Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky pomáhá již podesáté

12.11.2020 21:08:22 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jizerské hory

Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky pomáhá již podesáté

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vydala benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021. Výtěžek z jeho prodeje věnuje na projekty pomáhající Jizerským horám. Prodej začal koncem září a lidé už nakoupili více jak polovinu z letošního nákladu, který byl 1 800 kusů.

Kalendář vzešel z fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky, kterou pořádá nadace již podesáté. Od března do června mohli nadšení fotografové zasílat své snímky Jizerských hor, kterých se letos sešlo celkem 208 od 52 autorů.

Odborná porota vybrala 35 z nich do výstavní kolekce a o jednom snímku hlasovala na internetu i široká veřejnost po celou dobu letních prázdnin. Výstava je putovní a postupně se představí v řadě obcí nejen Libereckého kraje ale například i v Polsku, její součástí je i soutěžní kvíz o knihu O věčných proměnách lesa od Siegfrieda Weisse.

Hlavním výstupem je však benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021, který se skládá z 13 nejlepších fotografií, které vybrala odborná porota. Výtěžek z jeho prodeje věnuje nadace každým rokem na projekty pomáhající Jizerským horám. Díky tomu mohla v minulosti podpořit obnovu návštěvnické infrastruktury, záchranu rašeliniště na Nové Louce, výsadbu desítek tisíc původních dřevin na vrcholky těchto hor nebo vybudování rybího přechodu na Smědé. „Fotosoutěž se stala tradiční záležitostí a těší mě, že je o kalendář stále větší zájem. Jeho náklad se od počátku více jak zdvojnásobil a pro rok 2021 vydáváme 1 800 kusů z čehož je více jak jeden tisíc již prodaných," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Fotografie z kalendáře Zaostřeno na Jizerky 2021 Benefiční kalendáře ve formátu A2 je možné objednávat za cenu 300 Kč prostřednictvím internetových stránek www.nadaceivanadejmala.cz případně emailem nebo telefonicky.

Výtěžek nadace věnuje stejně jako v loňském roce na projekt obnovy evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, který má za cíl zachránit necitlivě odvodněná rašeliniště a výsadbu původních dřevin do samého srdce Jizerských hor. Ten realizuje Jizersko-ještědský horský spolek a nadace zajišťuje spolufinancování k získané dotaci.

Zlepší se tak nejen druhové složení místních lesů, které obohatí 14 100 sazenic stromů, ale díky vybudovaným přehrážkám v melioračních příkopech se významně zlepší schopnost krajiny zadržovat vodu. „Věřím, že se i díky prodeji kalendářů podaří získat dostatek prostředků tak, aby mohl být celý projekt zdárně dokončen," sdělil Petrovský.

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody funguje již od roku 1993 a je významnou celostátně působící nadací v oblasti životního prostředí. Chrání a obnovuje přírodní prostředí a motivuje k tomu i širokou veřejnost. Podporuje projekty na ochranu a obnovu hodnot přírodního a krajinného prostředí. Svou pozornost v současné době zaměřuje na nápravu vodního režimu v krajině, obnovu stabilních lesních ekosystémů a ochranu cenných přírodních lokalit. „Naší vizí je čisté, přirozené, druhově rozmanité přírodní a krajinné prostředí a společnost, která dodržuje principy trvale udržitelného života," doplnil Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021
Blíží se závěrka fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky
Desátý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen
Benefiční kalendář pomůže Jizerským horám
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2020
Nadace pomáhá Jizerským horám již 25 let
Nadace představila kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019
Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky 2018 opět v Babylonu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Spustili registraci na čtvrtou očkovací dávku proti koronaviru
V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
Obrazem: Velké Hamry v derby krajského přeboru přehrály Pěnčín
Horké léto ve Smržovce aneb Eurion 2022
Liberečtí policisté zachránili lidský život

Nejčtenější články

15.08.: V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace