Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor

10.10.2015 08:59:48 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj

Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor

Během čtvrteční vernisáže výstavy Zaostřeno na Jizerky byly v libereckém Centru Babylon představeny nejlepší fotografie Jizerských hor. Vybírala je odborná porota ze snímků zaslaných do fotografické soutěže, kterou vyhlásila Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Přidala se k nim i jedna, která vzešla z internetového hlasování veřejnosti. Na akci dorazilo přes 80 lidí a to nejen z řad fotografů, ale i dalších milovníků Jizerských hor.

„Soutěž pořádáme již popáté a zájem lidí každým rokem stoupá. Věřím, že výstava přiblíží co nejvíce lidem krásy Jizerských hor a uvědomí si tak potřebnost jejich ochrany," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Pokřtěn byl i kalendář Zaostřeno na Jizerky 2016, který vzešel z nejlepších vystavených fotografií. Všichni autoři, kteří do soutěže zaslali svůj snímek, ho obdrželi jako poděkování za účast. Další si ho mohou zakoupit za 300 Kč s tím, že výtěžek z jeho prodeje putuje zpátky do Jizerských hor. Kalendář je možné si objednávat u nadace telefonicky (605 701 503), emailem jizerky@ecn.cz nebo osobně v liberecké kanceláři Matoušova 453/21. „Loňský náklad 1 400 kusů byl rozebrán prakticky do posledního a pevně věřím, že tomu tak bude i nyní. Lidem jejich příspěvek na Jizerky budou doma připomínat krásné i netradičními pohledy na toto pohoří. Některé firmy si na něj nechaly dotisknout své logo a používají ho jako poděkování svým partnerům," vysvětlil Petrovský.

Svítání na Jizerce - vítězná fotografie<br />Autor: Jaroslav Moravec Porota vybrala i absolutního vítěze, kterým se stal Jaroslav Moravec se svým snímkem Svítání na Jizerce. Fotografie zavedou návštěvníky výstavy na nejrůznější zákoutí Jizerských hor, nabízí pohledy tradiční i zcela neznámé ve všech ročních obdobích. V prostorách Centra Babylon bude výstava k vidění až do konce října. V listopadu se přesune do obchodního centra Forum Liberec a následně do vybraných obcí Libereckého kraje. Na výstavu se žádné vstupné nevybírá a organizátoři již připravují vyhlášení dalšího ročníku.

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena již v roce 2011 a za její historii poslali fotografové již přes 800 snímků a vytištěno bylo 5 500 kalendářů. Výtěžek z jejich prodeje byl využit na výsadby původních druhů dřevin v Jizerských horách. „I díky tomu bylo za poslední roky do Jizerských hor vysázeno necelých 84 tisíc sazeniček například buků, dubů nebo jedlí, které mají své nezastupitelné místo v druhové skladbě jizerskohorských lesů. Druhově i věkově rozmanitý les je nezbytný pro jeho dlouhodobou stabilitu a i přes vyšší náklady při jeho obnově, jsme přesvědčeni, že je to cesta správným směrem," řekl Petrovský.

Petra Menclová, která zasedala v porotě již od počátku, se focení věnuje od roku 2005, a k celé soutěži řekla: „I letos dorazilo velké množství snímků, mezi kterými převládaly podzimní a zimní motivy. Není se čemu divit, tato roční období s častými změnami počasí dokáží krajinářským fotografům připravit opravdu krásnou podívanou. Často jsme tak svědky hry světla a stínů, kdy si na nebi mezi těžkými temnými mraky hledají skulinky jemné paprsky a osvětlují louky, lesy či skály. Východ slunce zase příjemně okoření ranní mlhy, které fotografiím dodají nezaměnitelnou atmosféru a správný náboj. Krajinář musí být trpělivý a často se vrací s nepořízenou, na kost promočený. Je opravdovým lovcem světla."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky 2015 proběhne v Babylonu
Veřejnost vybrala nejkrásnější fotografii Jizerských hor
Obnovený úsek řeky Smědé je otevřen
Výstava fotografií Zaostřeno na Jizerky se opět vrátila do Liberce
Lidé pomáhají Jizerským horám nákupem kalendářů

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Nejčtenější články

21.02.: Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
21.02.: Maloskalští volejbalisté se přibližují kvalifikaci o I. ligu
21.02.: Čtyři zlaté medaile mladšího žactva zůstaly v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace