Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

07.12.2023 23:15:51 | Autor: Ondřej Petrovský | Rubrika: Společnost | Obce: Jizerské hory

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok.

Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Cenu předali předseda Společnosti pro krajinu Ing. arch. Ivan Plicka a člen dozorčí rady spolupořádající Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody doc. Miroslav Šulc. Oceněné laureátky společně vysadily dub letní, který bude dominovat nově vysazenému stromořadí.

Kateřina Dejmalová ze Společnosti pro krajinu k ocenění doplnil: „Usilovná snaha laureátky o lepší ochranu unikátní lužní krajiny si ocenění jednoznačně zaslouží. Svoji dobrovolnou aktivitou dokázala, že místní občané o ochranu zdejší přírody stojí, její petice nasbírala přes 14 tisíc podpisů. Vznik uvažované chráněné krajinné oblasti Soutok sice není ještě úplně jistý, ale je na dobré cestě i díky aktivitě této výjimečné dámy, která napomohla otevřít prostor pro potřebnou diskusi. Jsem ráda, že letošní cena je doplněna o dvě zvláštní ceny pro dvě další osobnosti, které rovněž napomohly reálné šanci na kvalitnější ochranu soutoku Moravy a Dyje. Ivan takové přístupy velmi vítal, a proto jsem přesvědčená, že jsou ocenění v dobrých rukou."

„Soutok Moravy a Dyje je největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě. Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se solitérními prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou je ostrovem života v jinak intenzivně obhospodařované krajině," zdůraznil zástupce nadace Miroslav Šulc a dodal: „Jedná se o naprosto klíčové území, které zatím postrádá odpovídající legislativní ochranu. Pokud se podaří CHKO Soutok vyhlásit a to i díky podpoře místních občanů, bude odstraněn bezesporu největší dluh české státní ochrany přírody. Letos udělujeme již osmou cenu Ivana Dejmala," řekl Šulc.

„Považujeme za důležité upozornit na konkrétní počiny týkající se krajiny a na jejich příkladě ukázat, jak i jednotlivec může svojí aktivitou pozitivně ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Cena Ivana Dejmala je jak čestným uznáním pro samotného laureáta, tak zároveň připomínkou zakladatele naší společnosti Ivana Dejmala. A byl to také on, kdo zodpovědný přístup ke krajině vždy vnímal jako nesmírně důležité téma, kterému je třeba věnovat řádnou pozornost," doplnil Ivan Plicka, předseda spolupořádající Společnosti pro krajinu.

Ivan Dejmal ekolog, urbanista, ministr životního prostředí, navrhovatel zásadní ekologické legislativy, byl celý život iniciátorem a vůdčím duchem mnoha ekologických hnutí a aktivit. Byl zásadním organizátorem a ideovým vůdcem čtyř ročníků konference Tvář naší země - krajina domova. Tyto konference si vytkly za cíl poskytnout prostor, v němž se mohli setkat a vzájemně vyslechnout všichni, kteří se svou životní orientací nebo profesním zájmem tak či onak vztahují ke krajině. Cena Ivana Dejmala navazuje na toto základní poslání konference. Uděluje se jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný pozitivní počin související s přírodou.

Předchozí laureáti Ceny Ivana Dejmala:

• 2009 - novinář Čestmír Klos, který byl nominován za své celoživotní dílo v propagaci tématu krajiny a šíření myšlenek zlepšujících věci veřejné.
• 2011 - Vladimír Buřt, místostarosta města Horní Jiřetín a neúnavný odpůrce prolomení limitů těžby v Podkrušnohoří.
• 2013 - Dagmar Kjučuková, místostarostka šumavské obce Zdíkov, vůdčí duch Okrašlovacího spolku Zdíkovska, jenž se kromě péče o Zdíkov a šumavskou přírodu a krajinu věnuje i ochranářským aktivitám.
• 2015 - Martin Říha, architekt a urbanista, který je příkladem korektního, o odbornost se opírajícího profesionála, působícího ve veřejné správě, usilujícího o nalezení řešení, splňujících kritéria udržitelného rozvoje území.
• 2017 - Miloslav Nevrlý, který je znám nejen jako vynikající přírodovědec, ale také jako vlastivědný badatel a excelentní popularizátor přírody a historie Jizerských hor.
• 2019 - Lubor Křížek, arborista a ornitolog cenu obdržel za svou dlouhodobou a příkladnou činnost v oblasti nakládání s vodou v krajině.
• 2021 - Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích, který stojí za projektem návratu orla skalního do České republiky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Cenu Ivana Dejmala převzal senátor Petr Orel
Zasílejte nominace na Ceny Ivana Dejmala
Miloslav Nevrlý obdržel Cenu Ivana Dejmala

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci
Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským
Smržovské kulturní a zábavné akce v březnu

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace