Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor

10.10.2015 08:59:48 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj

Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor

Během čtvrteční vernisáže výstavy Zaostřeno na Jizerky byly v libereckém Centru Babylon představeny nejlepší fotografie Jizerských hor. Vybírala je odborná porota ze snímků zaslaných do fotografické soutěže, kterou vyhlásila Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Přidala se k nim i jedna, která vzešla z internetového hlasování veřejnosti. Na akci dorazilo přes 80 lidí a to nejen z řad fotografů, ale i dalších milovníků Jizerských hor.

„Soutěž pořádáme již popáté a zájem lidí každým rokem stoupá. Věřím, že výstava přiblíží co nejvíce lidem krásy Jizerských hor a uvědomí si tak potřebnost jejich ochrany," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Pokřtěn byl i kalendář Zaostřeno na Jizerky 2016, který vzešel z nejlepších vystavených fotografií. Všichni autoři, kteří do soutěže zaslali svůj snímek, ho obdrželi jako poděkování za účast. Další si ho mohou zakoupit za 300 Kč s tím, že výtěžek z jeho prodeje putuje zpátky do Jizerských hor. Kalendář je možné si objednávat u nadace telefonicky (605 701 503), emailem jizerky@ecn.cz nebo osobně v liberecké kanceláři Matoušova 453/21. „Loňský náklad 1 400 kusů byl rozebrán prakticky do posledního a pevně věřím, že tomu tak bude i nyní. Lidem jejich příspěvek na Jizerky budou doma připomínat krásné i netradičními pohledy na toto pohoří. Některé firmy si na něj nechaly dotisknout své logo a používají ho jako poděkování svým partnerům," vysvětlil Petrovský.

Svítání na Jizerce - vítězná fotografie<br />Autor: Jaroslav Moravec Porota vybrala i absolutního vítěze, kterým se stal Jaroslav Moravec se svým snímkem Svítání na Jizerce. Fotografie zavedou návštěvníky výstavy na nejrůznější zákoutí Jizerských hor, nabízí pohledy tradiční i zcela neznámé ve všech ročních obdobích. V prostorách Centra Babylon bude výstava k vidění až do konce října. V listopadu se přesune do obchodního centra Forum Liberec a následně do vybraných obcí Libereckého kraje. Na výstavu se žádné vstupné nevybírá a organizátoři již připravují vyhlášení dalšího ročníku.

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena již v roce 2011 a za její historii poslali fotografové již přes 800 snímků a vytištěno bylo 5 500 kalendářů. Výtěžek z jejich prodeje byl využit na výsadby původních druhů dřevin v Jizerských horách. „I díky tomu bylo za poslední roky do Jizerských hor vysázeno necelých 84 tisíc sazeniček například buků, dubů nebo jedlí, které mají své nezastupitelné místo v druhové skladbě jizerskohorských lesů. Druhově i věkově rozmanitý les je nezbytný pro jeho dlouhodobou stabilitu a i přes vyšší náklady při jeho obnově, jsme přesvědčeni, že je to cesta správným směrem," řekl Petrovský.

Petra Menclová, která zasedala v porotě již od počátku, se focení věnuje od roku 2005, a k celé soutěži řekla: „I letos dorazilo velké množství snímků, mezi kterými převládaly podzimní a zimní motivy. Není se čemu divit, tato roční období s častými změnami počasí dokáží krajinářským fotografům připravit opravdu krásnou podívanou. Často jsme tak svědky hry světla a stínů, kdy si na nebi mezi těžkými temnými mraky hledají skulinky jemné paprsky a osvětlují louky, lesy či skály. Východ slunce zase příjemně okoření ranní mlhy, které fotografiím dodají nezaměnitelnou atmosféru a správný náboj. Krajinář musí být trpělivý a často se vrací s nepořízenou, na kost promočený. Je opravdovým lovcem světla."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky 2015 proběhne v Babylonu
Veřejnost vybrala nejkrásnější fotografii Jizerských hor
Obnovený úsek řeky Smědé je otevřen
Výstava fotografií Zaostřeno na Jizerky se opět vrátila do Liberce
Lidé pomáhají Jizerským horám nákupem kalendářů

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánovaná uzavírka od 15. července v Jablonci nad Nisou

Úplná uzavírka bude platit v ulici U Hřiště v jabloneckém Mšeně, a to u fotbalového hřiště za parkovištěm. V době od 15. července do 9. srpna se tu bude opravovat dlážděný retardér.

Nové trasy v audioprůvodci SmartGuide po Geoparku Český ráj

Společnost Geopark Český ráj, o. p. s., ve spolupráci s platformou SmartGuide rozšířila nabídku zajímavých výletů po Geoparku UNESCO Český ráj o další návrhy tras, které vedou v méně turisticky navštěvovaných oblastech Českého ráje. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu
Jablonec úspěšně investuje do svého rozvoje
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k polovině července
Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Nejčtenější články

17.07.: V Jablonci hořel dům v Růžové ulici
16.07.: Jubilejní desátý Pelechovský pohár kořistí pořadatelů z Proseče
17.07.: Střípky Městské policie Jablonec z druhého červencového víkendu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace