Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci

19.07.2021 15:11:03 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: Krimi | Obce: Frýdštejn,Malá Skála,Janov nad Nisou,Bedřichov,Kořenov,Jablonec nad Nisou,Liberecký kraj,Jablonecko

Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci

Ke dni 16. července 2021 je v Libereckém kraji nahlášeno celkem 187 táborů s 290 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 16 683. Dle okresů - Česká Lípa 65 táborů/ 6 177 dětí, Semily - 47 táborů/ 3 262 dětí, Jablonec n. N. - 38 táborů/ 3 597 dětí, Liberec - 37 táborů/ 3 647 dětí.

Dále evidují 35 jiných podobných akcí, které by měly proběhnout v 42 bězích. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 942. Za prvních čtrnáct dní letních prázdnin hygienici zkontrolovali 21 táborů a čtyři jiné podobné akce.

Kontrolně hygienici odebrali sedm vzorků pitné vody na sedmi tábořištích zásobovaných z individuálních zdrojů. Laboratorní výsledky z dosud vyšetřených vzorků potvrdily nevyhovující výsledek z jednoho zdroje, a to v mikrobiologických ukazatelích, na ostatní výsledky čekají. Provozovateli bude předáno rozhodnutí se zákazem používání pitné vody z individuálního zdroje (pramen/studánka) k přímé spotřebě, tj. k pití, čištěné zubů, vaření, mytí nádobí, čištění pracovních ploch v kuchyni, osobní hygieně osob vykonávajících činnost epidemiologicky závažnou a k provozu ošetřovny a izolace. Do doby, než budou provedena nápravná opatření a účinnost ověřena kontrolním rozborem, musí být zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou (voda balená/cisterna).

„Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji zatím hodnotíme jako relativně klidný. Kromě nevyhovujícího výsledku pitné vody jsme shledali jen několik závad. Jednalo se o závady ve stravovacím provozu při zotavovacích akcích a jiné podobné akci, spočívající v nedostatcích při skladování potravin - potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti, dodatečně zamrazené potraviny a dále o nesprávnou manipulaci s již hotovými pokrmy - odložené hrnce přímo v hlíně na zemi. Dále jsme zjistili závady v zajištění podmínek pro osobní hygienu dětí na zotavovacích akcích spočívající v malém počtu umyvadel, či výtokových kohoutů ve vztahu k počtu účastníků a v nedoložení potvrzení o zdravotní způsobilosti u fyzických osob, které vykonávaly dozor u dětí," řekla Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mládeže.

Při kontrolách letních táborů věnují největší pozornost zdravotnímu zabezpečení zotavovacích akcí, včetně mj. zajištění zásobování pitnou vodou, způsobu stravování, dodržování vhodné skladby jídelníčku, dodržování pitného režimu, ubytování, režimu dne či vybavenosti lékárničky.

Dosud uložili jednu sankci ve výši 3 000 Kč za závady při stravování účastníků jiné podobné akce. Neevidujeme žádný hromadný výskyt onemocnění ani horečnatá onemocnění. Ze zdravotních deníků a informací zdravotníků zatím nejsou patrné žádné, které by se vymykaly běžné praxi. Klíšťata se vyskytují více, či méně vzhledem k typu, programu a lokalitě tábora, uváděn je i vyšší výskyt komárů a ovádů. Zranění se omezují na odřeniny či vyvrtnutí.

Zatím hygienici žádný dětský letní tábor nezakázali a nezjistili žádný neohlášený. „Na táborech je patrná zvýšená míra úklidu a dezinfekce. Potvrzení o neexistenci příznaků infekce Covid-19 v rámci dokládaných potvrzení o bezinfekčnosti, záznamy o testování jak před konáním tábora, tak i v průběhu měli u dosud kontrolovaných vzorně všichni dospělí i děti. Zásoby antigenních testů jsou součástí výbavy zdravotníků. I přes snahu pořadatelů zajistit vše požadované jsme řešili výskyt onemocnění Covid-19 na jednom táboře, kde se u jednoho z dětí objevily zdravotní potíže a test PCR potvrdil onemocnění Covid-19. Všem účastníkům jsme vystavili žádanky na PCR testy, sdělili karanténu, pořadatel informoval rodiče a ti si svoje děti už prakticky na konci tábora odvezli domů. Ucelená informace o průběhu epidemiologického šetření pak byla předána příslušné KHS," vysvětlila Hochmalová.

Dětské tábory probíhají v tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n. J., Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n. N., Splzov, Frýdštejn.

„Na rozdíl od proměnlivého počasí a dost možná i vzhledem k předchozím zkušenostem pořadatelů ve smyslu těch spojených s výskytem onemocněním Covid-19, kdy už vědí, co je případně čeká a mají dostatek informací, vnímáme při kontrolách dobrou náladu a radost dětí i dospělých z toho, že můžou trávit čas společně, a to prakticky bez omezení," uzavřela Hochmalová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Jablonecká nemocnice spouští očkování dětí proti Covid-19
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
S kamarády do přírody pro děti zdarma
Jablonečtí atleti pořádají Příměstský tábor 2021
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace