota složená z řad fotografů i zástupců nadace. Ta měla před sebou velice náročný úkol vybrat nejen 37 snímků, ze kterých bude sestavena putovní výstava, ale i 13 těch opravdu nejkrásnějších. Z nich nadace připravuje k vydání kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017. Ten bude poprvé představen na vernisáži výstavy, která se uskuteční 13. října v libereckém Centru Babylon. Autoři snímků, které naleznou své prestižní místo v kalendáři, budou navíc odměněni hodnotnými cenami od společnosti Canon. A jako poděkování předá nadace jeden kalendář každému účastníkovi soutěže. „Řekl bych, že každým rokem to má porota těžší, neboť kvalita přihlášených fotografií stále stoupá. Myslím si však, že jako vždy vybrali opravdu skvěle a připravovaný kalendář stojí za to. Věřím, že ho lidé opět ocení a bude se líbit. Jeho nákupem nám zároveň pomohou s obnovou Jizerek," vysvětlil Petrovský.

Výtěžek z prodeje kalendářů totiž putuje zpět do Jizerských hor. V minulosti pomohl například s výsadbou skoro 84 000 sazenic buků, dubů a jedlí. V loňském roce zas peníze přispěly na opravu poničených turistických stezek. Letos nadace v podpoře oprav stezek pokračuje, ale zároveň se zaměřuje i na nápravu vodního režimu v krajině. Konkrétně pak na dříve nevhodně odvodněné rašeliniště v přírodní rezervaci Nová louka. Projekty získají díky Jizersko-ještědskému horskému spolku podporu z prostředků EU, ale nadace se zavázala, že uhradí spolufinancování ve výši 15 procent, což je dohromady přes půl miliónu korun. „Onu přidanou hodnotu fotosoutěže v podobě pomoci Jizerským horám považuji za velice důležitou a celé akci to dává další smysl. Lidé se tak nejen pokochají krásnými snímky, ale zároveň mohou zakoupením kalendáře i pomoci," doplnil Petrovský.

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena již v roce 2011 a s nápadem na její pořádání přišel předseda správní rady nadace František Pelc. Za její historii dorazilo přes 1 200 fotografií. Kalendářů Zaostřeno na Jizerky, které jsou hlavním výstupem celé soutěže, se od počátku vydalo již na 7 000 kusů. Jen v minulém roce jich nadace nechala vytisknout 1 400 a prakticky všechny výtisky byly rozebrány. „Velice mě těší stále rostoucí zájem o kalendář a letos jsme náklad ještě navýšili. Lidé oceňují nejen nádherné snímky, ale i to že je sestaven z fotografií různých autorů a každý má trochu jiné nahlížení na Jizerské hory," dodal Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace