Nadace Ivana Dejmala pomohla přírodě více než dvěma miliony korun

07.01.2021 17:20:11 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory

Nadace Ivana Dejmala pomohla přírodě více než dvěma miliony korun

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody v roce 2020 pomohla přírodě a krajině ve svém okolí částkou více než 2 miliónu korun, tedy o 500 tisíc více než předloni. Nic z toho by však nebylo možné bez štědré podpory dárců, kteří nadaci podporují.

Intenzivně se nadace věnovala projektům na zadržování vody v krajině i výsadbě druhově a věkově rozmanitých lesů. Za neméně důležité považuje i zvyšování biodiverzity v krajině, ekologickou výchovu dětí nebo výzkumné, vzdělávací a osvětové aktivity. „Jsem přesvědčen, že projekty, na které se zaměřujeme, jsou v současné době více než aktuální. Vážím si všech našich dárců, ale i samotných realizátorů daných opatření, kteří to vidí podobně," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Obnovu rašelinišť podporuje nadace dlouhodobě a tentokrát míří její pomoc do samého srdce Jizerských hor, kde Jizersko-ještědský horský spolek buduje na 60 přehrážek, které zadržují vodu v místech, kam přirozeně patří a zároveň se zde vysazuje na 14 tisíc geneticky původních sazenic stromků. „Pomáháme tak Jizerským smrčinám vrátit jejich původní podobu, na což jsme věnovali více než půl milionu korun," vysvětlil Petrovský.

Obnova rašelinišť v Jizerských horách<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala Dalším projektem, který nadace vnímá jako prioritní a podporuje ho, je výsadba druhově i věkově rozmanitějších lesů neb pouze takovýto les je dlouhodobě stabilnější a lépe odolává nečekaným výzvám, jako je například kůrovec. K desítkám tisícům sazenic přibylo i díky příspěvku nadace v loňském roce 3 150 jedlí, 15 800 buků, 300 modřínů a 2 100 dubů. Zajištěna byla též nezbytná ochrana před zvěří a obce na Liberecku, na jejichž pozemcích se projekt realizuje, se postarají o následnou péči o tyto perspektivní porosty. Díky nadačnímu příspěvku téměř 500 tisíc korun se významně zvýšila druhová rozmanitost místních lesů.

Nadace se též podílí na záchraně Sedmihorského mokřadu, který byl v minulosti velmi necitlivě odvodňován. Přispěla Společnosti pro Jizerské hory na projektovou přípravu a dokumentaci a dnes je hotov celkový plán na obnovu území, které poskytuje domov desítkám vzácných živočichů i rostlin. V letošním roce by se měly práce na 14 tůních a přerušení melioračních trubek a příkopů rozběhnout naplno.

„Jsem rád, že můžeme být u toho. Loni jsme věnovali přes 200 tisíc korun, abychom pomohli mokřadu navrátit jeho přirozenou funkci," doplnil Petrovský. V nadaci nezapoměli ani na nezbytnou ekologickou výchovu těch nejmladších, kde již osmnáct let připívá na budování kladného vztahu k životnímu prostředí. Projekty zavedly děti do přírody a v praxi jim ukázaly, proč je důležité ji chránit. Kladen je důraz na práci v terénu a na samostatnou aktivitu dětí. Na tyto aktivity vydala nadace jen loni přes 150 tisíc korun.

Nadace také již podesáté vyhlásila populární fotografickou soutěž. Z došlých snímků vybrala odborná porota ty nejzdařilejší a vznikl z nich benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021. Rekordní náklad 1 800 kusů se podařilo již téměř rozprodat a objednávat je možné již jen poslední kusy. „Jeho prodejem získáváme další prostředky na pomoc Jizerským horám a těší mě stále stoupající zájem široké veřejnosti. Kalendář má tak nejen potěšit, ale zároveň pomáhá," uzavřel Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky pomáhá již podesáté
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021
Rozmanité lesy i zadržování vody v krajině prioritami Nadace I. Dejmala
Nadace vyhlásila grantový program ekologické výchovy pro rok 2020
Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Slavíme Evropský den chráněných území

Správa Krkonošského národního parku se připojuje k oslavám Evropského dne chráněných území. Tento svátek připomíná 24. května význam dobře koncipované a udržované sítě velkoplošných chráněných území na evropském kontinentu a jejich roli v zachování přírodního, kulturního a historického dědictví. Další informace

Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu

Dvě stovky pracovníků Správy KRNAP a na sedm desítek dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Výsledkem je více než 5 tun odpadu, který skončí na skládce. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vlivem mikrospánku vyjel mezi Frýdštejnem a Malou Skálou ze silnice
Změny v městské hromadné dopravě v Jablonci nad Nisou
Na jablonecké křižovatce řidič nedal přednost v jízdě
Změny na jabloneckém magistrátě, dvě koordinátorky mluví ukrajinsky
Jablonec koupí třetí mobilní kameru

Nejčtenější články

23.05.: V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
24.05.: Skvělý vstup atletů LIAZU do první ligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace