Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok

11.12.2019 11:49:34 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Liberecký kraj

Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok

Dvě úvodní zastavení Světového poháru sdruženářů zavedla tradičně jeho účastníky do Skandinávie. Ve finském areálu Ruka a v norském Lillehammeru současně s novou sezonou začal boj o navrácení prestiže české severské kombinace, která výsledkově hodně utrpěla v minulém ročníku.

Jedním z důsledků byla redukce počtu závodníků v seriálu Světového poháru na dva. Nad aktuálními výkony Tomáše Portyka a Ondřeje Pažouta není zatím důvod jásat, ale pozitivní posun určitě nastal. Především se ukázalo, že když dobře zaskáčí, mohou pravidelně bodovat a v Portykově případě také usilovat minimálně o druhou desítku.

„Nebudu teď přehnaně chválit, ale nemám ani důvod být negativní. Kluci určitě nezklamali. Důležité je, že jsme ani v jednom závodě nezaznamenali žádný výkonnostní propadák. Někdo možná očekával víc, ale snažíme se jít postupnými kroky, pracujeme na tom, ale zatím ještě nemůžeme čekat top výsledky. Začátek Světového poháru ve Finsku je vzhledem k tamním klimatickým podmínkám vždy náročný, i když jsme se v této oblasti připravovali," ohlíží se za severským turné trenér Marek Šablatura.

Trenér Marek Šablatura<br />Autor: Ivana Roháčková Nové boty i nové pojetí

Ze Severu se čeští reprezentanti tentokrát vrátili s pěti bodovanými umístěními a zejména Portykova třináctá příčka v Ruce byla velkým příslibem. Paradoxně lze tuto bilanci hodnotit lépe než Portykovo loňské čtvrté místo ve finské premiéře, neboť hned po něm na něj padl ve skokanské části psychický útlum, jehož se až do konce sezony nezbavil. Nyní vše nasvědčuje tomu, že kritickou část své kariéry úspěšně přestál a je opět na cestě vzhůru. Navíc se už může opřít i o kvalitní běh, v němž patří ke dvacítce elitních běžců. Vyhlášeným skokanem je Ondřej Pažout, jenž v letošní Letní Grand Prix pravidelně atakoval desítku nejlepších, ale v Ruce ani v Lillehammeru mu úvodní závod na můstku také příliš nevyšel.

„Hodně o tom s oběma diskutujeme, proč se skokansky zlepší až po úvodním závodu. U Ondry to je tím, že začátek závěrečné přípravy na Severu mu tolik nevyšel. Paradoxně i přes velice vydařené léto se u něj při přechodu na sníh projevila menší sebedůvěra ve vlastní schopnosti. Měli jsme určité problémy s materiálem, neseděly mu boty, navíc teď skáče na ´letních´ lyžích. Intenzivně však pracuje na zlepšení a poslední závod v Lillehammeru už byl z jeho strany vydařený. U Tomáše je situace opačná. Letní sezona se mu příliš nevydařila, ale postupně se jeho skokanské výkony lepšily. Je třeba vzít do úvahy i to, že v poslední době jsme hodně pracovali na změně skokanského pojetí, které měl od počátku kariéry zafixované. Hodně v tomto směru pokročil, ale přece jen ještě nemá plně zažité všechny automatismy a v prvních závodech na něm byla vidět nervozita," vysvětluje proměnlivost skokanské formy Marek Šablatura.

Tisková konference

Přenést uvolněnost z tréninku

Tomáš Portyk obsadil v Ruce 33., 13. a 32. místo. Po výborném umístění ve druhé, závodě se čekal podobný útok také o den později. Jenže kvůli větru se neskákalo, a tak se do započítávaly výsledky z provizorního kola, které se konalo tři dny předtím - a v něm se Čechům nedařilo. V Lillehammeru se zejména zásluhou běžeckých výkonů prosadil na bodovanou 29. a 25. příčku.

„Mírná spokojenost převládá - hlavně s běžeckými výkony, ale skoky zatím nejsou vyrovnané. Všechno je však třeba řešit postupně a trpělivě. V minulé sezoně se mi na můstku nedařilo. Teď pracujeme intenzivně na změnách, které by měly výkonnosti pomoci. Konkurence je na tom skokansky výborně, ale když se nám podaří dobrý skok, jsme schopni být v průběžném pořadí od desátého do dvacátého místa a z toho už se dá hezky zazávodit. Pokrok je u mne vidět a myslím, že už chybí jen kousek. Vnímám poněkud jinak rozdíl, zda jde o trénink, nebo o závod - v závodě ještě nedokážu být vždy tak uvolněný jako v tréninku. Je to záležitost psychiky. Chci skočit hodně daleko, ale někdy je to ´velké chtění´ na škodu. Každopádně proti uplynulé sezoně jsem mnohem klidnější. Doufám, že se mi podaří co nejdříve superskok a naváže na to stabilní forma," přeje si Tomáš Portyk.

Body vzala náročná trať

Ondřej Pažout se dvakrát bodově prosadil v Ruce, když skončil na 30., 27. a 31. příčce. V Lillehammeru byl nejprve 37., ale vyšel mu skokansky výborně druhý závod. Desátá pozice avizovala naději na bodované umístění, nakonec z toho však vzešlo „jen" 33. místo.

„V Lillehammeru mi to na můstku vyšlo, ale běžecký okruh je tam jednoznačně nejtěžší z celého Světového poháru, navíc dost sněžilo a trať se bořila. Jelo se mi špatně, ztrácel jsem a do třicítky jsem se nevešel. Můj skokanský projev na začátku seriálu v Ruce nebyl takový, jak bych si představoval. Důležité však bylo, že výkony měly vzestupnou tendenci. Také běžecky jsem se cítil dobře a v prvních dvou závodech jsem získal body, takže celkově hodnotím Finsko pozitivně. V Lillehammeru se mi skokansky úplně nevydařil úvodní závod. Přitom z léta vím, že jsem schopný skákat kolem desítky. Když se mi to jednou, dvakrát nepovede, je to pro mne těžší srovnat se s tím v hlavě a věřit si. Doufám, že se mi při dalších akcích podaří na můstku úspěšná série a forma se stabilizuje," říká Ondřej Pažout.

Nejbližší příležitost potvrdit vzestup formy budou mít čeští reprezentanti při „předvánočním" startu v Ramsau 21. a 22. prosince. Už předtím se bude pokoušet druhá sdruženářská parta ve složení Lukáš Daněk, Jan Vytrval a David Zemek pod vedením asistenta trenéra Vladimíra Šmída vylepšit české bodové konto v Kontinentální poháru. V americkém Park City je čeká ve dnech 13., 14. a 15. prosince série tří startů.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.

Aktuální srpnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Dvojice úplných uzavírek v okrajových částech Jablonce nad Nisou je plánovaná od 10. srpna. Obě se překlopí do září, zatímco jedna skonči v polovině měsíce, druhá je plánovaná až do jeho konce. Úplná uzavírka začne 10. srpna v ulici Sportovní, potrvá do 15. září a důvodem jsou výkopové práce pro přípojky. Ve druhém případě se úplně uzavře od 10. srpna ulice Dubová v Kokoníně, a to od ulice Rychnovská po Tyršovu stezku. Do konce září tu dělníci budou odstraňovat kanalizační výustí a rekonstruovat vodovod.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Srpnový program na Valdštejně nabízí Hradozámecké odpoledne i noc
Studená přehrada Fojtka láká otužilce i nudisty
Chtějí obyvatelé Abecedy zídky zachovat? Odpoví průzkum
Rockové Léto na kopci pořádají u rozhledny Nisanka
Nádoby na plast a papír jsou v dalších částech Jablonce

Nejčtenější články

10.08.: K tragické havárii motocyklisty došlo u Železného Brodu
10.08.: Povalil i FC Bayern: Ruda Gergel 70!
12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace