Nadace Ivana Dejmala pomohla přírodě více než dvěma miliony korun

07.01.2021 17:20:11 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory

Nadace Ivana Dejmala pomohla přírodě více než dvěma miliony korun

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody v roce 2020 pomohla přírodě a krajině ve svém okolí částkou více než 2 miliónu korun, tedy o 500 tisíc více než předloni. Nic z toho by však nebylo možné bez štědré podpory dárců, kteří nadaci podporují.

Intenzivně se nadace věnovala projektům na zadržování vody v krajině i výsadbě druhově a věkově rozmanitých lesů. Za neméně důležité považuje i zvyšování biodiverzity v krajině, ekologickou výchovu dětí nebo výzkumné, vzdělávací a osvětové aktivity. „Jsem přesvědčen, že projekty, na které se zaměřujeme, jsou v současné době více než aktuální. Vážím si všech našich dárců, ale i samotných realizátorů daných opatření, kteří to vidí podobně," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Obnovu rašelinišť podporuje nadace dlouhodobě a tentokrát míří její pomoc do samého srdce Jizerských hor, kde Jizersko-ještědský horský spolek buduje na 60 přehrážek, které zadržují vodu v místech, kam přirozeně patří a zároveň se zde vysazuje na 14 tisíc geneticky původních sazenic stromků. „Pomáháme tak Jizerským smrčinám vrátit jejich původní podobu, na což jsme věnovali více než půl milionu korun," vysvětlil Petrovský.

Obnova rašelinišť v Jizerských horách<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala Dalším projektem, který nadace vnímá jako prioritní a podporuje ho, je výsadba druhově i věkově rozmanitějších lesů neb pouze takovýto les je dlouhodobě stabilnější a lépe odolává nečekaným výzvám, jako je například kůrovec. K desítkám tisícům sazenic přibylo i díky příspěvku nadace v loňském roce 3 150 jedlí, 15 800 buků, 300 modřínů a 2 100 dubů. Zajištěna byla též nezbytná ochrana před zvěří a obce na Liberecku, na jejichž pozemcích se projekt realizuje, se postarají o následnou péči o tyto perspektivní porosty. Díky nadačnímu příspěvku téměř 500 tisíc korun se významně zvýšila druhová rozmanitost místních lesů.

Nadace se též podílí na záchraně Sedmihorského mokřadu, který byl v minulosti velmi necitlivě odvodňován. Přispěla Společnosti pro Jizerské hory na projektovou přípravu a dokumentaci a dnes je hotov celkový plán na obnovu území, které poskytuje domov desítkám vzácných živočichů i rostlin. V letošním roce by se měly práce na 14 tůních a přerušení melioračních trubek a příkopů rozběhnout naplno.

„Jsem rád, že můžeme být u toho. Loni jsme věnovali přes 200 tisíc korun, abychom pomohli mokřadu navrátit jeho přirozenou funkci," doplnil Petrovský. V nadaci nezapoměli ani na nezbytnou ekologickou výchovu těch nejmladších, kde již osmnáct let připívá na budování kladného vztahu k životnímu prostředí. Projekty zavedly děti do přírody a v praxi jim ukázaly, proč je důležité ji chránit. Kladen je důraz na práci v terénu a na samostatnou aktivitu dětí. Na tyto aktivity vydala nadace jen loni přes 150 tisíc korun.

Nadace také již podesáté vyhlásila populární fotografickou soutěž. Z došlých snímků vybrala odborná porota ty nejzdařilejší a vznikl z nich benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021. Rekordní náklad 1 800 kusů se podařilo již téměř rozprodat a objednávat je možné již jen poslední kusy. „Jeho prodejem získáváme další prostředky na pomoc Jizerským horám a těší mě stále stoupající zájem široké veřejnosti. Kalendář má tak nejen potěšit, ale zároveň pomáhá," uzavřel Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky pomáhá již podesáté
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021
Rozmanité lesy i zadržování vody v krajině prioritami Nadace I. Dejmala
Nadace vyhlásila grantový program ekologické výchovy pro rok 2020
Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sdílená kola v Turnově prozatím nebudou

Město Turnov zvažovalo zavedení sdílených kol na základě dotační výzvy Libereckého kraje, anketa měla ověřit také názor veřejnosti. Rada města nakonec od možného zřízení tzv. bikesharingu prozatím upustila. Více podrobností

Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky

Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
Druhé kolo atletické ligy bylo opět velmi vyrovnané.
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Jablonecký tým capoeiristů má nové úspěchy

Nejčtenější články

04.06.: Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou
04.06.: Vodní záchranáře najdete v modrých buňkách
04.06.: Travesti Techtle Mechtle potřetí, tentokrát ovšem o dva levely výš

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace