Na pomoc přírodě věnovala nadace v loňském roce 3 miliony korun

12.01.2024 23:13:22 | Autor: redakce | Rubrika: Volný čas | Obce: Jizerské hory

Na pomoc přírodě věnovala nadace v loňském roce 3 miliony korun

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody v roce 2023 zaměřovala svou pomoc na projekty zlepšující životní prostředí kolem nás. Celkově na ně věnovala i díky štědrosti svých dárců 3 miliony korun. Zaměřila se nejen na výsadbu druhově rozmanitých lesů, ale také na projekty pomáhající se zadržováním vody v krajině, pokračovala i s podporou ekologické výchovy dětí či kampaní na záchranu tetřívka v Jizerských horách.

Nadace pomáhala na mnoha dalších místech a snaží se pro další generace zachovat životní prostředí v co nejlepším stavu. „Vážím si všech lidí ochotných skrze naší nadaci pomáhat přírodě, ve které žijeme. Dary, které jsme v letošním roce obdrželi pomáhaly s konkrétními projekty," řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Jedním z nich byla obnova rašeliniště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery, kterou realizuje Jizersko-ještědský horský spolek a nadace získala peníze na jeho spolufinancování. Tato lokalita byla v minulosti necitlivě odvodňována a cenné území tím dlouhodobě trpělo. Již před časem začal Jizersko-ještědský horský spolek v těchto místech budovat dřevěné přehrážky, které odtoku vody zabraňují. Loni se jich podařilo vybudovat 82 a další jsou v plánu dodělávat letos.

Projekty Nadace Ivana Dejmala v roce 2023<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala Nadace pokračovala i ve výsadbách druhově a věkově rozmanitých lesů. „I díky našim dárcům je za loňský rok v zemi přes 50 tisíc nových stromků. Lesy budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější a zároveň zvýší retenci vody v krajině," vysvětluje Petrovský. Za neméně důležitou považuje nadace i podporu ekologické výchovy nejmladší generace. Podpořila téměř dvě desítky škol a organizací pracující s mládeží v jejich ekologicko výchovných aktivitách. „Projektů, které jsme díky našim dárcům mohli podpořit, bylo však mnohem více. Děkujeme všem, kteří nám s tím pomohli a budeme rádi, pokud se zapojí i další," doplnil Petrovský.

V roce 2023 oslavila nadace kulaté výročí. Před třiceti lety zažily Jizerské hory ekologickou katastrofu nebývalých rozměrů. Více než sto kilometrů čtverečných náhorní plošiny bylo po imisní a kůrovcové kalamitě velkoplošně odlesněno. Právě proto byla v roce 1993 založena Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, jejíž tehdejší název odpovídal stavu pohoří, které potřebovalo dobrý plán, oddané ochranáře a mnoho peněz. Díky nadaci se podařilo sehnat první finance na nápravu nebývalé katastrofy, která hory postihla. Brzy snahu nadace podpořily osobnosti, firmy i zahraniční organizace miliónovými částkami a obnova Jizerských hor mohla začít.

„Dnes už se hory zelenají, 30 let starý pohled na zubožené lesy je minulostí, ale vyhráno ještě zdaleka není. Zvláště v kontextu globální změny klimatu, která doléhá na lidi i přírodu a předkládá nám nové výzvy," sdělil Petrovský a dodal: „Ochraně přírody se budeme věnovat i v příštím roce a budeme vděčni, pokud nám s tím pomůžete. Počet obnovených tůní, vysázených stromů, zachráněných rašelinišť či dětí, které prošly ekologickým vzděláváním, záleží na každém z nás. Budeme velice rádi, pokud svým darem naši snahu podpoříte."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
Nadace věnovala 3,7 milionu korun na obnovu přírody
Lesy obohatí tisíce stromků, stovky z nich zasadí dobrovolníci
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023 bude opět pomáhat přírodě
Do mokřadů u Sedmihorek se vrací voda i život
Tůně, mokřady, lesy i ekologická výchova. Tak nadace pomohla přírodě
Cenu Ivana Dejmala převzal senátor Petr Orel
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2022 byl představen veřejnosti
Nadace podporuje ekologickou výchovu dětí už 19 let
Už 11. ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen
Nadace Ivana Dejmala pomohla přírodě více než dvěma miliony korun
Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky pomáhá již podesáté
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021
Rozmanité lesy i zadržování vody v krajině prioritami Nadace I. Dejmala
Nadace vyhlásila grantový program ekologické výchovy pro rok 2020
Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výhra v derby byla blízko, blizoučko
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
22.02.: Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace