Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře

15.04.2020 14:18:32 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Liberecký kraj

Tomáš Portyk už popáté za sebou vyhrál anketu o nejlepšího sdruženáře

Dvanáctý ročník ankety O nejlepšího závodníka a trenéra České republiky v severské kombinaci ovládl v hlavní kategorii popáté za sebou Tomáš Portyk. Čtyřiadvacetiletý odchovanec LSK Lomnice nad Popelkou, který aktuálně hájí barvy Dukly Liberec, zvítězil s výrazným náskokem před oddílovými kolegy - druhým Ondřejem Pažoutem a třetím Janem Vytrvalem.

Mezi juniorskými sdruženáři byl hodnocený nejvýše Jan Šimek, kategorii žen ovládla Tereza Koldovská a pozici nejúspěšnějšího trenéra obsadil reprezentační kouč Marek Šablatura.

Pořadí ankety, kterou od sezony 2008-2009 vyhlašuje Úsek severské kombinace Svazu lyžařů ČR, určily hlasy 67 účastníků - samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V letech 2009-2910 vyhrál tuto anketu Pavel Churavý, v letech 2011-2012 Tomáš Slavík a v období 2013-2015 Miroslav Dvořák.

„V uplynulé sezoně nastal u našich reprezentantů mírný výkonnostní posun. Pozitivní bylo už to, že tři z nich - Portyk, Pažout a Vytrval - bodovali ve Světovém poháru. Ukazuje se, že přechod z úspěšných juniorů mezi seniory je hodně náročný. Máme přitom stále velice perspektivní generaci závodníků, a tak očekáváme, že se budou postupně zapracovávat do širší světové špičky. Před všemi je ještě spousta tvrdé práce, ale nastolený trend v tréninku je dobrý. Vítězství Tomáše Portyka v anketě považuji za zcela zasloužené. Má za sebou jednu z nejvyrovnanějších sezon, bez propadáků. Jeho i naším cílem však je, aby ve Světovém poháru jezdil do desítky - předpoklady k tomu určitě má," říká Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů České republiky.

Jak se zbavit skokanské nervozity

Tomáš Portyk kraluje seniorské kategorii nepřetržitě od ročníku 2015-2016. V této sezoně mu prvenství zajistila nejen 27. příčka v klasifikaci Světového poháru, nejlepší umístění z českých reprezentantů, ale také trojice kvalitních výkonů s pořadím ve dvacítce nejlepších: 11. a 17. Val di Fiemme, 13. Ruka. V závěrečných závodech však u něj podobně jako u dalších českých sdruženářů nastal pokles skokanské formy a bojoval pouze o body na konci třetí desítky.

„O minulé sezoně nemohu říci, že se povedla, ale ani to, že mi nevyšla - byl to takový střed. Samozřejmě však od sebe očekávám víc, zvláště když vím, že na to výkonnostně mám. Kdybych v závodech nebo provizorních kolech předváděl skoky jako v tréninku, výsledky by byly výrazně lepší. Svazuje mě nervozita, abych soutěžní pokus nepokazil, ale právě kvůli tomu se mi úplně nevydaří. Chci však na sobě dál pracovat a věřím, že skokansky půjdu nahoru... Současnou situaci v souvislosti s koronavirem zvládám docela dobře. Jsem doma v Lomnici nad Popelkou, kde se věnuji suché přípravě, běhám a chodím do posilovny nebo sauny. Od konce sezony jsem neměl lyže na nohou a krásně psychicky odpočívám," hodnotil pětinásobný vítěz ankety Tomáš Portyk.

Ondřeji Pažoutovi s Janem Vytrvalem vyšla výborně Letní Grand Prix a jejich pozice v bezprostředním dosahu elitní desítky dávala velkou naději i pro zimní sezonu. Oba sice dosáhli na bodovaná umístění (Pažout třikrát, Vytrval dvakrát), ale nevyrovnané výsledky na můstcích jim braly naději posunout se celkovým pořadím výše. Přesto oba zůstávají pro českou severskou kombinaci velkým příslibem.

Po roční přestávce, kdy vítězství v anketě přepustil Martinu Zemanovi, se mezi trenéry vrátil -celkově už počtvrté - na nejvyšší příčku reprezentační kouč Marek Šablatura. Vládcem juniorské kategorie se stal Jan Šimek z Dukly Liberec, jenž podal slibný výkon na letošním světovém šampionátu v Oberwiesenthalu.

Počtvrté se volila také nejlepší žena. Po dvou prvenstvích Simony Weinlichové stejně jako v minulém roce vyhrála talentovaná šestnáctiletá závodnice Ski klubu Harrachov Tereza Koldovská.

Výsledky 12. ročníku ankety v sezoně 2019-2020:

Senioři: 1. Tomáš Portyk 163 bodů, 2. Ondřej Pažout 96, 3. Jan Vytrval 72, 4. Lukáš Daněk 6, 5. David Zemek (všichni Dukla Liberec) 3.

Trenéři: 1. Marek Šablatura (senioři ČR, Dukla Liberec) 81 bodů, 2. Martin Zeman (junioři ČR, mládež Dukla Liberec) 67 bodů, 3. Patrik Chlum (JKL Desná) 43,  4. Vladimír Šmíd (asistent senioři ČR, Dukla Liberec) 39, 9, 5. Luděk Šablatura (juniorky ČR, mládež Ski klub Harrachov) 17, 6. Martin Břečka (mládež LSK Lomnice nad Popelkou) 11.

Junioři/dorostenci: 1. Jan Šimek 141 bodů, 2. Petr Šablatura 87, 3. Lukáš Kohlberger (všichni Dukla Liberec) 44, 4. Jiří Konvalinka (Ski klub Harrachov) 35, 5. 5.-6. Radim Sudek (Dukla Liberec), 5.-6.  Matěj Čejchan (LSK Lomnice nad Popelkou) oba po 4.

Ženy/juniorky/dorostenky: 1. Tereza Koldovská (Ski klub Harrachov) 155 bodů, 2. Jolana Hradilová 92, 3. Hana Fadrhonsová (JKL Desná) 27, 4. Karolina Sadvarová (Ještěd Liberec) 26, 5. Lucie Svobodová 19, 6. Gabriela Puškášová (obě Nové Město na Moravě) 1.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Česká severská kombinace se snaží pozvednout, udělala první krok
Ve Světovém poháru budou české barvy hájit pouze Portyk s Pažoutem
Ondřej Pažout má první titul mistra republiky v letní severské kombinaci
V Desné pořádali šampionát mládeže ve skocích a severské kombinaci
Startuje letní sdruženářská Grand Prix, do Německa míří jen Portyk
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj podepsal s libereckou univerzitou memorandum o spolupráci

Spolupráce mezi Technickou univerzitou v Liberci a Libereckým krajem úspěšně pokračuje - nově i na poli sociální oblasti. Hlavními tématy memoranda, které dnes obě strany podepsaly, jsou zejména sociální začleňování, zaměstnanost, bydlení, vzdělávání, zdravotní péče či dluhová problematika. „Jsem nesmírně rád, že se spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci rozšířila o další důležitá témata. Podpis memoranda zavazuje kraj společně s vysokou školou pracovat na zlepšení podmínek v sociální oblasti a naplňovat strategii sociálního začleňování na další roky," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Novou ředitelkou KHS Libereckého kraje je Jana Loosová
Na závěr jabloneckého soustředění ve Španělsku remíza s Vikingy
Krajští policisté se zaměřili na drogy a alkohol za volantem
Severočeské muzeum obnovuje plastiky sochaře Metznera
Hasiči zasahovali v Liberci po výbuchu v obydleném domě

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
25.01.: Cimrman v Jablonci zcela zaplnil kapacitu divadla
27.01.: Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace