Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků
17.11.2019 09:14:40 | Autor: redakce, me | Rubrika: Volný čas | Obce: Jizerské hory

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody.
Jizerské smrčiny je cenná lokalita v centrální části náhorní plošiny Jizerských hor. Na území se vyskytuje řada zvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin. Ze zoologického pohledu má lokalita význam především jako významná součást hnízdního areálu tetřívka obecného a s výskytem dalších zvláště chráněných druhů ptáků.
„Současný nepříznivý stav je výsledkem dlouhého období pěstování stejnověkých monokulturních lesních porostů, které podlehly v minulém období kalamitě. Narušená ekologická stabilita lesů Jizerských hor je kromě extrémních imisně ekologických vlivů i důsledkem nevhodné druhové skladby lesních porostů založených v minulosti převážně na monokulturách smrku a mnohdy i nepřiměřených způsobů hospodaření v nich," vysvětlil Ondřej Petrovský, ředitel nadace, která se zavázala poskytnout více jak 350 tisíc korun na nezbytné spolufinancování projektu.
Přes 2 milióny korun se povedlo získat z evropských fondů Jizersko-ještědskému horskému spolku, který je hlavním realizátorem celé akce. „Pečlivá příprava a plánování probíhalo v předchozích letech a letos jsme zahájili práce na samotném projektu. Na podzim jsme vyřezali na více jak dvou a půl hektarech takzvané náhradní dřeviny a vysadili jsme více jak 4,3 tisíce sazenic geneticky původních stromků. Zároveň jsme všechny museli ochránit před přemnoženou zvěří ať už výstavbou 640 metrů oplocenek nebo nátěrem repelenty. Stihli jsme též vybudovat 20 dřevěných přehrážek v melioračních příkopech, které se v cenné lokalitě nacházejí," popsal současné práce Leoš Vašina z Jizersko-ještědského horského spolku.
Obě organizace spolupracují na obdobných projektech již poněkolikáté. „Jedná se o akci Jizersko-ještědského horského spolku, který jsme se rozhodli v plné výši spolufinancovat. Máme s tímto typem opatření dobré zkušenosti již ze záchrany rašeliniště na Nové louce a vzhledem k tomu, že výsadby druhově rozmanitých lesních porostů i práce na zadržování vody v krajině jsou naší prioritou, byla to jasná volba," vysvětlil Petrovský. Peníze na spolufinancování shání nadace od místních firem i prodejem kalendářů Zaostřeno na Jizerky 2020. V příštím roce budou práce, které zajišťuje včetně sazenic společnost Dendria, pokračovat a s dokončením se počítá v roce 2021.
Rašeliniště mají v krajině jedinečnou a nezastupitelnou roli, jako zásobárna vody. V deštivých obdobích dokáží zadržovat obrovské množství vody a v obdobích sucha se tak stávají významným zdrojem vláhy. „Se záchranou rašelinišť v Jizerských horách jsme začali již před více jak deseti lety a za tu dobu jsme vybudovali stovky dřevěných přehrážek, které dokáží zachytit vodu v místech, kam přirozeně patří. Obdobné projekty se nám povedly například v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky nebo na Klugeho louce. Se spolkem a mnoha dobrovolníky také hory pravidelně každým rokem uklízíme a pro turisty opravujeme návštěvnickou infrastrukturu. V posledních letech se však stále více věnujeme palčivému problému vysychání rašelinišť, protože to jsou unikátní lokality, ke kterým se lidé v minulosti nechovali příliš ohleduplně. Napravujeme tyto chyby v jejich odvodňování a vracíme jim jejich přirozenou funkci," doplnil Vašina.
Související články
Benefiční kalendář pomůže Jizerským horám
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2020
Nadace pomáhá Jizerským horám již 25 let
Nadace Ivana Dejmala podpoří ekologickou výchovu dětí
Jizerky oslavily padesát let a ochránci vysadili pamětní buk
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Končí období vegetačního klidu. Dřeviny a stromy již nekácet
Pevný konec období vegetačního klidu sice není dán zákonem, nicméně ho částečně vymezuje vyhláška o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Nejčastěji se uvádí doba, kdy končí tzv. vegetační období, konec března. Tento čas již nastal a kraj proto doporučuje, aby lidé respektovali přírodu a dřeviny a stromy nekáceli. „S postupujícím oteplováním se stírá přechod mezi zimou a jarem. Nyní již stromy a keře raší a doba vegetačního klidu se zkracuje. Proto doporučujeme vycházet z aktuálního stavu přírody a již dřeviny nekácet," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Provoz jabloneckých sběrných dvorů o svátcích
O státních svátcích, v pátek 18. a v pondělí 21. dubna, budou uzavřené sběrné dvory na Proseči a v ulici Smetanova i sběrná místa v ulicích Dalešická a Želivského. Sběrné místo v ulici Belgická bude zavřené jen v pondělí 21. dubna. V ostatní dny budou sběrné dvory a sběrná místa otevřená podle běžné otevírací doby. Také o květnových státních svátcích bude omezený provoz. 1. a 8. května budou zavřené sběrné dvory Proseč a Smetanova a sběrná místa Dalešická a Želivského. Sběrné místo Belgická bude uzavřeno jen 8. května.
Nejnovější články
Nová kniha představuje místa, která udělají člověku dobře
Velikonoční nadílka v jabloneckém muzeu
Akce na hradech a zámcích o Velikonoc až do května
Jablonec bude dál jednat o ceně ubytovny Neptun
Prevence kriminality probíhá i na základních školách
Nejčtenější články
17.04.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Turnovu
18.04.: Jablonec bude dál jednat o ceně ubytovny Neptun
17.04.: Dopravní hřiště v Jablonci bude veřejnosti otevřené každou sobotu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.