Začíná SP v severské kombinaci i s českým triem Pažout, Portyk, Vytrval

24.11.2021 11:45:17 | Autor: Václav Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Liberecký kraj

Začíná SP v severské kombinaci i s českým triem Pažout, Portyk, Vytrval

V pátek 26. listopadu zahájí tradičně ve finském středisku Ruka u Kuusama nový ročník Světového poháru v severské kombinaci. Do premiérového ze tří individuálních startů tam vstoupí také trojice českých reprezentantů Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval. Až do neděle jsou na programu tři závody, v nichž se sdruženáři představí shodně na můstku HS142, a po úvodní běžecké trati na 5 km poté dvakrát absolvují 10 km.

Trojlístek závodníků Dukly Liberec má za sebou více než týden dlouhé soustředění za polárním kruhem v Rovaniemi, kde našel velice kvalitní podmínky nejen pro běžeckou, ale zejména pro skokanskou část přípravy. Koncem minulého týdne se však už reprezentanti přesunuli do 200 kilometrů vzdáleného areálu Ruka k závěrečnému ladění formy.

Zdravotní problémy ovlivnily přípravu

„Do Ruky jsme se vydali o dva dny dříve, neboť jsme dostali informaci, že pořadatelé nás tam nechají skákat na můstku HS142. Dva dny nám, bohužel, foukal silný vítr, takže jsme neskákali, ale i tak si kluci velký můstek několikrát vyzkoušeli. Zdravotně jsou aktuálně všichni v pořádku, ale je jasné, že z letního a podzimního období, kdy měli nejrůznější zdravotní problémy, si nesou určitý tréninkový výpadek. Postupně se však vynasnažíme manko dohnat," uvedl reprezentační trenér Marek Šablatura.

Ondřej Pažout si nejprve při fotbálku rozsekl o branku hlavu, ale hůř dopadl při skokanském tréninku na Ještědu, kdy na můstku K120 přeletěl kritický bod a při pádu si naštípl kotrč. Jan Vytrval utrpěl na podzim těžký výron kotníku, a když se z něj vyléčil, onemocněl virózou a přišel tak o soustředění na ledovci. Nejkomplikovanější však byl stav Tomáše Portyka, jenž si dlouhodobě stěžoval na únavu, ztrátu energie a vyčerpání organismu. Podstoupil bezpočet lékařských testů a vyšetření a dokonce mu byly odebrány vzorky kostní dřeně. Prospěl mu nakonec několikatýdenní fyzický i psychický odpočinek.

Alespoň dva do dvacítky

„Byl bych rád, kdyby v některém z úvodních závodů skončili alespoň dva naši reprezentanti do dvacátého místa, a samozřejmě pozice v elitní desítce by byla super! Zranění a nemoci sice bereme v potaz, ale nechceme si dávat malé cíle. Hodně bude záležet na tom, jak se klukům vydaří skokanská část. Tomáš Portyk má stabilní formu a na můstku se mu dařilo lépe než všem Finům, s nimiž jsme trénovali, a s výjimkou suverénního letce Rjoty Jamamota se vyrovnal i Japoncům. Slabší to u něj možná ještě bude v běžecké části. Také Honza Vytrval na sobě hodně zapracoval, zlepšil se a dokázal, že může skákat daleko. Zatím se poněkud trápí Ondra Pažout. Od Letní Grand Prix má problémy s nájezdovým postavením a těžištěm, ale na ideální řešení musí přijít sám. Můstek v Ruce je jeho oblíbený, a tak věřím, že zde opět zabojuje," komentoval aktuální výkonnost Marek Šablatura.

Leccos o ambicích jeho svěřenců naznačí už provizorní kolo, které je na můstku HS142 naplánováno na čtvrtek 25. listopadu.

Závody Světového poháru v Ruce se konají za stejných epidemických pravidel jako před rokem. Čeští sdruženáři jsou však kompletně naočkovaní, a tak se jich opakované PCR testy po dvou dnech netýkají. Před udělením vstupní akreditace ve Finsku však i oni museli absolvovat PCR test s tak „hlubokým výtěrem", který si prý budou hodně dlouho pamatovat.

Druhá skupina směr Nižnyj Tagil

Soustředění v Rovaniemi na prvním sněhu se až do pondělí 22.listopadu zúčastnila také druhá skupina českých reprezentantů.

„Byli v ní senior Lukáš Daněk, junioři Jiří Konvalinka s Janem Šimkem a společnou přípravu s muži absolvovala také sdruženářka Tereza Koldovská. Trojice Daněk, Konvalinka a Šimek ve středu 24. listopadu odlétá na závody Kontinentálního poháru do ruského střediska Nižnyj Tagil. Koldovskou čeká naopak závěrečný trénink na premiéru ve Světovém poháru žen 3. prosince v norském Lillehammeru," upřesnil Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Lukáš Daněk získal premiérový titul v letní severské kombinaci
Na český sdruženářský trůn letos poprvé usedl Ondřej Pažout
Youth Cup v Harrachově přinesl vítězství i mladým českým sdruženářům
Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár
Letní šampionát sdruženářů vyhrál Kupczak, titul ale patří Portykovi
Sdruženáři stihnou o víkendu v Lomnici a Jilemnici letní šampionát
Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře
JKL Desná vyhlášen nejúspěšnějším oddílem za sezonu
Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hejtman Libereckého kraje bude opět odpovídat online

Ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz hejtmanovi Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce hejtmana Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve čtvrtek 2. prosince v 19 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již po jednačtyřicáté.

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj vydává ročenku, která hodnotí uplynulých 12 měsíců
Město Jablonec nad Nisou prodává pozemky v elektronických aukcích
U Kauflandu v Turnovské ulici v Jablonci se rozsvítily semafory
Prosincový program akcí v jabloneckém Eurocentru
Na Liberecku už třetí rok po sobě vysadili u silnic nejvíce stromů

Nejčtenější články

30.11.: U Zásady zapadl ve sněhu autobus
01.12.: Dvě auta se srazila na sněhu v Bratříkově
30.11.: Odstoupivšího zastupitele Petra Beitla ve funkci nahradil Petr Židek

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace