Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok

11.12.2019 11:49:34 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Liberecký kraj

Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok

Dvě úvodní zastavení Světového poháru sdruženářů zavedla tradičně jeho účastníky do Skandinávie. Ve finském areálu Ruka a v norském Lillehammeru současně s novou sezonou začal boj o navrácení prestiže české severské kombinace, která výsledkově hodně utrpěla v minulém ročníku.

Jedním z důsledků byla redukce počtu závodníků v seriálu Světového poháru na dva. Nad aktuálními výkony Tomáše Portyka a Ondřeje Pažouta není zatím důvod jásat, ale pozitivní posun určitě nastal. Především se ukázalo, že když dobře zaskáčí, mohou pravidelně bodovat a v Portykově případě také usilovat minimálně o druhou desítku.

„Nebudu teď přehnaně chválit, ale nemám ani důvod být negativní. Kluci určitě nezklamali. Důležité je, že jsme ani v jednom závodě nezaznamenali žádný výkonnostní propadák. Někdo možná očekával víc, ale snažíme se jít postupnými kroky, pracujeme na tom, ale zatím ještě nemůžeme čekat top výsledky. Začátek Světového poháru ve Finsku je vzhledem k tamním klimatickým podmínkám vždy náročný, i když jsme se v této oblasti připravovali," ohlíží se za severským turné trenér Marek Šablatura.

Trenér Marek Šablatura<br />Autor: Ivana Roháčková Nové boty i nové pojetí

Ze Severu se čeští reprezentanti tentokrát vrátili s pěti bodovanými umístěními a zejména Portykova třináctá příčka v Ruce byla velkým příslibem. Paradoxně lze tuto bilanci hodnotit lépe než Portykovo loňské čtvrté místo ve finské premiéře, neboť hned po něm na něj padl ve skokanské části psychický útlum, jehož se až do konce sezony nezbavil. Nyní vše nasvědčuje tomu, že kritickou část své kariéry úspěšně přestál a je opět na cestě vzhůru. Navíc se už může opřít i o kvalitní běh, v němž patří ke dvacítce elitních běžců. Vyhlášeným skokanem je Ondřej Pažout, jenž v letošní Letní Grand Prix pravidelně atakoval desítku nejlepších, ale v Ruce ani v Lillehammeru mu úvodní závod na můstku také příliš nevyšel.

„Hodně o tom s oběma diskutujeme, proč se skokansky zlepší až po úvodním závodu. U Ondry to je tím, že začátek závěrečné přípravy na Severu mu tolik nevyšel. Paradoxně i přes velice vydařené léto se u něj při přechodu na sníh projevila menší sebedůvěra ve vlastní schopnosti. Měli jsme určité problémy s materiálem, neseděly mu boty, navíc teď skáče na ´letních´ lyžích. Intenzivně však pracuje na zlepšení a poslední závod v Lillehammeru už byl z jeho strany vydařený. U Tomáše je situace opačná. Letní sezona se mu příliš nevydařila, ale postupně se jeho skokanské výkony lepšily. Je třeba vzít do úvahy i to, že v poslední době jsme hodně pracovali na změně skokanského pojetí, které měl od počátku kariéry zafixované. Hodně v tomto směru pokročil, ale přece jen ještě nemá plně zažité všechny automatismy a v prvních závodech na něm byla vidět nervozita," vysvětluje proměnlivost skokanské formy Marek Šablatura.

Tisková konference

Přenést uvolněnost z tréninku

Tomáš Portyk obsadil v Ruce 33., 13. a 32. místo. Po výborném umístění ve druhé, závodě se čekal podobný útok také o den později. Jenže kvůli větru se neskákalo, a tak se do započítávaly výsledky z provizorního kola, které se konalo tři dny předtím - a v něm se Čechům nedařilo. V Lillehammeru se zejména zásluhou běžeckých výkonů prosadil na bodovanou 29. a 25. příčku.

„Mírná spokojenost převládá - hlavně s běžeckými výkony, ale skoky zatím nejsou vyrovnané. Všechno je však třeba řešit postupně a trpělivě. V minulé sezoně se mi na můstku nedařilo. Teď pracujeme intenzivně na změnách, které by měly výkonnosti pomoci. Konkurence je na tom skokansky výborně, ale když se nám podaří dobrý skok, jsme schopni být v průběžném pořadí od desátého do dvacátého místa a z toho už se dá hezky zazávodit. Pokrok je u mne vidět a myslím, že už chybí jen kousek. Vnímám poněkud jinak rozdíl, zda jde o trénink, nebo o závod - v závodě ještě nedokážu být vždy tak uvolněný jako v tréninku. Je to záležitost psychiky. Chci skočit hodně daleko, ale někdy je to ´velké chtění´ na škodu. Každopádně proti uplynulé sezoně jsem mnohem klidnější. Doufám, že se mi podaří co nejdříve superskok a naváže na to stabilní forma," přeje si Tomáš Portyk.

Body vzala náročná trať

Ondřej Pažout se dvakrát bodově prosadil v Ruce, když skončil na 30., 27. a 31. příčce. V Lillehammeru byl nejprve 37., ale vyšel mu skokansky výborně druhý závod. Desátá pozice avizovala naději na bodované umístění, nakonec z toho však vzešlo „jen" 33. místo.

„V Lillehammeru mi to na můstku vyšlo, ale běžecký okruh je tam jednoznačně nejtěžší z celého Světového poháru, navíc dost sněžilo a trať se bořila. Jelo se mi špatně, ztrácel jsem a do třicítky jsem se nevešel. Můj skokanský projev na začátku seriálu v Ruce nebyl takový, jak bych si představoval. Důležité však bylo, že výkony měly vzestupnou tendenci. Také běžecky jsem se cítil dobře a v prvních dvou závodech jsem získal body, takže celkově hodnotím Finsko pozitivně. V Lillehammeru se mi skokansky úplně nevydařil úvodní závod. Přitom z léta vím, že jsem schopný skákat kolem desítky. Když se mi to jednou, dvakrát nepovede, je to pro mne těžší srovnat se s tím v hlavě a věřit si. Doufám, že se mi při dalších akcích podaří na můstku úspěšná série a forma se stabilizuje," říká Ondřej Pažout.

Nejbližší příležitost potvrdit vzestup formy budou mít čeští reprezentanti při „předvánočním" startu v Ramsau 21. a 22. prosince. Už předtím se bude pokoušet druhá sdruženářská parta ve složení Lukáš Daněk, Jan Vytrval a David Zemek pod vedením asistenta trenéra Vladimíra Šmída vylepšit české bodové konto v Kontinentální poháru. V americkém Park City je čeká ve dnech 13., 14. a 15. prosince série tří startů.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sdílená kola v Turnově prozatím nebudou

Město Turnov zvažovalo zavedení sdílených kol na základě dotační výzvy Libereckého kraje, anketa měla ověřit také názor veřejnosti. Rada města nakonec od možného zřízení tzv. bikesharingu prozatím upustila. Více podrobností

Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky

Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prioritou je podpora mládežnického sportu a sportování veřejnosti
Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
Druhé kolo atletické ligy bylo opět velmi vyrovnané
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta

Nejčtenější články

06.06.: Jablonecký tým capoeiristů má nové úspěchy
07.06.: Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
06.06.: Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace