Letní šampionát sdruženářů vyhrál Kupczak, titul ale patří Portykovi

03.10.2020 19:16:50 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Liberecký kraj

Letní šampionát sdruženářů vyhrál Kupczak, titul ale patří Portykovi

Staronovým mistrem České republiky v letní severské kombinaci se stal po roční přestávce Tomáš Portyk. Na šampionátu, který se uskutečnil v sobotu 3. října v Lomnici nad Popelkou a Jilemnici za přísných hygienických opatření, obsadil stříbrnou pozici Jan Vytrval a obhájce loňského prvenství Ondřej Pažout (všichni Dukla Liberec) skončil třetí. Celkovým vítězem závodu se však stal hostující polský sdruženář Szczepan Kupczak.

Můstek K70 v areálu V Popelkách v Lomnici nad Popelkou je ideálně schovaný před větrem, takže silné poryvy prohánějící se v sobotu většinou země účastníky šampionátu vůbec nezasáhly. Naopak krásné teplé počasí vytvořilo příjemnou kulisu. Kompletní domácí garnituru doplnil ještě přední polský sdruženář Szczepan Kupczak, který s českým týmem absolvuje už od jara přípravu na sezonu.

Právě on také v úvodní disciplíně na umělé hmotě potvrdil, jak kvalitní skokani v Polsku vyrůstají. Pokusem dlouhým 72 m se usadil na špici s náskokem 24 vteřin před obhájcem loňského prvenství Ondřejem Pažoutem, jenž dopadl na značku 70 m. Další příčky obsadili podle očekávání zbývající reprezentanti z Dukly Liberec. Třetí pozice patřila lomnickému rodákovi a odchovanci Tomáši Portykovi s 69,5 m (+28 s), čtvrtá Janu Vytrvalovi s 68,5 m (+37 s) a pátá Lukáši Daňkovi s 68 m (+45 s).

Mezi juniory na můstku vévodila dvojice, která zaznamenala stejnou vzdálenost - 66,5 m. Dvouvteřinový rozdíl v hodnocení však posunul průběžně do čela Petra Šablaturu před Jiřího Konvalinku. Nejúspěšnějšímu českému juniorovi v uplynulé sezoně Janu Šimkovi skok příliš nevyšel a 61 m ho odsunulo na páté místo se ztrátou jedné minuty. Juniorky se na start postavily pouze dvě a Tereza Koldovská potvrdila výkonem 52,5 m roli favoritky.

Tomáš Portyk na trati na jilemnické Hraběnce Vítěz zaútočil ve stoupání

K běžecké části na kolečkových lyžích se aktéři přesunuli do areálu Hraběnka v nedaleké Jilemnici. Tam je čekal dvoukilometrový asfaltový okruh, který muži a junioři absolvovali dvaapůlkrát, juniorky, dorostenci a starší žáci dvakrát. K běhu nenastoupil Lukáš Daněk, laborující v minulém období se zraněními.

Zdálo se, že relativně krátká trať vzhledem k odstupům jednotlivých závodníků příliš možností k zásadním změnám v pořadí nenabídne. Kvalitní formu prokázal Polák Szczepan Kupczak, který kroužil v čele systémem start-cíl, ačkoliv se jeho náskok snížil. Za ním se na druhém kilometru sjela trojice českých reprezentantů Pažout, Portyk, Vytrval. Ve stoupání na třetím kilometru však ostře nastoupil Tomáš Portyk, skupinku roztrhal a unikl svým soupeřům. Druhé místo v pořadí mu současně zajistilo po roční přestávce titul letního šampiona České republiky. Jan Vytrval dojel druhý a Ondřej Pažout třetí.

Mezi juniory v běhu Jan Šimek zabojoval, ale suverénního vítěze Petra Šablaturu už nedokázal ohrozit. Pověst nejlepší sdruženářské juniorky - a vlastně i ženy - potvrdila Tereza Koldovská.

Jak to viděli vítěz i trenér

„Spokojený jsem samozřejmě se ziskem titulu, ale že bych byl nějak extra spokojený se svým výkonem, tak to říci nemohu. Ve skoku to stále není ono. V tréninku nebo zkušebním kole se mi pokusy daří, jsou uvolněné, ale v závodě už je nedokážu zopakovat. Bude to asi psychikou - moc chci, a to mě svazuje. Naštěstí bude čas na tom ještě zapracovat. V běhu jsem si útok připravoval, a když jsem viděl, že kluci za mnou nechali menší díru, kopec jsem vyjel co nejrychleji a pak už jen náskok udržel. Chtěl jsem dotáhnout i Szczepana, na ´desítce´ by se mi to asi podařilo, ale ´pětka´ je přece jen krátká," komentoval své vystoupení Tomáš Portyk.

„Na letní mistrovství republiky jsme se nijak speciálně nepřipravovali a formu na ně neladili. Byla to vlastně první akce, kterou jsme absolvovali v plném tempu. Důležité bylo, že kluci si konečně po dlouhé době znovu zazávodili, i když se skákalo jen na malém můstku. O pořadí rozhodla jejich momentální výkonnost. Vítězství Tomáše Portyka je zasloužené, v posledních týdnech se zlepšil a má kvalitní běh," zhodnotil průběh šampionátu reprezentační trenér Marek Šablatura.

Reprezentanti mají nyní jistotu, že odcestují na čtyřdenní přípravu do Polska. V plánu je soustředění v Ramsau a lyžování na Dachsteinu. Potvrzené jsou také tři předsezonní přípravné kempy ve finských střediscích Rovaniemi, Ruka a Vuokatti. Vše samozřejmě s podmínkou, že účast umožní aktuální epidemiologická opatření.

Výsledky mistrovství ČR v letní severské kombinaci:

Muži: 1. Kupczak (Pol.) 12:27,7 min, 2. Portyk +16,4 s, 3, Vytrval +33,2, 4. Pažout (všichni Dukla Liberec) +38,3, 5. Gryczuk (Pol.) +3:58,4 min, 6. M. Čejchan (oba LSK Lomnice nad Popelkou) +5:37,1.

Junioři: 1. P. Šablatura 12:51,4 min, 2. Šimek (oba Dukla Liberec) +1:07,3 min, 3. Konvalinka (Ski klub Karrachov) +1:16,1, 4. Kohlberger +1:48,0, 5. Sudek +2:14,8, 6. Bernat (všichni Dukla Liberec) +2:27,9.

Juniorky: 1. Koldovská (Ski klub Harrachov) 14:05,9 min, 2. Hradilová (Nové Město na Moravě) +36,5 s.

Dorostenci: 1. Doležal 14:14, 2 min, 2. John (oba BKL Machov) +18,5 s, 3. Balatka (JKL Desná) +3:07,4.

Starší žáci: 1. Hrdina (LSK Lomnice nad Popelkou) 13:16,6 min, 2. Hnyk (Ski klub Harrachov) +1:51,2 min, 3. Stolarz (Ještěd Liberec) +1:56,6.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sdruženáři stihnou o víkendu v Lomnici a Jilemnici letní šampionát
Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře
Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajští policisté se zaměřili na drogy a alkohol za volantem
Severočeské muzeum obnovuje plastiky sochaře Metznera
Hasiči zasahovali v Liberci po výbuchu v obydleném domě
Jaké jsou výsledky sčítání dopravy v Libereckém kraji?
Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
25.01.: Cimrman v Jablonci zcela zaplnil kapacitu divadla
27.01.: Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace