Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár

17.11.2020 14:50:03 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Liberecký kraj

Čeští sdruženáři jsou v závěrečné přípravě na Světový pohár

Tradičně poslední listopadový víkend (27. - 29. 11.) odstartuje ve Finsku nový ročník Světového poháru v severské kombinaci. Sdruženářská elita absolvuje hned na úvod v areálu Ruka u Kuusama tři individuální závody na můstku HS 142 a s běžeckou částí na 5 km a dvakrát 10 km. Závěrečnou přípravu českých reprezentantů však provázejí zdravotní, organizační i klimatické komplikace.

Na sever Evropy se vydali už 7. listopadu a aktuálně se v Rovaniemi pokoušejí vyladit formu na premiéru. Asistenti Vladimír Šmíd a Robert Mateja tam měli nejprve k dispozici šestici závodníků Dukly Liberec - seniorský čtyřlístek Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a také dvojici nejlepších juniorů Jan Šimek, Petr Šablatura. Po týdnu se Vladimír Šmíd vrátil do České republiky i s oběma juniory a k výpravě se naopak připojil trenér Marek Šablatura, který se mezitím doma věnoval nejen organizačnímu zajištění finální fáze pobytu či hledání vhodných tréninkových míst, ale také šití závodnických kombinéz.

„Vzhledem k mnoha protiepidemickým a neustále se měnícím opatřením po celé Evropě je příprava na zahájení Světového poháru po všech stránkách nesmírně složitá. Rozhodli jsme se už v létě, že tři týdny před začátkem zůstanou závodníci ve Finsku, kde budou moci kvalitně trénovat a odpadne zdlouhavé cestování domů a zpět provázené neustálým testováním. Jenže i ve Finsku jsou problémy nejen s koronavirem, ale i s počasím a především s můstky. Pozitivní snad je, že se našim sdruženářům vyhýbala vážnější zranění, ale na druhou stranu všichni už mají za sebou onemocnění Covid-19, takže toho v poslední době příliš nenatrénovali. Jejich výkonnost tak zůstává otázkou, ale hlavním cílem zůstává světový šampionát v Obersdorfu na přelomu února a března 2021," říká ředitel Úseku severské kombinace SLČR Tomáš Slavík.

Trampoty s můstky

Čeští sdruženáři sice stihli počátkem října mistrovství republiky v letní severské kombinaci, vzápětí však i na ně dolehly restrikce a přísná protiepidemická opatření na celém kontinentu. V souvislosti s tím byl uzavřen také lyžařský tunel v Oberhofu, kam se chystali, a z následného soustředění v Rakousku se rychle vraceli domů poté, co byli pozitivně testováni dva ze závodníků. Anabáze s tréninkovými podmínkami však pokračuje i nyní ve Finsku. V zemi totiž momentálně není připravený žádný skokanský můstek. Původní dohoda, že 18. listopadu se česká reprezentace přesune do Ruky, kvůli problémům se sněhem padla, a tak výprava zůstane až do 24. listopadu v Rovaniemi.

„Musíme improvizovat, jak se dá. Jsme rádi, že zde máme k dispozici alespoň tříkilometrový okruh vytvořený z loňského sněhu. Minulý týden sice napadlo asi dvacet centimetrů, ale vše brzy roztálo. Jsem v kontaktu s trenérem finského reprezentačního družstva, které se chystá na kemp v Lahti. Tam je funkční alespoň můstek, který má ledovou nájezdovou stopu a umělohmotný dopad. Pokud to protiepidemická opatření dovolí, umožní nám tam společnou přípravu," říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Ve Finsku přísná opatření

Preventivní opatření proti šíření koronaviru budou pro všechny aktéry Světového poháru v Ruce velice přísná. Organizátoři pro ně vydali devítistránkový manuál, jímž se musí všichni sportovci i členové realizačních týmů řídit. Vstup do země bude povolený pouze s negativním testem starým maximálně 72 hodin. Jednotlivé výpravy budou navíc uzavřeny v přísně střežené bublině.

„Už teď v hotelu v Rovaniemi máme vyčleněnou polovinu patra, část posilovny, haly i prostoru na jídlo. Řídíme se podle speciálně připraveného harmonogramu, v jednotlivých prostorech se střídáme shodou okolností s českými běžci. Navíc třikrát denně vyplňujeme dotazník týkající se Covidu-19. Těsně před premiérou Světového poháru v Ruce to však bude jinak. Vyrazíme tam 24. listopadu a cestou z Rovaniemi se musíme někde naobědvat. Hned po příletu nás čeká test a okamžitě poté budeme izolováni v apartmánu, kde se po šesti hodinách dozvíme výsledek. Bude-li negativní, pořadatelé nás akreditují. Kromě přidělených ubytovacích prostor však nikam nesmíme a v případě porušení tohoto nařízení akreditaci ztratíme," upřesňuje Marek Šablatura.

Premiéra bez Daňka

Úvodní série Světového poháru se nezúčastní Lukáš Daněk, jenž měl během letní přípravy výpadky v důsledku celkového oslabení organismu, navíc nedávno prodělaný Covid-19 ho připravil o čich i chuť. Koronavirus však potrápil i ostatní reprezentanty - Ondřej Pažout si stěžoval na potíže s dýcháním, Tomáš Portyk na únavu a Jan Vytrval strávil v karanténě dokonce dvacet dnů, neboť měl dva pozitivní testy za sebou.

„Hovořit o tom, jaká bude za těchto okolností forma, je nesmírně obtížné. Nevíme, co máme čekat, protože sportovní stránka byla v poslední době na druhé koleji. Chybějí mi informace o jiných zahraničních týmech, ale myslím, že situace u většiny z nich bude podobná. Uvidíme, co nastane, až se naši kluci zapojí do plného tréninku. Teď jim chceme především poskytnout čas, aby se vzpamatovali a naskočili zpět do klasického režimu," naznačuje Marek Šablatura.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Letní šampionát sdruženářů vyhrál Kupczak, titul ale patří Portykovi
Sdruženáři stihnou o víkendu v Lomnici a Jilemnici letní šampionát
Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře
Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajští policisté se zaměřili na drogy a alkohol za volantem
Severočeské muzeum obnovuje plastiky sochaře Metznera
Hasiči zasahovali v Liberci po výbuchu v obydleném domě
Jaké jsou výsledky sčítání dopravy v Libereckém kraji?
Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
25.01.: Cimrman v Jablonci zcela zaplnil kapacitu divadla
27.01.: Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace