Rozmanité lesy i zadržování vody v krajině prioritami Nadace I. Dejmala

22.12.2019 15:26:19 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj,Jablonecko

Rozmanité lesy i zadržování vody v krajině prioritami Nadace I. Dejmala

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla v letošním roce přírodě a krajině ve svém okolí více než 1,5 milionem korun. Od roku 1993, kdy byla nadace založena, takto podpořila stovky menších i větších projektů částkou přesahující 22 miliónů korun.

Její činnost se v posledních letech zaměřuje na výsadbu druhově i věkově rozmanitých lesních porostů tak, aby byly zdravější a stabilnější i pro budoucí generace. Soustředí se též na projekty související se zadržováním vody v krajině tak, aby v době přívalových dešťů dokázala vodu zadržet a naopak v době sucha ji mohla postupně uvolňovat. Důraz klade i na zvyšování biodiverzity v krajině, ekologickou výchovu dětí nebo výzkumné, vzdělávací a osvětové aktivity. „V závěru roku mi dovolte poděkovat všem našim dárcům a rádi bychom představili 4 hlavní projekty, na kterých jsme se podíleli," říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

• Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny - v rámci projektu bylo Jizersko-ještědským horským spolkem vysázeno v samém srdci Jizerských hor přes 4,3 tisíce geneticky původních sazenic stromů a vybudováno 20 přehrážek pro obnovu unikátních rašelinišť, která jsou v současné době ohrožena vysycháním. Projekt pomáhá jedinečným podmáčeným smrčinám a jeho cílem je vrátit lesům Jizerských hor jejich přirozenou a zdravou podobu. Zároveň pomáháme se zadržováním vody v místních cenných rašeliništích. „V příštím roce bude akce pokračovat výsadbou dalších 9,7 tisíce sazenic stromů a budováním dalších 40 přehrážek v dříve necitlivě vyhloubených melioračních příkopech," vysvětluje Petrovský.

Záchrana Sedmihorských mokřadů<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala • Záchrana Sedmihorských mokřadů - cílem je vrátit cennému území jeho přirozenou přírodní funkci zadržovaní vody v krajině. Lokalita také slouží jako biotop řady vzácných rostlin i živočichů včetně unikátního hnízdiště ptáků (například ohroženého jeřába popelavého). Letos se Vojtěchu Šťastnému z Českého svazu ochránců přírody a Společností pro Jizerské hory povedlo vyjednat se všemi 23 vlastníky pozemků souhlas s realizací projektu a byla vytvořena projektová dokumentace na obnovu místních mokřadů. „Věřím, že projekt dotáhneme do úspěšného konce, kdy dojde k zahrazení melioračních příkopů a vznikne tu soustava tůní," objasňuje Petrovský. Článek o tomto tématu

• Zvýšení stability lesních porostů na Liberecku - v rámci projektu již 5 let nadace úspěšně posiluje s odborným lesním hospodářem Janem Dudou druhovou rozmanitost místních lesů, která je nezbytná pro jejich dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci. Dalším a velmi významným efektem takovýchto lesů je i lepší zadržování vody v krajině. „V roce 2019 jsme vynaložili přes 486 tisíc korun, díky kterým bylo vysázeno přes 22 tisíc sazenic jedlí, buků, dubů a modřínů. V příštím roce budeme pokračovat v dalších výsadbách přirozenějších, zdravějších a stabilnějších lesů," představuje plány na příští rok Petrovský

Ekologická výchova dětí<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala • Ekologická výchova dětí v Libereckém kraji - v rámci tohoto grantového programu podporuje nadace nejmladší generaci při snaze ji vést k udržitelnému a kladnému vztahu k přírodě a krajině, kde žijí. Zaměřuje se převážně na projekty, které děti realizují venku v přírodě. Tam mohou své teoretické znalosti nabyté ve školních lavicích, uplatnit v praxi. „Letos jsme přispěli na 12 projektů částkou více jak 151 tisíc korun a budeme v tom pokračovat i nadále," doplnil Petrovský.

„Čeká nás ještě hodně práce, ale jsme přesvědčeni, že to má smysl. Budeme pokračovat jak ve výsadbách druhově rozmanitých lesů, tak i s opatřeními na zadržování vody v krajině či ekologické výchově dětí. Věřím, že jsme všem našim dárcům i veřejnosti prokázali účelnost využití všech darů a budu velmi vděčen, pokud se na podporu řady firem i jednotlivců budeme moci spolehnout i v příštím roce," uzavřel Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nadace vyhlásila grantový program ekologické výchovy pro rok 2020
Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků
Benefiční kalendář pomůže Jizerským horám
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2020
Nadace pomáhá Jizerským horám již 25 let
Nadace Ivana Dejmala podpoří ekologickou výchovu dětí

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Spustili registraci na čtvrtou očkovací dávku proti koronaviru
V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
Obrazem: Velké Hamry v derby krajského přeboru přehrály Pěnčín
Horké léto ve Smržovce aneb Eurion 2022
Liberečtí policisté zachránili lidský život

Nejčtenější články

15.08.: V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace